Københavns Kommune går ind i Lederalliancen
24.10.2023 12:48:38 CEST | Lederne | Pressemeddelelse
Landets største kommune – København - indgår et forpligtende samarbejde med Lederalliancen, der har som mål at få unge uden job og uddannelse i arbejde.
Landets største kommune – København - indgår et forpligtende samarbejde med Lederalliancen og tilslutter sig dermed en lang række virksomheder og kommuner landet over i indsatsen for at få flest mulig af de 43.000 unge mellem 15 og 24 år, der ikke er under uddannelse eller i arbejde, matchet med arbejdspladserne, hvor ledere giver unge nye muligheder og viser vej ind på arbejdsmarkedet.
I den proces er alle landets kommuner vigtige partnere – og derfor er Lederalliancen – som er et partnerskab mellem Lederne, Dansk Industri, videnshuset Cabi – og støttet af Tuborgfondet – glade for, at også København ønsker at være en central spiller i den vigtige indsats.
”Vi har brug for at løfte i flok på tværs af det offentlige og private, når vi skal løse denne vigtige opgave, at få flere unge i arbejde. Og gevinsten tilfalder flere, for det er et tab for den enkelte, for samfundet og for virksomheder, når unge står uden job og uddannelse. Målrettede indsatser hjælper både de unge, der får tilknytning til fællesskaber på arbejdspladserne og på den mangel på hænder, som vi ser alt for mange steder”, siger adm. direktør i Lederne Bodil Nordestgaard Ismiris.
Jens-Kristian Lütken, Beskæftigelses- og integrationsborgmester i Københavns Kommune er klar til at indgå i samarbejdet:
”For mange unge står stadig i dag uden for arbejdsfællesskabet. Det er helt uholdbart. Både for den enkelte unge og for resten af vores samfund. Derfor er jeg også glad for, at vi med dette samarbejde bygger ovenpå de mange gode tiltag vi i kommunen allerede har på hylderne. Det forpligter os på fortsat at finde nye veje for de unge, som håber på en ekstra chance i livet,” siger beskæftigelses- og integrationsborgmester i Københavns Kommune, Jens-Kristian Lütken.
Københavns Kommune har desuden som mål også selv at tilbyde match ligesom partnerne Dansk Industri og Lederne har matchet unge med deres organisationer.
Lederalliancen er allerede i gang landet over og på mandag 30. oktober er der kickoff i København, hvor 46 arbejdspladser og partnere, der allerede er engageret i projektet, deltager. Blandt andre vil DFDS, PFA og Carl Ras fortælle om overvejelser og motivation for at deltage i Lederalliancen, ligesom Jens-Kristian Lütken, Beskæftigelses- og integrationsborgmester, Københavns Kommune, vil fortælle, hvorfor kommunen synes initiativet er vigtigt.
FAKTA
- Lederalliancen er et netværk af virksomheder og lokale aktører over hele landet med det formål at matche unge uden job og uddannelse med ledere, så de unge får de bedste muligheder for at indgå i et arbejdsfællesskab.
- Initiativet bygger bro mellem kommunernes ungeindsatser, virksomheder og deres ledere.
- Lederalliancen er skabt i partnerskab mellem Lederne, Dansk Industri, videnshuset Cabi – og med støtte fra Tuborgfondet.
- Det er gratis af være en del af Lederalliancen, men der er et begrænset antal pladser.
- Reformkommissionen nævner Lederalliancen som et godt eksempel på at få de unge videre i arbejdslivet.
Vil du vide mere om kickoff eller Lederalliancen, ønsker du interview med de involverede unge og ledere, så kontakt os endelig.
Kontakter
Dorthe KandiLederne, konst. pressechef
Tlf:23994962dka@lho.dkFølg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Totalberedskab kræver ledere ved bordet20.2.2026 13:28:41 CET | Pressemeddelelse
Regeringens lancering af et nationalt totalberedskab og en akutpakke på 1,2 milliarder kroner er et vigtigt skridt for Danmarks sikkerhed. Hvis beredskabet skal fungere i praksis, skal ledere tænkes langt mere systematisk ind i arbejdet. Det fastslår Lederne, som erklærer sig klar til at bidrage aktivt til den videre udvikling af totalberedskabet. ”Regeringen investerer i infrastruktur og materiel. Det er nødvendigt. Men totalberedskabet bliver først stærkt, når ledelseskapaciteten følger med. Det er ledere, der skal få beredskabet til at virke i hverdagen – både på hospitaler og i kritiske funktioner, men i høj grad også i private virksomheder”, siger adm. direktør i Lederne, Bodil Nordestgaard Ismiris. Ledere omsætter planer til handling Totalberedskabet bygger på, at myndigheder, virksomheder, civilsamfund og borgere løfter et fælles ansvar. Et kraftigt ledelsesfokus på alle niveauer er afgørende for at få det til at virke. ”Når strømmen svigter, leverancer stopper eller systemer bl
Mangel på kolleger slider på trivsel og kvalitet – især blandt unge16.2.2026 12:17:04 CET | Pressemeddelelse
Mangel på arbejdskraft er blevet et samfundsproblem, der i høj grad mærkes på arbejdspladserne, viser ny undersøgelse. Når kollegerne mangler, stiger arbejdspresset, og kvaliteten og trivslen falder, svarer danskerne. Og især yngre medarbejdere rammes. Lederne kalder på politiske løsninger.
Danske topledere mister tilliden til USA som marked24.1.2026 08:59:15 CET | Pressemeddelelse
Kun 37 pct. af danske topledere tør satse på USA som marked på langt sigt, viser ny undersøgelse fra Lederne.
Lederne lancerer ny AI-webinarserie: Over 3.500 ledere tilmeldt på få dage14.1.2026 13:03:32 CET | Pressemeddelelse
Hvis AI skal skabe værdi, er det afgørende, at lederne ude i landets virksomheder er klædt på til at træffe de nødvendige valg og beslutninger.
Headhuntere går på jagt blandt danske ledere29.12.2025 09:25:11 CET | Pressemeddelelse
Nye tal viser massiv efterspørgsel efter lederes kompetencer – og behov for skarp dømmekraft, når headhunteren ringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum