Virksomheder er stadig coronaramte et halvt år efter nedlukning

Virksomhederne er stadig påvirket af coronapandemien. Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at 72 procent af virksomhederne i metalindustrien, 69 procent af elinstallatørerne og 50 procent af vvs- og blikkenslagerforretningerne oplevede et fald i omsætningen den forgangne måned på grund af coronapandemien. Og selvom der er fremgang at spore, er der indenfor hver branche stor forskel på, hvordan de enkelte virksomheder påvirkes.
”Nogen er helt sikkert ved at være trætte af corona-pandemien og al snakken, der følger med. Og flere virksomheder er da også nået dertil, hvor de ikke længere mærker det på omsætningen – især inden for vvs- og blikkenslagerbranchen. Alligevel mærker syv ud af ti stadig coronapandemien på omsætningen inden for elbranchen og metalindustrien, ligesom det er tilfældet for hver anden virksomhed i vvs-branchen. Så for rigtig mange er tingene altså endnu ikke vendt tilbage til ”de gode gamle dage” før coronapandemien,” siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer cirka 4.200 virksomheder inden for el, vvs og metal.
Cirka en måned efter nedlukningen var det 74 procent af virksomhederne i metalindustrien, 77 procent af el-installatørerne og 66 procent af vvs- og blikkenslagervirksomhederne, der vurderede, at den forudgående måneds omsætning var lavere end normalt på grund af coronakrisen. Det er således især indenfor vvs- og blikkenslagerforretning, at flere har vristet sig fri af coronakrisen og genetableret hele deres normale omsætningsniveau.
”De økonomiske forudsigelserne viser en økonomi i et noget mere behersket tempo i dag, end før coronapandemien brød ud. Krisen har kostet, og mange virksomheder har tabt omsætning, der skal vindes ind igen. Så selvom de økonomiske nøgletal har pil opad i dag, opvejer det jo hverken det tabte fra foråret eller den omsætningsnedgang, der stadig er til stede i mange virksomheder”, siger Maria Schougaard Berntsen og fortsætter:
”Nu får danskerne mulighed for at få tre ugers feriepenge i hånden. Noget, der kan skubbe ekstra gang i renoveringer i de private hjem. Og der er helt klart virksomheder, som stadig ser langt efter nye kunder, hvor det vil falde på et tørt sted. Andre virksomheder gruer for, hvordan udviklingen går i udlandet, og deres eksportmuligheder, fremover. Mens andre igen er praktisk talt uberørte af situationen,” siger Maria Schougaard Berntsen.
Netop udfordringerne med, hvordan Danmark og dansk erhvervsliv atter kommer op i gear, er da også hovedemnet, når TEKNIQ Arbejdsgiverne i dag (den 30. september) holder sin årsdag, som denne gang – på grund af coronasituationen – bliver virtuel.
Årsdagen kan følges ved at klikke sig ind her og tilføje arrangementet til kalenderen!
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom hos TEKNIQ Arbejdsgiverne – mo.: 51 30 95 37
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer cirka 4.200 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: SF-forslag giver folkeskolen luft til læring18.9.2025 07:42:44 CEST | Pressemeddelelse
SF’s udspil om tre milliarder kroner til bedre indeklima i skolerne er et nødvendigt skridt. Det vil give børn sundere rammer, styrke læring og reducere sygefraværet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Imponerende medaljerække til danske talenter13.9.2025 20:35:47 CEST | Pressemeddelelse
Tre talenter fra det tekniske erhvervsliv har imponeret ved EuroSkills med en sølvmedalje, en bronzemedalje og en medallion for excellence. Deres talent og faglighed er en stor gevinst.
TEKNIQ: Flot hæder til dansk svejser13.9.2025 20:29:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Østergaard Nielsen fra Wind Steel i Vojens fik anerkendelse for sit høje faglige niveau ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk elektriker-talent13.9.2025 19:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S sikrede sig en flot bronzemedalje ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk vvs-talent13.9.2025 19:14:22 CEST | Pressemeddelelse
Foran et feststemt publikum i Herning kunne Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS træde op på podiet og sikre Danmark en sølvmedalje i Plumbing and Heating.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum