Vinder 10.000.000 kroner i Keno: ”NU skal vi ud at rejse!”
En ældre mand fra Østsjælland gider ikke vente på, at hans yngre kone går på pension: Hans Keno-gevinst kan sørge for, at hun stopper med at arbejde her og nu, så de i stedet kan begynde at rejse sammen.

Det er dejligt at rejse, men det er dejligst, hvis man har en at dele oplevelsen med.
Det synes en ældre mand fra Østsjælland, som lige har vundet den helt store gevinst i tal-spillet Keno. En del af pengene skal gå til at finansiere en tidlig pension for konen, som ellers stadig havde en årrække tilbage på arbejdsmarkedet.
”Da jeg opdagede, at jeg havde vundet, blev jeg helt ude af mig selv. Min kone var til et møde, så jeg kunne ikke ringe til hende. I stedet kørte jeg ned i Meny og købte en stor buket blomster til hende. Og da hun så kom hjem, så gav jeg hende blomsterne og sagde: ’Jeg har lige noget, jeg skal fortælle’, siger manden.
”Hun troede vist bare, at jeg skulle undskylde for et eller andet, men så fortalte jeg hende, at hun var blevet millionær: ’Har vi vundet en million?’ spurgte hun mig. Og så svarede jeg bare, at hun godt kunne sætte et nul bag på,” fortæller manden med et stort grin.
Med 10.000.000 kroner ekstra på kontoen, så besluttede parret, at kvinden sådan set lige så godt kunne sige farvel til arbejdsmarkedet og blive pensionist ligesom manden.
”Vi har jo gerne ville rejse lidt, så det har vi tænkt os at gøre nu. Vi vil gerne rejse et par gange om året, måske tre større rejser. Vi har nok i hovedet, at vi skal til Asien først. Vi vil godt opleve noget af kulturen derude, og nu har vi jo råd til det, så NU skal vi ud at rejse,” siger han.
Der er også råd til at hjælpe børnene økonomisk, ligesom der også er blevet råd til en nyere og mere miljøvenlig bil hjemme i indkørslen.
Om Keno
Keno er det spil i Danmark, som har den største millionchance. Det går i al sin enkelthed ud på at gætte fra 2 og op til 10 rigtige tal ud af de 70 mulige tal. Der udtrækkes i alt 20 tal. Dermed er der gevinst for 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 og/eller 10 rigtige. Der trækkes nye tal hver dag, og man kan både spille med gennem Lotto-appen, på danskespil.dk og hos en af de mange forhandlere.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Én af de 11 Lotto vindere, der deler 16 millioner har teori om mystisk gevinst19.5.2025 16:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Heldig Lotto vinder fra Horsens er helt ok med at dele kæmpe gevinst med 10 andre. ”På denne måde gør du også mange flere mennesker glade,” siger han, og kommer med sin egen teori om, hvorfor så mange ramte plet.
Lars Krarup bliver ny bestyrelsesformand i Danske Spil19.5.2025 12:07:34 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere mangeårig borgmester i Herning Kommune, Lars Krarup, bliver ny bestyrelsesformand i Danske Spil.
Helt skørt: 11 danskere rammer 7 rigtige i Lotto18.5.2025 08:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter fire uger uden en vinder af Lottos førstepræmie, ramte hele 11 danskere plet lørdag aften: De får hver især 1,4 skattefrie millioner kroner.
Danskerne vinder tocifret millionbeløb hos Danske Spil, hvis Sissal går hele vejen17.5.2025 09:01:09 CEST | Pressemeddelelse
Den danske sang er overraskende i Eurovision-finalen, og det kan mærkes hos Danske Spil: Danskerne kan samlet vinde op mod 20 millioner kroner, hvis Sissal trodser alle odds.
Lotto vinders venner bor over 8.000 km væk: ”Vi har villet besøge dem i 10 år – nu gør vi det!”16.5.2025 10:45:57 CEST | Pressemeddelelse
En særdeles heldig mand fra Odense vandt 1.000.000 på sit abonnement i Lotto: En del af pengene skal - til ungernes store begejstring - gå til en rejse, familien har ønsket sig i et helt årti.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum