Vinder 3,6 millioner på skrabelod: Det var vanvittig heldigt

60.000 kr. Det er, hvad en heldig færing kan se frem til at få ind på kontoen hver eneste måned i de næste fem år.
Vinderen har nemlig skrabet sig til førstepræmien på skrabeloddet Guldbarren, hvor du har fem chancer for at skrabe dig til en ekstra udbetaling hver måned i 10, 20, 30, 40 eller 60 måneder.
Det tør siges at være skæbnebestemt, at netop denne færing, skulle løbe afsted med den store præmie.
-Det var simpelthen så tilfældigt. Jeg plejer at gå ned i supermarkedet efter cigaretter, men der var lukket, og så gik jeg i kiosken i stedet for. Og så kunne jeg jo lige så godt tage et skrabelod med, fortæller den glade vinder.
At det netop var Guldbarren, som valget faldt på, var endnu en tilfældighed.
-Jeg plejer at købe det skrabelod, der hedder Platinbarren, men nu lå Guldbarren oven på dem i montren, og så tænkte jeg: Nåh, så prøver jeg da det i stedet. Og det var så et rigtig godt valg.
Troede ikke sine egne øjne
Manden, der ønsker at være anonym, gik stille og roligt hjem, lavede sig en kop kaffe, og satte sig til at skrabe sit lod, som han plejer. Og det kom som noget af en overraskelse, da færingen ramte den største gevinst.
-Det var vanvittig heldigt! Jeg talte og talte, og tænkte, at det måtte da være løgn. Så jeg løb hurtigt op til min ene søn og bad ham tælle efter, og han kom frem til det samme som mig. Men vi var helt paf begge to.
På loddet kunne de se, at gevinsten var på intet mindre end 60.000 hver eneste måned i de kommende 60 måneder. En gevinst, der om knap fem år lander på et samlet beløb på 3,6 millioner kroner.
Den glade vinder ventede et par dage, hvor loddet blev tjekket efter igen og igen, både af ham selv og sønnerne, før Danske Spil kunne bekræfte, at den var god nok. Og hvad gevinsten skal bruges på, er allerede på tegnebrættet.
-Jeg skal selvfølgelig lige udbetale den gæld, jeg har tilbage i huset, og så skal det have en renovering. Og så skal jeg selvfølgelig forkæle mine sønner og resten af familien, måske med en dejlig rejse sydpå.
Med Quick skrabelodder fra Danske Spil, kan det hurtigt blive en sjovere dag, og hvis du føler dig lige så heldig, kan du spille med gennem Lotto appen og på danskespil.dk. Du kan også købe Guldbarren eller et af de andre skrabelodder hos en af vores 4400 forhandlere.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil efterlyser Bilka-millionær30.6.2025 09:59:04 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere kom en hel del rigere ud af weekenden, end de gik ind i den. Takket være millioner af kroner fra Lotto og Eurojackpot.
Millionær på Lotto købte straks dyr latte-maskine, men: ”Vi er tilbage på Nescafe!”28.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke altid, at dyrere er bedre. Det er en af de ting, som Medlem nummer 4689 af Danske Spils Millionærklub har opdaget, efter at han blev millionær med Lotto.
Danske Spil afblæser rygter: Højlund bliver, hvor han er26.6.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I Danske Spil er man overbevist, at Rasmus Højlund – trods stædige rygter om et salg – faktisk bliver i Manchester United.
Vandt million i Eurojackpot og gav kage til alle kollegaerne – på alle tre skiftehold24.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig østjyde vandt 1.107.091 kroner i Eurojackpot og valgte at dele sin glæde over gevinsten med alle kollegaerne. Det nød de også godt af hos den lokale bager…
Årets varmeste dag blev endnu varmere – med to spritnye millionærer fra Lotto23.6.2025 09:27:06 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag nåede temperaturen op på 26 grader flere steder i landet – men i Vejle og Nordsjælland må temperaturen have nået kogepunktet, da der skulle trækkes vindernumre i Lotto.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum