DI og Finans Danmark: Iværksættere og vækstvirksomheder skal have bedre adgang til kapital
Tre forslag fra Dansk Industri (DI) og Finans Danmark vil gøre det mere attraktivt at investere i iværksættere og vækstvirksomheder, ligesom bankerne skal have bedre muligheder for at hjælpe succesfulde vækstvirksomheder med lån.
Iværksættere og vækstvirksomheder er fuldstændig afhængige af at have adgang til tilstrækkelig kapital. Uden denne adgang går Danmark glip af innovation og vækst, som kan løse vores udfordringer inden for klima, sundhed, og som kan bidrage til at sikre velstanden og velfærden for de næste generationer.
Derfor lancerer Dansk Industri (DI) og Finans Danmark tre konkrete forslag, som skal gøre det mere attraktivt at investere i iværksættere og vækstvirksomheder, ligesom bankerne får bedre muligheder for at hjælpe succesfulde vækstvirksomheder med finansiering.
- Det er komplet uforståeligt, at Danmark skubber talent og stærke virksomheder til udlandet på grund af komplekse låne- og skatteregler. Det kræver mod at starte en virksomhed, og derfor giver det ikke mening, at vi i den sårbare vækstfase straffer med tårnhøje skatter og unødvendige benspænd. Derfor håber vi også på, at Christiansborg retter op på det uhensigtsmæssige system, som sender talenterne over landegrænsen, siger Sine Linderstrøm, fagchef for iværksætteri i DI.
- Vi ser, at flere succesfulde vækstvirksomheder har svært ved at få lån i bankerne til konkurrencedygtige priser. Finanstilsynets regler sige nemlig, at de skal markeres som særligt risikable, fordi de ikke har leveret sorte tal på bundlinjen – men det er i disse tilfælde helt efter planen, for hele indtjeningen bliver investeret i ny vækst. Her vil vi gerne have flere nuancer ind i regelsættet, så bankerne kan yde lån til de vækstvirksomheder, der under den hurtige vækststrategi faktisk har bygget en levedygtig forretning op, der kan hvile i sig selv, siger Niels Arne Dam, cheføkonom i Finans Danmark.
De tre forslag:
• Udskyd tvungen overgang fra realisations- til lagerbeskatning i op til fem år ved børsnoteringer. Ejere og investorer i børsnoterede virksomheder kan typisk ikke sælge deres aktier i en periode efter børsnoteringen, hvorfor det kan give likviditetsproblemer, når ejeren en gang årligt skal betale skat af aktiernes værdi (lagerbeskatning).
• Indfør simplere, lavere og mere ensartet beskatning af kapital- og aktieindkomst. Herunder skal en hovedaktionærmodel udvikles, der skal sikre mod en utilsigtet konvertering af reel arbejdsindkomst til kapitalindkomst.
• Tilpas Finanstilsynets regnskabsregler, så banker ikke skal markere visse udlån til vækstvirksomheder som OIK (objektive indikationer for kreditforringelse) og tildele en dårlig rating i kreditvurderingen, hvilket gør lånet uforholdsmæssigt dyrt.
Analyse: Risikovillig kapital er afgørende
Iværksættere skaber hvert tiende job i den private sektor, men samtidig viser en ny analyse fra DI og Finans Danmark, at startkapital er helt afgørende for en virksomheds vækstrejse. Analysen peger blandt andet på, at det kun er 7 procent af iværksættervirksomheder, etableret i 2014-18 med en samlet balance på under 250.000 kr., der havde flere ansatte to år efter deres opstart.
Ser vi derimod på virksomheder med en balance på over 1 mio. kr., havde op imod en fjerdedel flere ansatte to år efter opstart. Vækstiværksættere hvor nyskabelse ofte er en del af forretningsmodellen f.eks. it, biotech, clean tech og nye typer af elektronik starter ofte med mere kapital end andre brancher. De bruger tilmed ofte en del år på ren udvikling af deres produkt og forretningsmodel – år hvor de ikke tjener nogen penge, men derimod har store udgifter til produktudvikling.
For yderligere oplysninger:
Carsten Brink, kommunikationschef i FIDA, cb@fida.dk
Camilla Weigel, presserådgiver i DI, cawe@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
DI: Etablering af Statsadvokaten er et nybrud18.12.2025 11:41:00 CET | Pressemeddelelse
Staten og Poul Schmith/Kammeradvokaten har indgået en aftale, der gradvist konkurrenceudsætter juridisk rådgivning i staten. Dansk Industri mener, det er en balanceret og klog aftale.
3F, DI og Byggeriets Uddannelser lancerer ny indsats for trivsel og trygge lærepladser17.12.2025 12:09:45 CET | Pressemeddelelse
Nye indsatser skal forebygge grænseoverskridende adfærd overfor lærlinge.
DI: Bureaukrati står i vejen for AI i det offentlige16.12.2025 08:29:31 CET | Pressemeddelelse
Regeringen, KL og Danske Regioner har i dag indgået en ny aftale om tre AI-storskalaprojekter. Erhvervsorganisationen Dansk Industri hilser aftalen velkommen, men peger samtidigt på, at aftalen ikke ændrer på, at alt for meget bureaukrati i form af uhensigtsmæssig lovgivning og regulering står i vejen for at forløse det kæmpestore potentiale ved at anvende kunstig intelligens.
DI: Regeringen løfter samfundssikkerheden markant – men erhvervslivet skal inddrages mere13.12.2025 07:16:45 CET | Pressemeddelelse
Regeringens beslutning om en langsigtet og ambitiøs investering i bekæmpelsen af hybride trusler betyder et markant løft af samfundssikkerheden. Sådan lyder reaktionen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Men DI efterlyser en større involvering af det private erhvervsliv i planerne for et mere modstandsdygtigt Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum