Ynglende ulve skal have fred og ro

Igen i år har et ulvepar slået sig ned i Stråsø Plantage syd for Holstebro, og de forskere, der er ansvarlige for at overvågne ulven i Danmark, har nu vurderet, at hunulven er drægtig.
Ulven er en beskyttet art, og Naturstyrelsen indskrænker derfor i en periode frem til og med 15. august færdslen for besøgende i et afgrænset område af Stråsø Plantage, så de ynglende ulve kan få fred og ro. Sidste år blev færdslen indskrænket i samme område, efter at hvalpene var kommet til verden. Men da der er ekstra mange besøgende i naturen lige nu, hvor meget andet er lukket for at begrænse smitte med coronavirus, har Naturstyrelsen vurderet, at det er nødvendigt at indskrænke færdslen allerede nu:
- Alle er velkomne til fortsat at gå en tur i området, men af hensyn til de ynglende ulve skal man holde sig til bestemte skovveje i en del af Stråsø Plantage. Vi indskrænker færdslen allerede nu for at tage højde for den nuværende situation med ekstraordinært mange besøgende, siger skovrider Poul Ravnsbæk fra Naturstyrelsen Vestjylland.
Stråsø Komplekset er et af landets største sammenhængende naturområder med skov og hede på i alt 5.200 hektar, hvoraf det område, hvor besøgende i den kommende tid skal holde sig til de anviste skovveje, udgør omkring 275 hektar. Afgrænsningen bliver markeret med skilte ude i området.
- Det er tydeligt, at ulvene har kastet sin kærlighed på et bestemt område, og i Stråsø Plantage er der rigtig god plads til både dyr og mennesker. Ulven er fredet og underlagt den strengeste beskyttelse i EU, og det indebærer blandt andet, at vi er forpligtet til at sikre, at den ikke bliver forsætligt forstyrret - og særligt i yngletiden, siger Poul Ravnsbæk.
Det er forskere fra Aarhus Universitet, DCE-Nationalt Center for Miljø og Energi og Naturhistorisk Museum Aarhus, der er ansvarlige for at overvågne ulven i Danmark på vegne af Miljøstyrelsen.
Yderligere information:
Skovrider Poul Ravnsbæk, Naturstyrelsen Vestjylland, tlf. 20304340, e-mail: pra@nst.dk
Billeder


Information om Naturstyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Naturgenopretning: Forundersøgelse af Kolindsund sættes nu i gang11.11.2025 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Potentialerne og konsekvenserne ved en naturgenopretning af området omkring den tørlagte sø Kolindsund nær Grenaa skal nu klarlægges i en forundersøgelse. Med støtte fra tre af Danmarks store fonde er Naturstyrelsen nu klar til at igangsætte en forundersøgelse, der kommer til at koste 17 mio. kr.
Ny bynær skov skal beskytte drikkevandet og skabe ny natur5.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over 200 hektar jord syd for Randers Fjord er udpeget til ny skov i et samarbejde mellem Naturstyrelsen, Randers Kommune og Verdo Vand. Det er et af de første statslige skovrejsningsprojekter i regi af Grøn Trepart.
Kom med til plantedag: Hele Danmark inviteres til at plante træer10.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 2. november kan børn, unge og voksne være med til at plante træer i hele Danmark. ’Danmark planter – med Grøn Trepart’ sætter fokus på de mange millioner træer, der skal plantes og som kommer til at skabe meget mere natur og styrke biodiversiteten. Naturstyrelsen inviterer alle til at være med til at sætte træer i jorden ved arrangementer rundt om i landet.
265 nye sheltere står klar i statens naturområder9.10.2025 06:39:26 CEST | Pressemeddelelse
Takket være en bevilling fra A.P. Møller Fonden er det nu endnu nemmere for alle danskere at prøve en nat under stjernerne i hele landet - måske i efterårsferien.
Søborg Sø genopstår som naturperle30.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter mere end 230 år som drænet landbrugsjord genskabes en af Nordsjællands største søer. Når pumperne er slukket, vil vandet pible ind på det 600 hektar store område og blive til lavvandet sø og enge. Projektet vil gavne både klima, natur og friluftsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
