Vigtigt med ro om arbejdsmiljøindsatsen

”Det er helt afgørende, at arbejdsmiljøområdet ikke er en politisk kampplads i en tid, hvor blandt andet mangel på arbejdskraft og økonomisk usikkerhed risikerer at sætte sit præg på trivslen ude på mange arbejdspladser.”
Det er reaktionen fra Ledernes arbejdsmiljøpolitiske chef, Lars Andersen, oven på aftenens præsentation af en bred politisk og fireårig arbejdsmiljøaftale. Den afsætter over de næste fire år 1,3 mia. kroner til indsatsen mod farligt og nedslidende arbejdsmiljø og social dumping.
”Det er fornuftigt med varige, stabile bevillinger til Arbejdstilsynet. På den måde kan tilsynet bedre planlægge og udvikle en langsigtet tilsynsindsats baseret på et holdbart fundament af erfarne og dygtige medarbejdere. For stop and go-bevillinger tjener ikke hverken arbejdsmiljø eller arbejdspladser,” siger han og uddyber:
”Det er samtidig afgørende, at Arbejdstilsynets arbejde tilrettelægges og prioriteres på en måde, så myndighedens ressourcer anvendes, der hvor behovet er størst, og hvor man således får mest arbejdsmiljø for pengene. Opgaven bliver derfor at udføre en mere præcis udvælgelse af de arbejdspladser, hvor man ikke følger reglerne.”
Han noterer også med tilfredshed, at der i aftalen er lagt op til et styrket fokus på at sikre det psykiske arbejdsmiljø og at reducere stress.
”Vi kan se, at stress og dårlig trivsel fortsat er et mærkbart problem blandt både ledere og medarbejdere. Derfor kan vi også kun glæde os over, at man i den nye arbejdsmiljøaftale afsætter midler til netop dette område,” siger Lars Andersen.
Aftalen indeholder også et særligt fokus på lederens rolle i forhold til det psykiske arbejdsmiljø.
”Det er glædeligt, at værdien og vigtigheden af ledere og ledelse understreges blandt andet ved etablering af en ny hotline i Arbejdstilsynet, hvor ledere kan få hjælp og vejledning om psykisk arbejdsmiljø,” siger Lars Andersen.
Derudover skal Arbejdstilsynet afholde online-temamøder for ledere, og der sættes fokus på barrierer for anvendelse af eksisterende tilbud om lederuddannelse i psykisk arbejdsmiljø.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Jesper Melgaard, pressechef hos Lederne – mo.: 27 69 45 69 / mail: jem@lho.dk
Billeder

Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Julefrokosten er under forandring: Mindre alkohol, mere ansvar4.12.2025 11:43:39 CET | Pressemeddelelse
Det er stadig en vigtig social begivenhed, når danske arbejdspladser holder julefrokost. Men formen er under forandring. Fællesskab og tryghed fylder mere, mens alkohol fylder mindre. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne.
LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 202520.11.2025 12:20:17 CET | Pressemeddelelse
Med en kombination af analytisk skarphed og evnen til at få sine medarbejdere med sig, har Niels B. Christiansen skabt ekstraordinære resultater som adm. direktør i LEGO Koncernen.
De fleste er glade for deres leder17.11.2025 09:05:59 CET | Pressemeddelelse
Otte ud af ti danskere har et godt forhold til deres nærmeste leder. Det viser en ny stor undersøgelse af relationen mellem medarbejdere og ledere.
I nogle kommuner er faglærte unge næsten forsvundet13.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er markante forskelle på, hvor mange unge der vælger en erhvervsuddannelse, alt efter hvor i landet de er vokset op. I Gentofte Kommune nord for København tager 35 unge en gymnasial uddannelse for hver én, der vælger en erhvervsuddannelse. I Morsø Kommune på Mors er billedet markant anderledes – her er der lige mange unge, der tager en erhvervsrettet uddannelse, som unge der vælger gymnasiet. Tallene viser en tydelig geografisk skævhed i, hvor de kommende faglærte skal findes, og hvor manglen risikerer at blive størst i fremtiden. ”Vi ser to scenarier udspille sig på samme tid. I nogle dele af landet vælger langt de fleste unge gymnasiet, mens erhvervsuddannelserne har svært ved at tiltrække elever. I andre egne er det mere jævnt fordelt. Det betyder, at vi i fremtiden kan stå med meget forskellige udfordringer – både for arbejdsmarkedet og for de lokale erhverv,” siger uddannelsespolitisk chefkonsulent Nina Christine Schwarz fra Lederne. Størst skævhed nord for København Især komm
CV’et er stadig nøglen til drømmejobbet3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ledere lægger vægt på sammenhæng og ægthed i dit CV – korte ansættelser skal forklares.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum