SkillsDenmark

Vinderne af DM i Skills 2016

Del

Tæt på tilskuerrekord til DM i Skills i Fredericia trods to dage med trafikkaos.

Kaos på motorvejene to dage i træk kunne ikke forhindre DM i Skills 2016 til at komme tæt på sidste års tilskuerrekord. Trods en brand på havnen i Fredericia torsdag, som forsinkede starten og fik en del til at opgive et besøg i MesseC, og en lukning af den fynske motorvej fredag, nåede besøgstallet lørdag eftermiddag 60.268.
Det er kun overgået af sidste års besøgstal på 68.000 i Bella Center i København.
På scenen i MesseC har statsminister Lars Løkke Rasmussen netop lykønsket vinderne i de 36 konkurrencefag. 
“Man bliver glad på vores lille lands vegne, når man ser jeres engagement. For vi skal jo leve af jer,” sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen. 
Listen over dette års Danmarksmestre i Skills ser således ud (arbejdsgiver i parentes, erhvervsskole til sidst):

Anlægsgartner:

Makkerparret Anne Møllegaard Rasmussen (Th. Skov Larsen Aps., Odense) og Chris Johansen (Green Anlæg Aps), begge fra Kold College.

Anlægsstruktør:

Makkerparret Jacob Krogsgaard Pilegaard (Korinth Entreprenørfirma Aps.) og Jacob Bruun Østerberg (Milling Maskinstation Aps) begge fra Amu-Fyn.

Automatiktekniker:

Emil Stenkjær Hansen ( Danfoss Power Electronics A/S), EUC Syd.

Bager:

Marcus Sennefelder (Mesterbageren i Haslev) ZBC Ringsted.

Blomsterdekoratør:

Christina Pedersen (Blomsterværket Pindstrup) Handelsfagskolen.

Brolægger:

Makkerparret Nicolai Phillip Larsen (Smidstrup Brolægning Aps) og Marco Bak (Entreprenør-Brolægning Hansen&Rasmussen Aps.) begge Next-Uddannelse København.

Bygningsmaler:

Rebekka Guldbrand Vedstesen (Malermester Kurt Skovdal) Rybners.

Bygningssnedker:

Frederik Riber (Tømrermester Madsen Aps.) Roskilde Tekniske Skole.

Bygningsstruktør:

Makkerparret Jesper Siebert (Bo Michelsen A/S) og Mathias Kjærgaard Jørgensen (Chr. Johannsen A/S) begge Rybners.

Cater og Smørrebrødsjomfruer:

Kathrine Laura Hørup (Antvorskov Kaserne) Selandia.

Detailhandel:

4-mandsholdet: Chris Patrick Forsé, Poul Møllnitz Petersen, Casper Georg Stets, Helena Hansen alle Selandia CEU.

Detailslagter:

Stine Kristensen (Slagter Marco, Højslev) UCH Holstebro.

Elektriker:

Alexander Strarup Sørensen (SIF Gruppen A/S) TEC Frederiksberg.

Ernæringsassistent:

Camilla Lillienskov Pedersen (Centralkøkkenet Risskov) Sansestormerne.

Flisemurer:

Frederik Nielsen (M. Thomsen Støtt Aalborg A/S) Tech College Aalborg.

Frisør:

Stine Thorkelin-Eriksen (Center Salonen)  Hansenberg

Glarmester:

Chris Petersen (Alu Fabrikken Aps) EUC Nordvestsjælland

Gulvlægger:

Philip Sarel Holtzhausen Knudsen (Burchart Gulventreprise A/S) Mercantec.

Industritekniker:

Oliver Stavnsbo (L J Maskinteknik A/S) Syddansk Erhvervsskole.

Klejnsmed:

Andreas Grubb Jarlsø (Vestergaard Company A/S) Roskilde Tekniske Skole.

Kok:

Christain Jung Hoon Kleinert (Restaurant Babette) Selandia.

Konditor:

Blyp Sophie Knudsen (H.C. Andersens Konditori og Cafe) ZBC Ringsted

Kosmetiker:

Atusa Nasirzadeh Masolleh (Hudplejeklinikken B-Unique) Next-Uddannelse København.

Maskinsnedker:

Peter Schytt-Nielsen Pagh (Bernstorffminde Møbelfabrik) Svendborg Erhvervsskole.

Murer:

Jacob Trærup Ahlgreen (H.D. Byg Ejstrupholm Aps.) Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer:

Cecilie Vibe Hansen (Lonnies Møbelpolstring) Skive Tekniske Skole.

Møbelsnedker:

Jacob Primdahl Abrahamsen (Gesten Bådaptering Aps.) Syddansk Erhvervsskole.

Personvognsmekaniker:

Sander Stensgaard Kristensen (Pedersen & Nielsen Automobilforretning A/S) Tradium.

Social- og sundhedsassistent:

Makkerparret Mette Blunck (Slagelse Kommune) og Olivia Rohde Olsen (Ringsted Kommune) begge Sosu Sjælland.

Tagdækker:

Christoffer Bo Jensen (K. N. Tagdækning A/S) Learnmark Horsens.

Teknisk isolatør:

Patrick Guldberg Rasmussen (Delta Teknisk Isolering Aps.) EUC Nordvestsjælland.

Tjener:

Rebecca Nielsen (Hotel Skibelund Krat) Hansenberg.

Tækkemand:

Mads Strebøl Larsen (Hedens Tækkemænd Aps.) Den Jyske Håndværkerskole.

Tømrer:

Anton Holm (Juul&Nielsen A/S) Next-Uddannelse København.

VVS- og energispecialist:

Henrik Skovsgaard Bull (VVS Søberg A/S) EUC Syd.

Nøgleord

Kontakter

Peter Skautrup, Pressechef, SkillsDenmark, ps@skillsdenmark.dk 30281655

Information om SkillsDenmark

SkillsDenmark
SkillsDenmark
Ny Vestergade 15, 1. sal
1472 København K

http://www.skillsdenmark.dk
SkillsDenmark er en non-profit organisation støttet af Undervisningsministeriet, arbejdsmarkedets parter, fonde og virksomheder. Vi arbejder for at udbrede kendskabet til erhvervsuddannelserne via DM i Skills, EuroSkills og WorldSkills.