Virksomhedsrettet indsats giver udsatte ledige større tilknytning til arbejdsmarkedet
19.11.2018 10:03:27 CET | Beskæftigelses- og Ligestillingsministeriet | Pressemeddelelse
Flere udsatte ledige opnår ordinære timer, og flere formår at forsørge sig selv helt og forlader offentlig forsørgelse. Det er nogle af resultaterne af JobFirst, hvor tilgangen til de udsatte ledige har været ny.
I JobFirst er fokus først på en virksomhedsrettet indsats og ordinære timer på arbejdsmarkedet, hvor borgeren og fagpersoner fra kommunen parallelt arbejder med borgerens evt. øvrige udfordringer. Tidligere var fokus ofte på udfordringerne, inden der blev kigget på beskæftigelsesindsatsen.
Der er en signifikant positiv effekt af JobFirst på antallet af løntimer for borgere på kontanthjælp. Ca. halvandet år efter indsatsstart har deltagergruppen 67 pct. flere ordinære timer end kontrolgruppen.
Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen siger:
”Jeg synes, at resultaterne er meget interessante. Vi har vidst, at en virksomhedsrettet indsats har effekt for de jobparate, men nu har vi også dokumentation for, at det virker for de udsatte. Det er vigtigt, at vi også hjælper de udsatte borgere tættere på arbejdsmarkedet. Det er afgørende for den enkelte og godt for samfundet.”
”Mange kommuner har allerede taget fat på arbejdet i projektet ”Flere skal med”, som bygger på JobFirst-indsatsen, og nu skal vi bygge videre på de positive erfaringer i det kommende Flere skal med 2-initiativ, så beskæftigelsesindsatsen bliver endnu mere effektiv.”
15 kommuner har deltaget i JobFirst i perioden 2016-2017 og forsøget har omfattet knap 5.000 borgere, hvoraf halvdelen har fået JobFirst-indsatsen.
Borgerne i JobFirst er blandt de mest udsatte ledige. Gruppen omfatter borgere over 30 år, som enten modtager ressourceforløbsydelse eller er aktivitetsparate og modtager kontanthjælp eller integrationsydelse og har været på offentlig forsørgelse i mindst et år og ikke er en del af integrationsprogrammet. De havde i vidt omfang fysiske og psykiske udfordringer og havde været afhængige af offentlig forsørgelse i mere end 5 ud af de seneste 6 år.
Projektet er finansieret via satspuljemidler.
Du kan læse evalueringen her.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Information om Beskæftigelses- og Ligestillingsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelses- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelses- og Ligestillingsministeriet
På få år er andelen af seniorer, der oplever aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet, steget markant15.7.2026 08:47:46 CEST | Pressemeddelelse
Udfordringen med seniorer, der føler sig diskrimineret på arbejdsmarkedet, er stigende. Det viser nye tal fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø.
Arbejdspligten er kommet godt fra start8.7.2026 08:15:58 CEST | Pressemeddelelse
De første målinger om borgere i arbejdspligt er nu offentliggjort. Hver femte har haft ordinære løntimer.
Aalborg vil gøre unges hjemtur fra nattelivet mere tryg26.6.2026 07:58:14 CEST | Pressemeddelelse
Aalborg Kommune og Tryg Aalborg er med i projektet ”Hey, er du okay?”, der nu får knap 6 mio. kroner til at gøre unges hjemtur fra nattelivet mere tryg. Projektet skal give både unge og medarbejdere i nattelivet konkrete redskaber til at forebygge og håndtere utrygge situationer.
Fem projekter skal gøre unges hjemtur fra nattelivet mere tryg26.6.2026 07:40:55 CEST | Pressemeddelelse
Frivillig Kolding, Sex & Samfund, Fonden for Socialt Ansvar, Dansk Stalking Center og Sønderborg Kommune får i alt 10,2 mio. kr. til at igangsætte initiativer, der skal øge trygheden på vej hjem fra nattelivet gennem lokale løsninger.
Regeringen fremsætter lovforslag om id-kort25.6.2026 13:08:01 CEST | Pressemeddelelse
Nu bliver der stillet krav om id-kort på større byggepladser i Danmark for at sikre ordnede forhold, bekæmpe social dumping og styrke kontrollen med udenlandsk arbejdskraft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
