Danmark giver humanitært bidrag til Gaza og Vestbredden
17.10.2023 18:22:37 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Regeringen giver et ekstraordinært humanitært bidrag til Gaza og Vestbredden på foreløbig 50 millioner kroner. Den danske støtte skal hjælpe civilbefolkningen, som er hårdt ramt under den drastisk forværrede humanitære situation. Det sker efter Hamas’ angreb på Israel og de efterfølgende kamphandlinger, som er brudt ud i og omkring Gaza.
Minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, siger:
”Den humanitære situation i særligt Gaza er meget akut. Derfor giver vi nu 50 millioner kroner i akut humanitær nødhjælp, som skal hjælpe den nødlidende civilbefolkning i en tragisk situation.”.
Ifølge FN har 1,3 millioner civile ud af 2,2 millioner indbyggere brug for humanitær støtte på nuværende tidspunkt i Gaza og på Vestbredden. Det vurderes, at op i mod 1 million civile er flygtet til andre områder i Gaza i løbet af den sidste uge, og at omkring 2.780 har mistet livet i Gaza, herunder 724 børn.
Det forventes, at den humanitære situation vil blive yderligere forværret i den kommende tid. Særligt manglen på mad, vand, elektricitet, brændstof og medicinske forsyninger forventes at stige. Det er vigtigt også at få genoprettet den humanitære adgang. Regeringen støtter i den forbindelse op om de diplomatiske bestræbelser, der lige nu pågår for at sikre adgangen til humanitær hjælp.
Konkret vil den danske humanitære støtte gå til:
- 33 millioner kroner til FN’s hjælpeorganisation for palæstinensiske flygtninge (UNRWA) til støtte af akutte humanitære behov for civile i Gaza og på Vestbredden
- 17 millioner kroner til den Internationale Røde Kors Komités (ICRC) indsatser i Gaza. Fokus er på levering af nødhjælp, behandling af sårede samt humanitært diplomati, herunder forhandlinger om humanitær adgang.
Baggrund
Den humanitære støtte har udelukkende fokus på at hjælpe med civile menneskers helt basale behov, såsom vand, mad, og beskyttelse. Dermed er den humanitære støtte ikke omfattet af regeringens beslutning af 10. oktober 2023, vedrørende gennemgang af dansk udviklingsstøtte til Palæstina.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark genåbner ambassade i Syrien30.1.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske ambassade i Syrien vil blive genåbnet i 2026. Det har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i dag meddelt Udenrigspolitisk Nævn.
Udenrigsministeren ledsager kongeparret på statsbesøg til Estland og Litauen26.1.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Programmet i Baltikum vil for udenrigsministerens vedkommende både have et ceremonielt og et politisk spor.
Udenrigsministeriet etablerer to nye fora for inddragelse af danske aktører i udviklingssamarbejdet23.1.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet opretter to nye fora – Partnerskab for Global Udvikling og Eksternt Fagligt Panel. Formålet er at sikre en stærkere og bredere forankring af udviklingspolitikken blandt danske aktører. De to fora skal særligt bidrage til at sætte retning, udmønte og forankre udviklingssamarbejdet.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn22.1.2026 12:40:49 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 23. januar kl. 8.00.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn21.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 21. januar 2026 kl. 14.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum