DK øger krisehjælp til Ukraine og verdens fattigste med 300 millioner kr.
Verdens fattigste lande oplever historisk høj inflation og stigninger i priser på fødevarer og energi: Ruslands invasion af Ukraine har nemlig forværret eksisterende globale kriser. Samtidig kæmper de fattigste lande med klimaforandringernes konsekvenser. For at hjælpe de fattigste og mest udsatte lande, planlægger Danmark nu et bidrag på 300 millioner kroner til Verdensbanken krisepulje, IDA Crisis Facility.
”Det er et klart dansk ønske for reformen af Verdensbanken, at den – i højere grad end før – skal bidrage til at håndtere globale kriser som klimaforandringer og de negative konsekvenser af Ukraine-krisen i form af stigende fødevarepriser og mindre nødhjælp i det globale syd. Derfor planlægger Danmark nu at give 300 millioner kroner til IDA’s krisefacilitet,” siger minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen.
Verdensbanken oprettede i maj krisepuljen under Verdensbankens Internationale Udviklingssammenslutning for de fattigste lande (IDA). Den skal adressere konsekvenserne af globale kriser i de fattigste lande, forstærket af Ruslands krig i Ukraine. Puljen har til formål at afhjælpe fødevareusikkerhed, økonomiske chok, naturkatastrofer, klimaforandringer og sundhedskriser. Den skal supplere de samlede udviklingsmidler i Den Internationale Udviklingssammenslutning (IDA) til lån og gavebistand til verdens fattigste lande, som Danmark også har bidraget til, men som oplever en historisk efterspørgsel. Krisefaciliteten har to dele: Én er målrettet lande, som er ramt hårdest ramt af de afledte konsekvenser af krigen i Ukraine, mens den anden er målrettet Ukraine og Moldova, som normalt ikke har adgang til IDA-midler.
Det danske bidrag fordeler sig med 240 millioner kroner til verdens fattigste lande og 60 millioner kroner til Ukraine og Moldova. Det skal imødekomme den store efterspørgsel fra de fattigste lande, herunder i Afrika, hvor behovet er størst. Samtidig ønsker Danmark at støtte krisefacilitetens arbejde med genopbygning i Ukraine, herunder reformer, lån til statsejede virksomheder samt budgetstøtte.
”Helt ekstraordinært har IDA udarbejdet et finansieringsvindue til Ukraine. Det støtter Danmark selvfølgelig op omkring. Behovet i Ukraine er massivt, og det er vigtigt, at institutioner som Verdensbanken engagerer sig i Ukraine, herunder også på reformdagsordenen,” siger Dan Jørgensen.
Ministeren lancerer det danske bidrag i dag på Verdensbankens årlige efterårsmøder, denne gang i Marrakesh i Marokko.
For yderligere information, kontakt pressevagten@um.dk.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Uformelt ministermøde i Lviv viste stor opbakning til Ukraines vej til EU-medlemskab11.12.2025 18:54:31 CET | Pressemeddelelse
Europaminister Marie Bjerre har afholdt et succesfuldt uformelt ministermøde sammen med Ukraine i Lviv den 11. december. Hovedfokus for mødet var, hvordan Ukraine kommer tættere på EU.
Europaministeren rejser til Ukraine for at holde møde om Ukraines vej til EU-medlemskab10.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mødet finder sted i den ukrainske by Lviv fra den 10.-11. december.
Dansk eksport i oktober 20259.12.2025 13:11:15 CET | Pressemeddelelse
I oktober 2025 faldt Danmarks samlede eksport 2,6 pct. i forhold til september. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 5,1 pct.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn5.12.2025 12:07:13 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 8. december 2025 kl. 15.15.
Udenrigsministeriet åbner nye ambassader5.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at kunne tage bedst muligt vare på Danmarks interesser i en omskiftelig og usikker tid, vil Udenrigsministeriet foretage en række organisationsmæssige justeringer. Det indebærer blandt andet åbning af nye ambassader.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum