Vild med Dans-ekspert hos Danske Spil: Par skiller sig markant ud

Selvom ingen blev stemt ud i fredagens udgave af Vild med Dans på grund af Corona-foranstaltninger, så har det faktum, at Nukâka Coster-Waldau og Silas Holst samt Janus Nabil Bacrawi sad over en omgang, alligevel fået oddsfordelingen til at rykke sig. Det oplyser Mathias Reimer Larsen, som er oddsætter og Vild med Dans-ekspert hos Danske Spil.
- Nukâka og Silas (odds. 4,5), som ellers har ligget på en andenplads i flere uger, er blevet overhalet indenom af Merete Mærkedahl og Thomas Evers Poulsen, som har overtaget andenpladsen til at vinde med odds 4,00, siger Mathias Reimer Larsen og fortsætter:
- Jeg vurderer, at de nydansere, der er ikke voldsomt kendte ansigter i befolkningen, vil blive glemt lidt, når de er væk fra spotlyset i et afsnit. Omvendt får de andre ekstra opmærksomhed, fordi der ikke er så mange par på gulvet, lyder vurderingen.
Et andet par, som fik ændret sine odds for at vinde markant, var Emili Sindlev og Mads Vad. De scorede fredag aften i bedste sendetid, deres første 10-tal fra dommerne og kunne gå hjem med hele 44 point. Altså et pænt stykke over Merete og Thomas, som fik 35 points.
-Selvom de ikke får pointene med videre til fredagens program, så har Emili og Mads lagt sig voldsomt i front til at stå med sejren i december. Derfor ligger de nu til odds: 2,60, lyder det.
Som favoritter til at skulle forlade Vild med Dans på fredag ligger nu Wafande og Mie Moltke i spidsen med odds 2,65, mens Faustix og Asta Björk ligger til odds 3,25.
-Wafande og Faustix står rimelig lige. Alligevel er Wafande favorit til at blive stemt hjem på fredag, da han kun fik 26 point efter fredagens dans, mens Faustix fik 31.
Men med i opløbet om at komme i omdans og dermed ud af Vild med Dans, ligger Hilda og Michael Olesen (odds 5,00) samt Sara Bro og Morten Kjeldgaard (odds 8,00).
-I Hilda og Saras Tilfælde er det lidt tricky. De har to meget forskellige målgrupper, men er begge populære i befoldkningen. Jeg baserer Hildas odds for at blive stemt ud før Sarah på, de væddemål, der bliver lagt fra vores kunder. Her er det Sara, der trækker det længste strå, lyder det fra eksperten.
Billeder

Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Flere danskere i spil til rollen som den næste James Bond10.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil kan danskerne gætte med på, hvem der nu skal spille James Bond – og der er flere danskere på listen.
Overrumplet over sit held på Eurojackpot: ”Havde ikke drømt om, at jeg skulle vinde så mange penge”8.7.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En erfaren midtjyde havde egentlig affundet sig med, at han aldrig ville vinde den store gevinst – men så købte han fire rækker i Eurojackpot…
Har du spillet Eurojackpot hos Shell eller Føtex i sidste uge? Så kan du være millionær7.7.2025 09:15:36 CEST | Pressemeddelelse
To danskere har vundet millioner i Eurojackpot på kuponer købt hos Shell i Juelsminde og Føtex i Herning.
Sommerens første og største: Heldig dansker vinder 16 millioner i Lotto6.7.2025 08:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ’nappede’ i aftes førstepræmien i Lotto: Præmien på 16.000.000 kroner er den største gevinst hos Danske Spil siden foråret.
Holmgren-triumf udløser 1,1 millioner kroner til Danske Spils Oddset-kunder5.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Oddset-kunder vandt stort, da August Holmgren torsdag spillede sig videre til tredje runde ved Wimbledon. Sejren udløser nemlig en samlet gevinst på hele 1,1 millioner kroner. Og vinder Holmgren igen, når han i dag møder verdens nummer 11, kan det blive dyrt for Danske Spil med en forventet udbetaling på op mod 4 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum