Virksomheder i Middelfart Kommune bidrager hvert år med 2,9 mia. kr. til dansk velfærd
Når Middelfart Kommunes nyvalgte politikere efter nytår sætter sig til rette i byrådssalen, har de god grund til at arbejde for bedre forhold for kommunens virksomheder. For Middelfart Kommunes virksomheder har stor betydning for landets skoler, sundhedsvæsen, daginstitutioner, ældrepleje, motorveje og anden velfærd. Faktisk yder virksomhederne i Middelfart Kommune et bidrag til dansk velfærd på hele 2,9 mia. kr. Hvert år.

Dansk Industri har netop udregnet i kroner og ører, hvor meget virksomhederne og deres medarbejdere i hver kommune i 2020 bidrog til dansk velfærd. Bidraget har DI udregnet som skatter af virksomhedernes lønudbetalinger, overskud og investeringer mv.
- I alle Danmarks kommuner bidrager virksomhederne betragteligt til vores fælles velfærd. Det viser tallene tydeligt. Erhvervslivet leverer grundlaget for Danmarks høje offentlige service. Og samtidig er den infrastruktur, sygepleje, dagpasning, politi, ældrepleje m.m. - som det offentlige leverer til - til gengæld helt afgørende for virksomhederne. Det er den gode cirkel, vi har i Danmark, og som er så vigtig for vores succes, siger underdirektør i DI Morten Granzau Nielsen.
Danske virksomheder i hele Danmark bidrog med knap 560 mia. kr. til dansk velfærd. For det beløb har man kunnet finansiere hele sundhedsvæsenet i et år hårdt præget af corona, al uddannelse i Danmark, ældreplejen inkl. udgifterne til folkepension og samtlige politiets udgifter. Det svarede til hver anden krone, som det offentlige bruger.
- Tallene for virksomhedernes bidrag til velfærden understreger, hvor vigtigt det er, at virksomhederne får gode forhold. Jo bedre kommunal erhvervsvenlighed, jo mere vækst i virksomhederne og jo flere penge til velfærd. Derfor er det utrolig vigtigt, at politikerne - både på landsplan og i kommunerne - tænker i gode forhold til virksomhederne; pengene går til vores alles velfærd, siger Morten Granzau Nielsen.
Med den fremgang, vi ser i dansk økonomi lige nu, så forventer DI, at velfærdsbidraget fra virksomhederne vil stige i de kommende år. Mangel på medarbejdere kan dog bremse væksten alvorligt.
Danmark har cirka 200.000 skattepligtige virksomheder. Analysen har DI udarbejdet på grundlag af oplysninger fra Danmarks Statistik.
Se interaktivt danmarkskort med tal for alle Danmarks kommuner her: Kommunal erhvervspolitik - DI (danskindustri.dk)
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Lars Bøgeskov på larb@di.dk eller tlf. 2236 3138
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Mange uddannelser med ledige studiepladser og gode jobmuligheder28.7.2022 14:10:52 CEST | Pressemeddelelse
Der er stadig ledige pladser på 461 uddannelser, og samtidig er der sket et markant fald i antallet af uddannelser med høje karakterkrav siden 2019, viser beregninger fra DI.
DI: Historisk lavt optag vækker bekymring hos dansk erhvervsliv27.7.2022 19:55:49 CEST | Pressemeddelelse
Efter to år med historisk høje optag, er optaget på de videregående uddannelser nu faldet så meget, at vi er tilbage til samme niveau som i 2012. En udvikling, der får advarselslamperne til at blinke i dansk erhvervsliv.
DI hilser EU's energispareplan velkommen26.7.2022 12:23:58 CEST | Pressemeddelelse
EU’s energi- og klimaministre er i dag nået til enighed om en plan, der skal ruste borgere og virksomheder til en kommende vinter med stærkt reducerede mængder gas til opvarmning. Det er en plan, som landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, hilser velkommen.
DI: Glædeligt at piloter og SAS er enige19.7.2022 08:04:13 CEST | Pressemeddelelse
I landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, er der glæde over, at SAS og piloterne er blevet enige om en overenskomst. Det er afgørende for både erhvervsfolk, ferierejsende og hele turismesektoren.
DI: Uden løsninger fra Datatilsynet mister Danmark digitalt momentum18.7.2022 13:15:56 CEST | Pressemeddelelse
Datatilsynet har midt i sommerferien meddelt Helsingør Kommune, at de ikke længere må anvende Chromebooks med Google Workspace i undervisningen, da flere regler i GDPR ikke er overholdt. Afgørelsen er en kæmpe udfordring for Helsingør Kommune og alle de andre kommuner, som bruger Chromebook med Googles operativsystemer. Og det kan i værste fald sætte Danmark tilbage i den digitale udvikling, mener DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum