Virksomheder og forbrugere sparer 299 millioner kroner på vand i 2019
30.10.2018 07:00:08 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Danske virksomheder og forbrugeres vandregning bliver i alt 299 millioner kroner lavere end ellers som følge af effektiviseringskravene. Sammen med tidligere års effektiviseringskrav løber effekten af effektiviseringerne op i 1,9 milliarder kroner i årlige besparelser fra næste år og frem.
Erhvervsminister Rasmus Jarlov:
”Det er for mig som erhvervsminister vigtigt, at virksomhederne hele tiden leverer lavere priser, mere innovation og bedre kvalitet til gavn for både vores virksomheder og os som forbrugere. Det gælder også for vores vandselskaber, som ikke er udsat for konkurrence. Jeg er derfor glad for, at vi igen i år sikrer en mere effektiv drift, opnår investeringer til gavn for os alle og ser en effekt som på områder med effektiv konkurrence.”
Partierne bag vandsektorforliget blev med ”Aftale om en ny og forbedret regulering af den danske vandsektor” fra april 2015 enige om at gennemføre effektiviseringer i vandsektoren, samtidig med at innovationen og teknologiudviklingen styrkes til gavn for virksomheder og forbrugere.
”Som vandforbrugernes minister er jeg glad og stolt over, at vores vand-sektor sammen med vores miljøteknologiske virksomheder år efter år er i stand til at levere høj kvalitet og fortsatte effektiviseringer. Det er godt for danskerne og vores virksomheder, og det giver en dansk styrkepositi-on inden for eksport af miljøteknologi, hvilket skaber danske arbejds-pladser og vækst”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt.
De økonomiske rammer for Danmarks største vandselskaber fastsættes hvert år af Forsyningssekretariatet i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. Rammerne indeholder krav til vandselskaberne om at effektivisere deres drift. Kravene fra reguleringen skal ses i lyset af, at vandselskaberne er naturlige monopoler, og at der derfor ikke er effektiv konkurrence, som ellers ville presse omkostningerne ned og styrke produktiviteten.
Nøgleord
Kontakter
Presserådgiver Jesper Ingemann, Erhvervsministeriet, tlf. 91 39 94 14, e-mail: jesing@em.dk
Links
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu åbner støtte til investeringer i flere grønne industrier2.10.2026 12:41:49 CEST | Pressemeddelelse
Der åbnes nu for, at virksomheder kan søge om midler fra Grøn Investeringsordning. Ordningen skal i 2026 med 629 mio. kr. i målrettet støtte styrke danske grønne styrkepositioner og gøre det mere attraktivt at producere grøn teknologi i Danmark.
Nye regler skal styrke tilliden til grønne valg28.9.2026 09:01:01 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag skal virksomheder kunne dokumentere de grønne budskaber, de bruger i deres markedsføring. Samtidig skal reglerne bidrage til fair konkurrence for de virksomheder, der reelt investerer i den grønne omstilling.
1,3 millioner ulovlige varer fjernet fra onlineplatform24.9.2026 15:04:18 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsstyrelsen har netop fået fjernet 1,3 mio. ulovlige varer fra en online markedsplads. Varerne er både farlige for forbrugere og fair konkurrence. Erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard vil stramme grebet om platformene.
Endeligt bekræftet: Lolland Kommune får industripark23.9.2026 11:53:37 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og aftalepartierne bag Aftale om Rød løber for produktionsvirksomheder er blevet enige om at udpege et areal i Lolland Kommune som en statslig industripark sammen med de øvrige industriparker.
Ændring af eksportkontrolloven skal sikre danske virksomheders fortsatte drift27.8.2026 10:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være muligt for danske virksomheder at køre videre, selvom de er ejet eller kontrolleret af personer, der havner på EU’s sanktionsliste. Tiltaget skal sikre beskyttelse af danske arbejdspladser og dansk produktion.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
