X-Factor ekspert: Der kan gå politik i den
26.3.2021 09:43:58 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
I fredags sang Vilson sin sidste sang på X-Factor scenen. Det var ganske som forudsagt af Danske Spils oddssætter og ekspert, Mathias Reimer Larsen. Dog overraskede seerne med at sende Solveig i farezonen – i stedet for Dan, som lå som favorit til den position. Derfor bliver denne uges udgave af X-Factor ekstra spændende, vurderer Mathias Reimer Larsen.
-Det bliver lidt tricky nu. Vi forudser, at det er Solveig og Dan, der ender i farezonen sammen, hvor de har næsten 50/50 chance for at blive eller ryge hjem. Hvis Solveig og Dan ender med at stå i farezonen, og det således er Blachman, der skal tage valget, så kan der gå politik i den, siger den erfarne oddssætter.
-Hvis det er Blachman, der ender med at bestemme, så kan det være at Solveig lidt bliver et offer, selvom hun er en bedre sanger end Dan og skiller sig ud på en herlig skør og positiv måde. Men hvis Dan stemmes ud, har Martin Jensen ikke flere deltagere med i spillet, mens Oh Land jo stadig har både Lucca og Nikoline Steen Kristensen. Så hvis man ser på dommernes handlinger i tidligere shows. Så ser det desværre ud som om, at Solveig kan ryge ud på den konto, lyder det.
Til at blive stemt ud i aften er der odds 2.25 på Solveig og Odds 2.75 på Dan.
I forhold til at vinde X-Factor 2021 er der også sat lidt mere spænding ind.
-Lucca stryger stadig mod sejren ganske overlegent, og vi kan tydeligt se, hvor vores spilleres penge ryger hen. Derfor har vi også odds 1.70 på Lucca. Det, som er værd at bemærke er, at Nikoline Steen Kristensen og The Kubrix nu står helt lige som efterfølgere.
- Vi har sat odds 4.50 på dem begge. The Kubrix har virkelig vist, at de kan noget helt særligt med Blackman som mentor. Han kan virkelig sit kram. Desuden er det bare en gruppe, som viser noget helt nyt i X-Faktor. Det er virkelig imponerende. Så fredag aften kan kun blive spændende, slutter Mathias Reimer Larsen.
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil sænker tour-odds på Vingegaard1.6.2026 11:57:14 CEST | Pressemeddelelse
Efter Jonas Vingegaards historiske sejr i Giro d’Italia sænker Danske Spil sænke oddset på han vinder Tour de France.
Danske Spil tæt på millionærmilepæl1.6.2026 09:29:31 CEST | Pressemeddelelse
Hele fire danskere blev millionærer på Lotto og Eurojackpot i weekenden – så nu er Danske Spil snublende tæt på at runde vild millionærmilepæl
Christian Eriksen hjem til Fyn? OB er tredjefavorit hos Oddset30.5.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ajax er favorit hos Oddset, men OB’s bånd til Christian Eriksen gør fynboerne til en opsigtsvækkende outsider, hvis landsholdsstjernen forlader den tyske nedrykker Wolfsburg.
Danskerne sætter historisk Eurojackpot-rekord – og i aften er der vanvittige 750 mio. kr. på spil26.5.2026 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
I sidste uge slog danskerne alle rekorder, da de 358.000 gange købte en kupon til Eurojackpot, og dermed spillede med om maxpuljen på 750 mio. kr. Dermed har interessen for at spille med i Eurojackpot aldrig været større. I aften er der for tredje gang i træk 750 mio. kr. – eller trekvart milliard – skattefrie kroner i puljen.
Danske Spil: Fire nye millionærer i Lotto – to deler førstepræmien24.5.2026 08:22:00 CEST | Pressemeddelelse
Ved lørdagens trækning i Lotto ramte to heldige danskere plet og deler førstepræmiepuljen på hele 10 millioner kroner. Yderligere to danskere vandt en million hver i Millionærchancen. Se her, hvor heldet ramte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
