Vigtigt med kompetence-løft til hele arbejdsstyrken
I følge Lederne rummer Reformkommissionens anbefalinger flere elementer, der kan fremme livslang læring og kompetenceudvikling målrettet arbejdsmarkedets behov.
- Der er ingen tvivl om, at vi har brug for en veluddannet arbejdsstyrke, der løbende får nye kompetencer, så vi er bedst mulig rustet til at skabe en bæredygtig fremtid. Det er derfor spændende tanker, Reformkommissionen gør sig om at styrke efteruddannelsesmulighederne på videregående niveau for både ledere og medarbejdere. Det har vi i den grad brug for, hvis vi skal nå i mål med den grønne omstilling, siger Berit Toft Fihl, chef for public affairs hos Lederne.
Reformkommissionen anbefaler blandt andet at nedsætte et uddannelsesråd, der har til opgave komme med samlede analyser, der kan bidrage til at sikre, at uddannelserne er relevante for arbejdsmarkedets behov.
- Vi ser positivt ideen om et uddannelsesråd, som skal bidrage med analyser og anbefalinger, der giver en mere samlet styring af de videregående uddannelser. Det forslag har vi hos Lederne arbejdet for at fremme, tilføjer Berit Toft Fihl.
Reformkommissionen har fremsat tre forslag, der kan bidrage til at tiltrække og fastholde udenlandsk arbejdskraft. Et af forslagene handler om, at udlændinge, der tager en videregående uddannelse i Danmark, automatisk får tre års opholdstilladelse.
- Danske virksomheder mangler højtuddannet arbejdskraft, og ved at tildele dem arbejds- og opholdstilladelse øger vi chancerne for, at de bliver i Danmark, finder job her og bidrager med deres viden og arbejdskraft, siger Berit Toft Fihl
Selvom Lederne tager godt mod de fleste anbefalinger, lader reformkommissionen dog også noget tilbage at ønske.
- Vi savner forslag til, hvordan private udbydere i et større omfang kan samarbejde med universiteter for dels at udbyde efteruddannelse, dels at understøtte at forskning og anden viden netop også bliver omsat og gjort tilgængelig i efteruddannelsestilbud, siger hun.
Kontakter
Berit Toft FihlChef for public affairs
Tlf:2428 2453btf@lederne.dkInformation om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Lederne lancerer ny AI-webinarserie: Over 3.500 ledere tilmeldt på få dage14.1.2026 13:03:32 CET | Pressemeddelelse
Hvis AI skal skabe værdi, er det afgørende, at lederne ude i landets virksomheder er klædt på til at træffe de nødvendige valg og beslutninger.
Headhuntere går på jagt blandt danske ledere29.12.2025 09:25:11 CET | Pressemeddelelse
Nye tal viser massiv efterspørgsel efter lederes kompetencer – og behov for skarp dømmekraft, når headhunteren ringer.
Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene27.12.2025 11:22:22 CET | Pressemeddelelse
Usikkerheden vokser, men danske topledere ser muligheder på trods af globale risici.
Julefrokosten er under forandring: Mindre alkohol, mere ansvar4.12.2025 11:43:39 CET | Pressemeddelelse
Det er stadig en vigtig social begivenhed, når danske arbejdspladser holder julefrokost. Men formen er under forandring. Fællesskab og tryghed fylder mere, mens alkohol fylder mindre. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne.
LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 202520.11.2025 12:20:17 CET | Pressemeddelelse
Med en kombination af analytisk skarphed og evnen til at få sine medarbejdere med sig, har Niels B. Christiansen skabt ekstraordinære resultater som adm. direktør i LEGO Koncernen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum