Virksomheder skal udvikle fremtidens miljøvenlige drikkebægre

Danmarksmesterskabet i miljøvenlige drikkebægre blev afholdt hos Dansk Industri, og de deltagende virksomheder havde løsninger fra komposterbare engangskopper skabt af rester fra sukkerproduktion til genanvendt PET. Vinderne skal nu fortsætte udviklingen af drikkebægrene i samarbejde med arrangørerne af de store events.
Hvert år bruges der mere end 800.000 engangsplastikbægre i København ved store sportsevents som DHL Stafetten og Copenhagen Marathon. Det skal være slut fra 2020, når Københavns Kommunes forbud mod engangsplastikbægre træder i kraft. Derfor har Dansk Industri, Københavns Kommune og Idrættens Innovationslab afholdt konkurrencen ’DM i miljøvenlige drikkebægre’.
Forbuddet mod engangsplastikbægre ved sportsbegivenheder kommer i kølvandet på København Kommunes fokus på FN’s 17 Verdensmål. Målet er, at bæredygtighed i højere grad skal tænkes ind i kommunens aktiviteter.
- I København har vi stort fokus på at finde bæredygtige løsninger, som kan bane vejen for en grønnere fremtid. Hvert år er vi vært for mange store events, og de skal afvikles mere bæredygtigt. Jeg er glad for, at så mange virksomheder har bidraget til, at fanzonen til næste års EM i fodbold her i København kun bliver med miljøvenlige drikkebægre – det er et vigtigt skridt ind i fremtiden, siger overborgmester Frank Jensen (S).
Det har været et krav, at vinderen skåner klima og miljø uden at gå på kompromis med funktion, pris og kvalitet.
- I dag har vi set, at nye, innovative ideer til at skabe et bedre miljø opstår, når erhvervslivet og idrætten spiller sammen. Når store sportsevents som Copenhagen Marathon, EM i fodbold i 2020 og Tour de France i 2021 skal afvikles, så vil tusindvis af mennesker bruge bæredygtige drikkebægre, der ikke belaster vores natur. Forhåbentligt vil det inspirere andre byer i Danmark og i udlandet til at følge samme spor, siger Thomas Bustrup, direktør i Dansk Industri.
Idrættens Innovationslab, som hører under Danmarks Idrætsforbund, samarbejder med virksomheder og iværksættere om at skabe fremtidens produkter til idrætten. Idrættens Innovationslab har samarbejdet med Dansk Industri og Københavns Kommune om ’DM i miljøvenlige drikkebægre’.
- Det har været dejligt at opleve den entusiasme og idérigdom, som deltagerne har lagt for dagen. Forbuddet mod engangsplasticbægre har været et kreativ benspænd, som virksomhederne har benyttet til at tænke ud af boksen. De er kommet op med løsninger, som uden tvivl er med til at gøre fremtidens idrætsevents mere bæredygtige, siger Christian Kirkegaard, der er projektleder i Idrættens Innovationslab.
Siden juni har virksomhederne konkurreret om muligheden for et videre udviklingsforløb, der kan ende med at blive implementeret blandt andet i PARKEN Sport & Entertainment, festivalen Smukfest og Sparta, der blandt andet arrangerer DHL Stafetten.
Københavns Kommune er på forkant i kampen mod engangsplastik, der belaster vores miljø. Blot ét år efter forbuddet mod engangsplastikbægre i kommunen vil et nyt plastikdirektiv træde i kraft. Plastikdirektivet mod brugen af engangsplastik skal være med til at begrænse de store mængder plastikaffald, der ender på strande i Europa og på verdenshavene.
Det er disse syv virksomheder, som nu skal udvikle fremtidens drikkebægre: Abena, Carlsberg, CMC Biopack, glassFORever, Multiline, Runners DK og WeTap.
Følg os på:
Kontakter
Kontakt til direktør i DI Thomas Bustrup via presserådgiver, Ditte Rieland Hansen, tlf.: 2246 7822, e-mail: dirh@di.dk
Kontakt til overborgmester Frank Jensen via pressekonsulent Tildde Sønder Vindfeldt, tlf. 2538 0516
Kontakt til DIF Projektleder Christian Kierkegaard via Kommunikationskonsulent Lars Hestbech, tlf. 4326 2041
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Landets førende ekspert i beredskab skal hjælpe erhvervslivet19.9.2025 10:04:21 CEST | Pressemeddelelse
En af landets førende eksperter i samfundssikkerhed, Rasmus Dahlberg, skal fremover hjælpe Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Rasmus Dahlberg er ph.d. og forsker med speciale i samfundssikkerhed og beredskab og skal bidrage til at udvikle og videreudvikle DI’s rådgivning til virksomhederne og komme med faglige input til DI’s politiske indsats for et stærkere dansk beredskab.
DI: Ros til Lose for at sætte bøvl og byrder på dagsordenen i EU19.9.2025 07:50:21 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiminister Stephanie Lose sætter kampen mod administrative byrder og bøvlede regler på dagsordenen, når det danske EU-formandskab er vært for EU’s økonomi- og finansministres møde i København i dag og i weekenden. Det vækker stor glæde i Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI).
DI Topmødet 2025: Vi skal bygge et stærkere, klogere og sikrere samfund18.9.2025 06:30:00 CEST | Presseinvitation
Danske virksomheder og arbejdspladser står stærkere end nogensinde med rekordhøj beskæftigelse og stor succes på eksportmarkederne. Samtidig oplever vi som samfund en verdensorden, der er i fare for at gå i uorden, en geopolitisk uro, som er rykket helt ind på virksomhederne, og et Europa, der er i fare for at blive sat ud af spillet om den globale magtdeling. Scenen er med andre ord sat til et inspirerende og tankevækkende DI Topmødet 2025 om de aktuelle muligheder og ikke mindst udfordringer, når 1.500 deltagere og 35 oplægsholdere fra ind- og udland, erhvervsliv, kulturliv og politik mødes i Herning.
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum