Finanslov skal sætte en slutdato for elafgiften
20.9.2023 06:30:00 CEST | Green Power Denmark | Pressemeddelelse
Elafgiften skal fra 2024 gradvist sættes ned, så den i 2030 er på EU’s minimumsniveau. Afgiften vil til næste år koste en gennemsnitsfamilie omkring 3800 kroner, og hvis man sænker den, vil det blive mere fordelagtigt for forbrugerne at træffe fornuftige grønne valg, mener Green Power Denmark. Forslaget er et af i alt 33 fuldt finansierede forslag til finansloven, som skal hjælpe Danmark med at indfri de grønne ambitioner.
I første halvår af 2023 satte Folketinget midlertidigt elafgiften ned til EU’s minimumssats (0,8 øre/kWh) for at hjælpe forbrugerne gennem energikrisen. Men nu er afgiften tilbage på 69,7 øre/kWh, og det er hverken hensigtsmæssigt for forbrugerne eller den grønne omstilling, mener Green Power Denmark.
- Elafgiften er fra den tid, hvor elektriciteten blev produceret af olie og kul. I dag kommer det meste strøm fra vindmøller og solceller, og vi er i gang med at få hele vores samfund til at køre på elektricitet. Derfor virker afgiften stik mod hensigten, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark.
Strøm produceret af fossile brændsler er omfattet af EU’s kvotemarked, og fra 2025 bliver det også pålagt en dansk CO2-afgift. Så den sorte strøm vil fortsat være beskattet, påpeger Green Power Denmark.
Organisationen opfordrer politikerne til at sænke elafgiften med omkring 10 øre pr. kWh om året, så den i 2030 er på EU’s minimumssats. Til den tid vil al den strøm, vi forbruger i Danmark, komme fra vedvarende energikilder.
Dermed kommer vi af med en afgift, som er socialt skæv, administrativt tung og har de forkerte incitamenter i forhold til den grønne omstilling.
- Energikrisen har vist, at forbrugerne holder øje med elprisen og bruger strømmen, når den er billig. Det giver i øvrigt også billigere og grønnere strøm i kontakten for alle. Når man lægger en så stor afgift på el, skjuler man i virkeligheden de prisudsving, og forbrugerne reagerer derfor ikke, som de bør, siger Kristian Jensen
Finansloven bør også tage fat på at løse udfordringerne med mangel på arbejdskraft. Green Power Denmark anslår, at der er brug for omkring 45.000 ekstra årsværk om året til den grønne omstilling.
Green Power Denmark foreslår, at der bliver afsat 10 millioner kroner i 2024 til et partnerskab, som skal sikre arbejdskraft til den grønne omstilling. Og så skal der sættes penge af, så medarbejderne i den grønne sektor kan blive omskolet til at bruge kunstig intelligens.
- Vi får et enormt behov for arbejdskraft i de kommende år, hvor vi skal udbygge elnettet og fjernvarmen, og hvor vi skal opføre vindmøller og solceller i tusindvis. Ved at bruge kunstig intelligens kan vi øge medarbejdernes produktivitet, siger Kristian Jensen.
En af de store opgaver i de kommende år bliver at få opført flere vindmøller og solceller på land. Green Power Denmark vil skubbe på udviklingen ved at give opstillerne færre økonomiske byrder, og kommuner, som lægger jord til den vedvarende energi, skal have større økonomisk fordel af det.
- Kommuner, som tager ansvar og giver plads til vindmøller og solceller, bliver desværre ikke belønnet tilstrækkeligt for det. Politikerne bør finde en model, så kommunerne i højere grad får lov til at beholde de skatteindtægter, der bliver skabt fra produktionen af den grønne energi, siger Kristian Jensen.
Kontakter
Claus Kaae-NielsenSenior presserådgiver
Tlf:35 30 04 02Tlf:23 32 68 29ckn@greenpowerdenmark.dkLinks
Green Power Denmark
Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.
Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.
Følg pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Green Power Denmark: En kæmpe tak til Jesper Hjulmand6.2.2026 13:10:15 CET | Aktuelt
Jesper Hjulmand, adm. direktør i Andel, har meddelt, at han stopper som leder af bestyrelsen i Green Power Denmark i forbindelse med den kommende generalforsamling. – Vi skylder Jesper Hjulmand en kæmpe tak for at have taget lederskabet i at etablere én fælles forening for den grønne energisektor og for at have styret foreningen gennem de første fire år, siger adm. direktør i Green Power Denmark Kristian Jensen.
Green Power Denmark: Dansk-tysk samarbejde om Energiø Bornholm styrker Europa26.1.2026 18:09:04 CET | Pressemeddelelse
Energiøen cementerer det grænseoverskridende energisamarbejde og styrker både energiuafhængigheden i Europa og Danmarks forsyningssikkerhed, vurderer Kristian Jensen, adm. direktør for Green Power Denmark.
Green Power Denmark: Energinet skal i offensiven23.1.2026 09:21:09 CET | Pressemeddelelse
Energinet erkender åbent, at de ikke har udbygget deres del af elnettet – transmissionsnettet – i takt med behovet. Det får klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard til at samle branchen for at se på udfordringer og muligheder. Green Power Denmark har længe advaret om, at det går for langsomt med at udbygge transmissionsnettet. Vi glæder os derfor over den politiske handling.
Mette Rose Skaksen får nyt job uden for Green Power Denmark12.1.2026 16:01:50 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Mette Rose Skaksen stopper i Green Power Denmark ved udgangen af februar. Hun skal være adm. direktør i Energi Fyn. Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark, takker Mette Rose Skaksen for indsatsen: - Hun har leveret et væsentligt bidrag til, at Green Power Denmark på kort tid har etableret sig som en stærk erhvervs- og interesseorganisation, siger han.
Elprisen har i gennemsnit været på 61 øre i 202513.12.2025 09:35:43 CET | Pressemeddelelse
Forbrugerne har i gennemsnit betalt 61 øre for en kilowatt-time strøm i 2025. Det er den næstlaveste gennemsnitlige elpris i de seneste fem år, viser en opgørelse fra Green Power Denmark. Jo mere strøm, der kommer fra solceller og vindmøller, jo lavere er elprisen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum