Esbjergs dartfest udløste danske bronzemedaljer ved VM
Dartspillere fra 50 nationer forlader nu Esbjerg efter et vellykket VM i dart for landshold. Arrangementet roses af både det verdensomspændende forbund World Darts Federation og Dansk Dart Union.

Fredag og lørdag dannede Blue Water Dokken ramme om kulminationen på den dartfest, som har bredt sig i Esbjerg den seneste uge. Lørdag aften blev den sidste pil kastet ved finalekampene under VM i dart for landshold.
Bronze til ungdomsspillere
De danske landshold nød godt af en veloplagt hjemmebane, og nogle af de nyeste stjerner på darthimlen formåede at levere en flot medaljepræstation fredag. Fra ungdomsholdet sikrede esbjergensiske Camilla Thatt Andersen og Nikolaj Jørgensen fra Ringsted sig bronzemedaljer i mixed pairs.
Under WDF World Cup 2023 har dartverdenens øjne været rettet mod Esbjerg.
”Vi har indfriet vores ambition for dette VM ved at skabe en helt unik oplevelse for spillere og publikum. Vi er lykkedes med en VM-afvikling, som slår det, man plejer at se i WDF-regi. Der har været roser til hele setuppet fra alle kanter, og det skyldes at såvel de nyeste dartnationer, der var med for første gang, til de etablerede nationer har følt, at de har været en del af noget stort. Mange forskellige kulturer og nationer mødes om dart, og VM viser at dart formår at samle os på tværs”, siger formand for Dansk Dart Union, Henrik Vestbo.
Dartfesten boblede
Esbjergs idrætshjerte omkring på Gl. Vardevej fungerede som centrum for alle kampene. De indledende runder blev spillet i Granly Hockey Arena fra tirsdag til fredag, derefter rykkede finalekampene ind i Blue Water Dokken. Publikum var mødt op i stor stil for at opleve dart i absolut topklasse.
Borgmester Jesper Frost Rasmussen oplevede selv stemningen under finalekampene i Blue Water Dokken.
"Esbjerg har virkelig nydt dartfesten i fulde drag. Dartspillerne har sat et festligt præg på byen under VM, og de har været fremragende ambassadører for sporten og den mangfoldighed, som dart rummer. Der skal lyde en stor tak til alle deltagere og dartentusiaster fra hele verden for at gøre WDF World Cup 2023 til en uforglemmelig begivenhed”, siger Jesper Frost Rasmussen.
Millionvis af dartpile er blevet sendt afsted af de 50 konkurrerende nationer, og via livestreamen fra begivenheden er der blevet heppet på holdene hjemmefra.
”Dette verdensmesterskab har været en fremragende reklame for dart og hvad WDF står for. Esbjerg har været en fantastisk værtsby, og vi kan slet ikke takke alle nok for deres støtte til at gøre dette til en fantastisk begivenhed for de spillere, der er rejst hertil fra 50 nationer for at konkurrere og repræsentere deres lande”, siger vicepræsident Buddy Bartoletta fra World Darts Federation.
Et stærkt partnerskab om VM
WDF World Cup 2023 afvikles af den internationale organisation, World Darts Federation, mens det er Dansk Dart Union, Sport Event Denmark og Esbjerg Kommune, der har sørget for at få verdensmesterskaberne på dansk jord.
”VM i Dart i Esbjerg har været en stor succes. Med det rekordstore antal nationer og en stemningsfyldt Blue Water Dokken kan vi ikke være andet end tilfredse. Sammen med Dansk Dart Union og Esbjerg Kommune har vi ugen igennem oplevet en international stemning både i arenaerne og i bybilledet. VM’et har bragt mennesker sammen, hvilket er én af vores visioner,” siger Lars Lundov, direktør, Sport Event Denmark.
Kontakter
Henrik Vestbo, formand, Dansk Dart Union, tlf. 25 53 45 67, henrikvestbo@gmail.com
Jesper Frost Rasmussen, borgmester, Esbjerg Kommune, tlf. 27 24 18 00, jesra@esbjerg.dk
Lars Lundov, direktør, Sport Event Denmark, tlf. 40 31 48 55, ll@sporteventdenmark.com
Download flere billeder her: https://www.skyfish.com/p/esbjergkommune/2321887
Resultater fra WDF World Cup 2023 kan ses her: https://dartswdf.com/wdf-cups/wdf-world-cup
Billeder
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Julegaver på vej til beboere på plejehjem11.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beboerne på Esbjerg Kommunes plejehjem kan igen i år glæde sig til en dejlig julegave fra Lida og Oskar Nielsens Fond.
Vestdanmark i spil som ny datacenterregion: Microsoft ser mod Varde og Esbjerg11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tre datacentre i to kommuner og en historisk milliardinvestering. Microsoft planlægger sin hidtil største investering i Danmark i Varde og Esbjerg Kommuner.
Esbjerg Kommune styrker naturfagene i folkeskolen med nyt partnerskab8.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan naturfagene gøres mere levende for skoleeleverne? Det bliver Esbjerg Kommunes folkeskoler snart klogere på i kraft af et nyt partnerskab med LIFE Fonden, der byder ind med nye måder at arbejde praktisk med naturfag tæt på virkeligheden.
26 foreninger i Esbjerg Kommune kan se frem til tilskud på i alt godt 1,3 mio. kroner i 20264.12.2025 14:07:07 CET | Pressemeddelelse
1.362.100 kr. bliver i 2026 uddelt fra Esbjerg Kommunes fritidskulturelle pulje til gavn for 26 foreninger i hele kommunen. Kultur & Fritidsudvalget har fordelt næste års tilskud efter nye principper, som især prioriterer børn- og ungeforeninger og rammer omkring aktiviteter.
Esbjerg gør rent bord: Rekordfald i affald3.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Årets analyse fra Hold Danmark Rent viser en markant udvikling. Affaldsmængderne i Esbjerg er faldet i et omfang, der skiller kommunen ud fra resten af landets største byer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


