Alt til industrien på én stand
28.9.2023 11:29:07 CEST | Lemvigh-Müller A/S | Pressemeddelelse
Besøg Lemvigh-Müller på årets HI-messe og dyk ned i et overflødighedshorn af nyheder, produkter og løsninger til industrien.

"HI-messen er et vigtigt samlingspunkt for interessenter fra alle dele og afkroge af industrien. Dét selskab er Lemvigh-Müller en naturlig del af, da vi leverer produkter, løsninger og serviceydelser til industrivirksomheder i 64 lande inden for bl.a. OEM, Food & Pharma, Vedvarende energi og Produktion”.
Sådan lyder det fra Pernille Wichmann, Senior Sales Director, Industry, hos Lemvigh-Müller.
Går all in i hal G
Hun fortæller, at stål- og teknikgrossisten er ”gået all in på HI-messen” med en stor stand på 200 m2 i messehal G:
”Vi stiller med et stærkt hold på 65 medarbejdere. Man kan også møde en række af vores strategiske leverandører og blive klogere på emner som bæredygtighed og energioptimering, industriel automation, nødstrømsløsninger og industrielle kæder. Vi har masser af teknologiske nyheder med – og der vil i det hele taget være meget at opleve”, siger Pernille Wichmann.
Aktiv svejsning og 3D-print på stedet
Hun fortæller, at standen bl.a. har et svejseområde, hvor Böhler Welding holder til, og hvor man kan opleve aktiv svejsning. Signify tager en 3D-printer med og printer lampeskærme af genanvendelige materialer på standen. Desuden holder Lemvigh-Müllers bæredygtighedsteam i alt tre oplæg om klimaregnskab og ESG-lovgivning.
Herudover kan man høre om Lemvigh-Müllers forskellige service- og logistikydelser som fx CO2-reduceret levering og opleve det automatiske lagerstyrings-koncept SmartLager i form af vareautomater og vægtsystemer på standen, hvor man kan trække værnemidler.
Klar til hundredvis af kundemøder
Interessen for at møde Lemvigh-Müller på HI-messen er stor på forhånd:
”Vi har booket mere end 100 kundemøder - og vi glæder os til at møde og interagere med endnu flere kunder, leverandører og samarbejdspartnere på messen. Hvis man drømmer om at blive del af Lemvigh-Müller, skal man endelig også kigge forbi standen - man kan nemlig få en snak med vores People & Culture-team, som er klar til at tale om job- og karrieremuligheder”, siger Pernille WIchmann.
Find Lemvigh-Müller på stand G5726 i Hal G på HI-messen. Se mere her
Nøgleord
Kontakter
Line Møller BlankholmKommunikationschef
3695 5488
Billeder

Om Lemvigh-Müller A/S
Som Danmarks største stål- og teknikgrossist sørger Lemvigh-Müller hver dag for, at varer fra tusindvis af producenter bliver samlet, pakket og leveret til installatører, industrivirksomheder, forsyningsselskaber og byggepladser i hele Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening5.3.2026 08:03:57 CET | Pressemeddelelse
Virksomheder kan nu søge tilskud til energiforbedringer via Energistyrelsens Erhvervspulje. Lemvigh-Müller tilbyder en gratis energiscreening, der giver overblik og dokumentation til ansøgningen – og gør det lettere at komme fra idé til beslutning.
Lemvigh-Müller ansætter Jan Yde Larsen som ny Market Director for stål2.3.2026 12:47:16 CET | Pressemeddelelse
Lemvigh-Müller opruster på stål med ny Market Director og styrker det kommercielle fokus i Marked & Indkøb.
Første spadestik er taget: Største logistikinvestering i Lemvigh-Müllers historie er i gang27.1.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lagerdriften samles i ét topmoderne centrallager i Kolding for at levere hurtigere og mere kundetilpassede logistikløsninger.
Lemvigh-Müller styrker sin markedsposition med opkøb af Brdr. Kier6.1.2026 13:03:59 CET | Pressemeddelelse
Med opkøbet af grossistvirksomheden Brdr. Kier øger Lemvigh-Müller sin tilstedeværelse i Øst- og Midtjylland. Det kommer kunderne til gode bl.a. i form af et endnu bredere varesortiment.
Energioptimering er en investering i fremtiden19.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det ved hotelkæden Best Western, som med hjælp fra AllTech VVS og Lemvigh-Müller potentielt kan reducere vandforbruget med 45%.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum