SkillsDenmark

Vinderne af DM i Skills 2017

Del

46.972 gæstede DM i Skills 2017 i Gigantium, Aalborg.

Følgende vandt DM i Skills 2017 i deres fag:
(Vinderens hjemby i parentes efter navnet)


Anlægsgartner:
Ditte Lassen (Thorsø), Anlægsgartner Lis Mikkelsen ApS, Hammel, og Silas Skovhus Kragh (Viby J), Arne Skyum ApS, Hasselager. Begge er elever fra Jordbrugets Uddannelsescenter, Viby J.

Anlægsstruktør:
Jakob Bruun Østerberg (Millinge), Millinge Maskinstation, Millinge og Jacob Krogsgaard Pilegaard (Faaborg), Korinth Entreprenørfirma, Faaborg. Begge er fra Amu Fyn.

Autolakerer:
Mads Pallisgaard Holm (Thyholm), Teknisk Skole Silkeborg/3N Lakering, Thisted.

Automatiktekniker:
Nikolaj Christensen (Kjellerup), Mercantec/Grundfos, Bjerringbro.

Bager:
Fie Hyldegaard Mortensen (Stenlille), ZBC Ringsted/Sejers Konditori, Sorø.

Blomsterdekoratør:
Julie Horne Larsen (Øster Vrå), Handelsfagskolen/Florina Blomster, Øster Vrå.

Brolægger:
Marco Jensen (Tappernøje), Brolæggerkompagniet Roskilde og Mathias Mogenstein Schwartz (Fredriksværk), PP Brolægning, Roskilde. Begge er fra NEXT Uddannelse, København.

Bygningsmaler:
Rebekka Guldbrand Vedstesen (Ansager), Rybners/Malermester Kurt Skovdal, Tistrup.

Bygningssnedker:
Frederik Riber (Haslev), Roskilde Tekniske Skole/Tømrermester Madsen, Præstø.

Bygningsstruktør:
Mille Christine Eriksen (Næstved), Per Aarsleff A/S, Åbyhøj og Alexander Juhlin Jensen (Næstved), C.C. Brun Entreprise, Herlufmagle. Begge er fra Rybners.

Cater/Smørrebrødsjomfru:
Simona Daskute (Aarhus), Teknisk Skole Silkeborg/Spiseriet 8000, Skødstrup.

Detailhandel:
Mie Høyer Håkansson (Hillerød) og Christina Lindbo (Helsingør) elever på K-nord.

Elektriker:
Mikkel Rifbjerg Pedersen (Nykøbing F), CELF/Marielyst El, Væggerløse.

Ernæringsassistent:
Matthias Hindborg Palmelund (Valby), Syddansk Erhvervsskole, Madhuzet Zahlesvej, Ringsted.

Flisemurer:
Frederik Nielsen (Aalborg), Tech College Aalborg/M. Thomsen Støtt A/S, Aalborg.

Frisør:
Emilie Mølby (Fredericia), Syddansk Erhvervsskole/Holk Intercoiffure, Kolding.

Glarmester:
Lasse Lindgreen Nielsen (Fårevejle), EUC NVS/Glarmesterskolen/Glarmester Jensen, Fårevejle.

Gourmetslagter:
Rikke Juulsgaard Lauridsen (Herning), UCC Holstebro/Fruehøj Slagter, Herning.

Grafisk tekniker:
Alexander Agle Christensen (Aalborg), Tech College/Johnsen Graphic Solutions A/S, Grenaa.

Gulvlægger:
Laust Emil Fritzen (Nykøbing Sj) Next Uddannelse, København/Jimmis Gulvservice, Nykøbing Sj.

Industritekniker:
Jeppe Bangshøj Hermann (Aalborg), Tech College/VMR Ltd., Vietnam.

Karrosseritekniker:
Nichlas Rosenkilde Thomsen (Karup), Teknisk Skole Silkeborg/VW Karup.

Klejnsmed:
Sven Borup Christophersen (Mariager), Tradium/Lund Metal A/S Randers.

Kok:
Valdemar Alfred Krog Hesselbjerg Jørgensen (Vejle), Hansenberg/ Børkop Vandmølle, Børkop.

Konditor:
Nicoline Vinding Mikkelsen (København), ZBC Ringsted/Lagkagehuset, København.

Kosmetiker:
Freja Bechmann Jensen (Humlebæk), NEXT Uddannelse, København.

Maskinsnedker:
Lukas Kristoffer Brorfelde (Holbæk), Herningsholm Erhvervsskole/ Malthe Gormsen ApS, Herlev.

Mediegrafiker:
Chris Borch Lind (Kolding), Hansenberg/Opening A/S, Vejle.

Murer:
Jacob Trærup Ahlgreen (Nørre Snede), Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer:
Marie Louise Dahl Vorm (Brønshøj), Skive Tekniske Skole/ Buhls Møbelpolstrer; Hillerød.

Møbelsnedker:
Jacob Primdahl Abrahamsen (Gredstedbro), Syddansk Erhvervsskole/Gesten Bådaptering, Gesten.

Personvognsmekaniker:
Mathias Fristrup Krogshave (Aabybro), Tech College/P. J. Auto, Vadum.

Social- og sundhedsassistent:
Katja Mai Rønne (Holbæk) og Sascha Saunte Porsbo Pedersen (Vig) begge Sosu Sjælland/region Sjælland.

Tagdækker:
Simon Lund (Randers), Learnmark Horsens/Olsens Tagdækning, Spentrup.

Teknisk isolatør:
Nikolaj Andersen (Nørresundby), EUC Nordvestsjælland/ Persolit Entreprenørfirma A/S, Nørresundby.

Tjener:
Emma Hjorth (Aarhus), Teknisk Skole Silkeborg/Nordisk Spisehus, Aarhus.

Tækkemand:
Patrik Terry Hjorth Engman (Holbæk), Den Jyske Håndværkerskole/ Tækkepartner ApS, Holbæk.

Tømrer:
Jesper Sonne Nørgaard (Horsens), Tech College Aalborg/ Byggefirmaet Westenholz ApS, Horsens.

Vvs- energiuddannelsen:
Dennis Juhl (Odense), Syddansk Erhvervsskole/Vantinge VVS, Ringe.

Kontakt til de enkelte vindere kan søges etableret via 30281655.

Billeder til fri afbenyttelse downloades her: https://www.flickr.com/photos/skillsdenmark/albums/with/72157664450695975 senere i dag ligger der billeder af vinderne sammen med undervisningsminister Merete Riisager. Vinderbillederne skal alle krediteres fotograf Per Daugaard.

Samlet besøgstal de tre dage i Aalborg: 46.972
(2014: 42.372).

Information om SkillsDenmark

SkillsDenmark
SkillsDenmark
Ny Vestergade 15, 1. sal
1472 København K

http://www.skillsdenmark.dk

Følg pressemeddelelser fra SkillsDenmark

Skrive dig op her og du vil løbende modtage pressemeddelelser på mail. Indtast din mail, klik på abonner og følg instruktionerne i den udsendte mail.

Flere pressemeddelelser fra SkillsDenmark

Vinderne af DM i Skills 201820.1.2018 16:40pressemeddelelse

Møbelpolstrer Ida Sofie Jensen fra Aarhus kastede sig om halsen på statsminister Lars Løkke Rasmussen, da hun kom op på scenen som vinder af DM i Skills 2018. Hun var en af de glade vindere i de 42 konkurrencer, der fandt deres afgørelse lørdag i MCH Herning efter tre hårde arbejdsdage. 48.000 tilskuere kom forbi og så på, mens mere end 300 af de dygtigste unge fra erhvervsuddannelserne knoklede for et Danmarksmesterskab. Her er hele vinderlisten: Alubygger: Tobias Hougaard Christensen, Horsens (Aludan Facader A/S, Hedensted) EUC Nordvestsjælland. Anlægsgartner: Jesper Frederiksen, Otterup (E. Stein Frandsen Anlægsgartnerfirma Aps. Odense) og Peter Levin, Horsens (Svend Erik Lind A/S, Horsens), begge Jordbrugets Uddannelsescenter Aarhus. Anlægsstruktør: Jesper Helding Knoldsborg Andersen, Faaborg (Korinth Entreprenørfirma A/S, Faaborg) og Anders Konggaard Dyrhøj, Odense (Munck Forsyningsledninger A/S, Odense), begge AMU Fyn. Autolakerer: Stefan Fjellerad, Hjørring (Sundsholmens Autolak