Vrå Børne- og Kulturhus kåret som vinder af prisen for ’Årets Skolebyggeri 2022’ på dagen for officiel indvielse

- På vegne af hele Hjørring Kommune er jeg enormt stolt af, at vi har modtaget den flotte pris for ’Årets Skolebyggeri 2022’. Og at vi modtager prisen på dagen for vores officielle indvielse, er i den grad med til at sætte prikken over i’et! Det er et unikt byggeri, der kommer til at gøre en forskel for børn, unge og voksne i alle aldre i Vrå, fortæller borgmester Søren Smalbro (V), Hjørring Kommune.
Søren Smalbro fremhævede i sin tale Vrå Børne- og Kulturhus som et unikt hus for fællesskaber - ikke kun for børn og unge, men for alle borgere i Vrå og påpegede at byggeriet forhåbentlig også kan bidrage til, at flere vælger at bosætte sig i Vrå.
Efter det officielle program var der åbent hus, hvor alle havde mulighed for at gå en tur i og omkring den smukke bygning.
Fakta
Det er Nohrcon, der hvert år kårer Årets skolebyggeri. Alle har kunnet indstille forslag til prisen, og de indkomne forslag har derefter været igennem et dommerpanel, som har udvalgt 5 projekter. De 5 projekter er herefter blevet sat til offentlig afstemning, som nu er slut – og Vrå Børne- og Kulturhus har fået flest stemmer. Læs mere om kåringen af ’Årets Skolebyggeri 2022’) https://nohrcon.dk/nyhed/vraa-boerne-og-kulturhus-kaaret-til-aarets-skolebyggeri-2022/
Læs mere om Vrå Børne- og Kulturhus: https://www.hjoerring.dk/borger/boern-unge-og-familie/skole/byggeri-af-ny-skole-og-boernehus-i-vraa
Kontakter
Borgmester Søren Smalbro (V), Hjørring Kommune på 41 22 30 10 eller borgmester@hjoerring.dk
Billeder
Information om Hjørring Kommune
Hjørring Kommune er med sine knap 64.000 indbyggere den næst største kommune i Nordjylland. Du finder os centralt placeret i Vendsyssel og dermed i centrum af Skandinavien og Nordeuropa. Klik dig videre og bliv meget klogere på Hjørring Kommune.
Følg pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Korrektion - tidspunkterne for dialogmøder i Hjørring Trepart er ændret12.9.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I forhold til tidligere udsendt pressemeddelelse den 1. juli 2025 er mødetidspunkterne for de fire dialogmøder ændret.
Regeringen afsætter 2 mio. kr. årligt til Naturmødet i finanslovsudspil28.8.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Naturmødet – naturens eget folkemøde i Hirtshals – er blevet tilgodeset i regeringens finanslovsudspil, har minister for Grøn trepart Jeppe Bruus offentliggjort tidligere i dag.
Hjørring Kommune styrker klimakampen med 19 nye partnere22.8.2025 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredag eftermiddag blev 19 nye klimapartnere budt velkommen, så fællesskabet nu tæller 71 klimapartnere, som alle bidrager til at gøre den grønne omstilling til virkelighed.
Sang vækker minder – og giver nyt liv til demensramte22.8.2025 11:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Demensvenlig sangfællesskab i Hjørring vinder Gudrun og Palle Mørchs Mindepris 2025.
Minister lancerer Ungeløftet i Hjørring13.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) deltager mandag den 18. august i den lokale lancering af Ungeløftet i Hjørring Kommune. Med Ungeløftet styrkes indsatsen for at hjælpe unge 15-29-årige, der ikke er i job eller uddannelse videre i arbejde, uddannelse eller ind i meningsfulde fællesskaber.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum