Landsdækkende opråb mod iltsvind søndag: Danmark holder vejret og kræver politisk handling
24.10.2023 13:04:04 CEST | Danmarks Naturfredningsforening | Pressemeddelelse
Søndag d. 29. oktober kl. 12 holder Danmark bogstaveligt talt vejret, når danskere i hele landet på samme tid siger stop til iltsvind og kræver akut handling fra Folketinget. Der er lokale arrangementer og opråb landet over, hvor danskere samles om at råbe politikerne op.

Havbunden er mange steder død. Fisk og bunddyr gisper, mens andre driver døde i land. De danske fjorde og indre farvande er ramt af et kvælende iltsvind – endda det værste i 20 år.
Forskere har i årtier gentaget, at kvælstofudledningen fra landbruget skal reduceres markant, hvis vi skal have livet tilbage under overfladen. Men selvom de har råbt op i årevis, står vi alligevel i dag med massivt iltsvind og fiskedød. I flere fjorde er det tæt på umuligt for dykkere at finde levende fisk.
Derfor har en række grønne og blå organisationer taget initiativ til en landsdækkende manifestation mod iltsvind under navnet Danmark Holder Vejret, hvor borgere i hele landet kan være med til at råbe folketingspolitikerne op og kræve reel handling.
Søndag d. 29. oktober kl. 12.00 vil danskere på tværs af landet holde vejret på samme tid – som symbol på fiskene, der gisper efter vejret, og for at sende et synligt budskab til Folketinget med krav om, at forureningen af havmiljøet skal stoppes.
I omegnen af 50 steder i landet er der arrangeret lokale opråb. Se oversigt på www.danmarkholdervejret.dk.
Det er Danmarks Naturfredningsforening, der sammen med Danmarks Sportsfiskerforbund, Dansk Sportsdykker Forbund, Dansk Sejlunion og Friluftsrådet har taget initiativ til den landsdækkende manifestation.
_____________________
Fakta: Danmark Holder Vejret
-
Danmark Holder Vejret er en landsdækkende manifestation mod iltsvind søndag d. 29. oktober kl. 12.
-
Her vil danskere i hele landet holde vejret i 30 sekunder på samme tid – som symbol på de gispende fisk, der lider under iltsvindet, og som et synligt signal til Christiansborg-politikerne om, at der er akut brug for politisk handling nu.
-
Der er arrangeret i omegnen af 50 lokale arrangementer. Arrangementerne findes på www.danmarkholdervejret.dk (oversigten bliver løbende opdateret med nye arrangementer).
-
Danskerne opfordres desuden til også at deltage digitalt ved at tage et billede, hvor de holder sig for næse og mund og lægge det på sociale medier under brug af hashtagget #danmarkholdervejret
-
Manifestationen er blevet søsat på initiativ af Danmarks Naturfredningsforening, Danmarks Sportsfiskerforbund, Dansk Sportsdykker Forbund, Dansk Sejlunion og Friluftsrådet.
_____________________
Fakta: Iltsvind
-
Hvad er iltsvind?
Iltsvind opstår, når for meget kvælstof ender i vandmiljøerne. Kvælstoffet sætter gang i en algeproces, som optager ilten i vandet. Bliver iltsvindet for stort, risikerer bunddyr, vegetation og fisk at dø. Det er derfor, bl.a. Berlingske har kunnet bringe undervandsbilleder af døde fjordbunde tømt for liv. -
Hvor kommer kvælstoffet fra?
Ifølge Miljøministeriet stammer 90 procent fra landbruget, hvis man trækker den såkaldte naturlige baggrund fra. Den sidste rest kommer fra bl.a. industri, bebyggelse, spildevand og dambrug. -
Historisk stort iltsvind
Iltsvindet i år betegnes af eksperter som historisk stort.
Kontakter
Claus Garde BergmannPresseansvarlig for hav og fiskeriDanmarks Naturfredningsforening
Tlf:61782480claus@dn.dkAnders VogelPresserådgiver
Danmarks Naturfredningsforening
Mikkel FaartoftPresseansvarlig, Danmarks Naturfredningsforening
Tlf:53 57 38 31mikkel@dn.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Industrielt fiskeopdræt skal betale for deres spildevand, som andre gør18.3.2026 14:46:13 CET | Pressemeddelelse
Hav- og dambrug bør ikke kunne fortsætte med at forurene vores danske vandmiljø uden at betale spildevandsafgift, ligesom andre gør. Det mener miljøorganisationerne Danmarks Naturfredningsforening og Danmarks Sportsfiskerforbund.
21 grønne organisationer kræver natur- og biodiversitetslov11.3.2026 07:04:00 CET | Pressemeddelelse
Naturen bør have en lov, der - ligesom klimaloven - sætter mål for, hvor stor en andel af Danmarks land- og havareal, der skulle være beskyttet og strengt beskyttet natur, lyder det i fælles opråb fra 21 grønne organisationer.
DN: En sejr for dansk havnatur med aftalen om Marine Naturnationalparker2.3.2026 18:56:37 CET | Pressemeddelelse
Det er historisk og en rigtig god nyhed for livet i havet, at Danmark nu får sine to første marine naturnationalparker med en stærkere beskyttelse af havnaturen og et forbud mod de mest ødelæggende aktiviteter, lyder det fra Danmarks Naturfredningsforening.
Danmarks Naturfredningsforening bakker op om hurtig plan B for klimaindsatsen26.2.2026 11:05:00 CET | Pressemeddelelse
Det er usikkert om Danmark kan nå sit klimamål for 2030, vurderer Klimarådet i ny rapport. Det er dybt bekymrende og kræver politisk handling med en hurtig og reel plan B for klimaindsatsen, mener Danmarks Naturfredningsforening.
Ny politisk aftale lukker huller for jordsvindel – men udskyder beskyttelsen af drikkevandet28.1.2026 15:41:41 CET | Pressemeddelelse
Ny politisk aftale er et skridt i den rigtige retning, mener Danmarks Naturfredningsforening, der dog savner bedre miljøkontrol og drikkevandsbeskyttelse
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum