Wermelin på eksportfremstød med vandbranchen i USA
Oversvømmelser og tørke. Drikkevand og spildevand. Stormflod og vandforurening. Vand er både en vital naturressource og samtidig en stor, global udfordring.
Mange steder i verden er der stor efterspørgsel på vandteknologi og -løsninger og rådgivning fra eksperter i forhold til hvordan man håndterer de udfordringer. Og danske virksomheder i vandbranchen er blandt verdens bedste til at levere de løsninger.
Også i USA er der fokus på at tage hånd om problemer med vand og derfor er miljøminister, Lea Wermelin, netop taget til Californien og Texas med en række danske vandvirksomheder. Det sker som led i den eksportstrategi for vandbranchen, som regeringen lancerede for nylig, hvor målet er at fordoble eksporten fra 20 mia. kroner i 2019 il 40 mia. kroner i 2030.
-I Danmark tager vi det som en selvfølge, at der fx er vand nok, men i mange steder i verden er vandmangel et nærværende og alvorligt problem. Bæredygtig håndtering og udnyttelse af vandressourcerne er afgørende for klima, miljø og naturen. Danske virksomheder i vandbranchen er i verdensklasse, og den stærke position skal vi beholde. Der er brug for bæredygtige produkter og rådgivning af høj kvalitet over alt i verden, og her er Danmark leveringsdygtig. USA ser Danmark som et grønt og innovativt forgangsland - blandt andet på vandområdet. Den position skal vi udnytte til gavn for miljøet og for at skabe grønne, danske arbejdspladser, siger miljøminister Lea Wermelin.
-USA er verdens største marked for vandteknologi og rådgivning – og efterspøgslen er stor. Flere stater i USA er hårdt ramt af vandmangel, og der er et kæmpe potentiale for en energi- og klimaeffektiv spildevandsrensning. Dette fremstød kan styrke vores samarbejde. Vi har både mindre og større virksomheder, som er klar til at udbygge den danske styrkeposition i USA inden for grundvand, drikkevand, spildevand og klimatilpasning, siger branchechef i DI Vand Mads Helleberg Dorff
-Flere danske vandvirksomheder arbejder i dag målrettet på at komme tættere på den amerikanske vandsektor, men der er fortsat et stort uudnyttet potentiale for mange SMV’er. Amerikanske byer, forsyninger og den private industri kæmper i øjeblikket med klimaforandringer, aldrende infrastruktur og forhøjede energipriser, og med præsident Bidens godkendte 1.000 mia. USD budgetpakke følger ekstrastore investeringer som på delstatsniveau vil gå til etableringen af en ny vandinfrastruktur i USA. Her kan flere danske leverandører bidrage med effektive og langtidsholdbare løsninger, men det kræver, at de kender deres besøgstid og arbejder målrettet med det amerikanske marked,” siger Andreas Julskjaer Pedersen, Head of Danish Export – Water, Danish Export Association.
Under besøget skal den danske delegation besøge Texas og Californien. I Houston bliver der blandt andet afholdt Danish Water Day – en workshop, hvor den danske delegation mødes med amerikanske vand- og spildevandforsyninger, myndigheder m.fl. og udveksler viden og idéer. Derudover deltager miljøministeren i åbningen af Grundfos’ nye hovedkvarter uden for Houston og besøger ligeledes Folsom Lake i Californien, som giver et indblik i hvilke konsekvenser det har, at Californien bliver ramt af tørke.
USA er Danmarks 3. største eksportmarked og verdens største vandmarked med en anslået størrelse på 156 milliarder USD. Ud over det eksisterende marked har USA ifølge den amerikanske Miljøstyrelse (EPA) et forventet investeringsbehov i den offentlige vandinfrastruktur i størrelsesordenen 682 milliarder USD frem mod 2030.
Delegationen er afsted fra den 28. november til den 2. december 2021.
Kontakter
Lisa Ioannou, presserådgiver, Miljøministeriet, tlf: 2477 1226, mail: liryi@mim.dk
Information om Miljø- og Ligestillingsministeriet

Frederiksholms Kanal 26
1220 København K
+45 38 14 21 42https://mim.dk/
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Danmark sætter kursen for en grøn miljø- og klimapolitik i EU på ministermøde11.7.2025 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejen til et stærkere og klimaneutralt EU, en tur i Store Vildmose til fremvisning af den grønne trepartsaftale i praksis og en vigtig debat om de kommende forhandlinger om en international aftale om plastikforurening. Det var på programmet til det netop afsluttede uformelle ministermøde for EU's miljø- og klimaministre.
Sprøjtemidler med PFAS-aktivstoffer bliver forbudt7.7.2025 15:00:48 CEST | Pressemeddelelse
Miljøstyrelsen har truffet afgørelse om at tilbagekalde 23 sprøjtemidler med PFAS-aktivstoffer. Afgørelsen træffes på baggrund af en grundig vurdering af ny viden fra GEUS, der har belyst, at sprøjtemidlerne nedbrydes til det skadelige stof trifluor-eddikesyre (TFA), som ender i grundvandet. Miljøstyrelsen er derudover i gang med at vurdere yderligere 10 sprøjtemidler, der også har vist udvaskning af TFA.
Nyt skridt mod nationalt pant- og retursystem for takeaway-emballage7.7.2025 06:54:06 CEST | Pressemeddelelse
Takeaway-emballage bliver i høj grad lavet af engangsplastik. Det har en kort levetid, kræver mange ressourcer at producere og forbrænde og udgør dermed et problem for både klima og miljø. Derfor skal Danmark have et nationalt pant- og retursystem, og nu etableres et sekretariat, der skal stå i spidsen for at samle branchen.
Ny fiskeriaftale: Alle farvande omkring Fyn omfattes af trawlforbud2.7.2025 13:36:48 CEST | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale mellem regeringen og LA, SF, K, EL, RV og ALT sætter gang i den hidtil største beskyttelse af havbunden i Danmark. Aftalen sætter en stopper for fiskeri med bundslæbende redskaber i cirka 1/3 af det trawlpåvirkede areal i de indre danske farvande, herunder i farvandene omkring Fyn.
Ny milepæl for havet: Stor del af det danske hav bliver nu trawlfrit2.7.2025 13:28:47 CEST | Pressemeddelelse
18,7 procent af det danske havareal udlægges til trawlfrie zoner. Det er resultatet af en politisk aftale som regeringen indgået sammen med LA, SF, EL, K, RV og ALT. Aftalen er den hidtil største beskyttelse af havbunden i Danmark og sætter en stopper for bundtrawl i cirka 1/3 af det trawlpåvirkede areal i de indre danske farvande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum