Vilde heste er en stor turistmagnet

55.000 har besøgt Bøtøskoven på Sydfalster inden året er omme og det er en stigning på 10.000 besøgende sammenlignet med de forrige år. En ny rapport er netop offentliggjort, og den viser, at de besøgende lægger vægt på, at besøge en skov som fremstår på naturens præmisser og, at de får adgang til et unikt sted med mange sjældne dyr og planter.
”Det er meget positivt, at så mange besøgende har taget turen til Bøtøskoven. Netop det, at skoven fungerer på naturens præmisser er unikt og giver nogle helt nye naturoplevelser, som mange gerne vil opleve. Vi er i fuld gang med at styrke destinationen Sydfalster og de positive tilkendegivelser, som rapporten indeholder, viser at vi allerede nu er godt på vej,” fortæller udvalgsformand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget Martin Lohse.
Rapporten viser at 32% af gæsterne kommer fra København og omegn og 20% kommer fra Tyskland, hvilket understreger at turistsæsonen trods Covid19 har været god på Lolland-Falster.
Siden 2017, hvor Den Danske Naturfond købte skoven, har Guldborgsund Kommune været hovedaktør i et naturgenopretningsprojekt, der skal højne biodiversiteten i skoven. Det sker blandt andet med en naturpleje med vilde heste og køer.
”Vi kan se i rapporten, at især de vilde heste er trækplaster for rigtigt mange besøgende. Det glæder mig, at hestene på den måde både kan gavne naturen og samtidig tiltrække turister til vores kommune. Det er et stort og spændende projekt, der er i gang i skoven. Blandt andet er der allerede nu registreret 40 forskellige arter sommerfugle”, siger udvalgsformand for Teknik, Miljø og Ejendomsudvalget Peter Bring-Larsen.
I rapporten er der forslag til hvordan Bøtøskoven kan udvikles, for at blive en endnu mere attraktiv turistdestination. Eksempelvis ved at skabe overdækkede opholdsområder, hvor der er beskrivelser af området natur- og kulturhistorie og man kan spise madpakken og etablere en solnedgangsplads. Alt sammen tiltag, der vil være med til at styrke de besøgendes gode oplevelser i Bøtøskoven.
”Vi har fokus på at udvikle hele Sydfalster som én turistdestination fra Marielyst til Gedser, og i det arbejde tager vi de her gode idéer med, som er kommet fra de besøgende. Det er vigtigt at vi bruger, de her store attraktioner, til at styrke hele området”, afslutter Martin Lohse.
Der er i forbindelse med naturgenopretningsprojektet etableret en følgegruppe. Heri er medlemmer fra grundejerforeninger, grønne organisationer, turisterhvervet, Det Falsterske Digelag m.fl. Følgegruppen vil blive inddraget i den fremtidige proces.
FAKTA: I forbindelse med Interreg-projektet Tourism Cross Border (TOUR-BO) ønskede Guldborgsund Kommune at afdække gæsternes behov i forbindelse med deres besøg i Bøtøskoven samt forslag til udvikling. Rapporten er en analyse af kvalitative og kvantitative data fra besøgende, naboer og natur- og turismeaktører i området. Naturgenopretningen og driften af området gennemføres i et samarbejde mellem Den Danske Naturfond og Guldborgsund Kommune.
Brugerundersøgelsen er udarbejdet af ORANGE elevator.
Kontakter
Chefkonsulent Rikke Betak Lund på tlf.: 2518 0248
Martin LohseFormand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget
Tlf:25 18 18 13marlo@guldborgsund.dkPeter Bring-LarsenFormand for Teknik, Miljø og Ejendomsudvalget
Tlf:25 18 00 02pbrl@guldborgsund.dkBilleder

Vedhæftede filer
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Forhindret på valgdagen? Nu kan man brevstemme7.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der kan være flere grunde til, at man er forhindret i at stemme på valgdagen den 18. november, når der er kommunal- og regionalvalg. Guldborgsund Kommune står klar til at tage imod borgernes brevstemmer fra i dag og helt frem til og med den 14. november.
Kulturnat i Nykøbing F fra morgen til nat26.9.2025 14:49:15 CEST | Pressemeddelelse
Tag med langt ud i fremtiden eller dyk dybt ned i fortiden, rejs ud i det ydre rum eller med ind i fantasiens grænseløse univers. Lad dig omfavne af kunsten, oplyse af historien og omslutte af magien. Årets kulturnat byder på aktiviteter for både børn, unge, voksne og seniorer.
Hvem skal forme foreningslivet i Guldborgsund?24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. december er der valg til Folkeoplysningsudvalget (FOU) i Guldborgsund Kommune, og foreninger har nu mulighed for at indstille kandidater.
Ny kunststrategi skal binde Nykøbing F sammen23.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har godkendt en kunststrategi, der integrerer kunst i havneområdet og bymidten og skaber levende byrum, styrker identiteten og fremmer bæredygtighed.
Tre store forfatterbesøg samlede knap 400 børn på Hovedbiblioteket i Nykøbing19.9.2025 08:12:42 CEST | Pressemeddelelse
Over tre spændende dage har knap 400 børn fra otte lokale skoler besøgt Hovedbiblioteket i Nykøbing og mødt nogle af Danmarks mest populære børnebogsforfattere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum