Vigtigt at politisk flertal holder hånden under et turbulent energimarked
- Politikerne har lyttet til branchens bekymringer. Nu har vi et stærkt sikkerhedsnet, som kan gribe elselskaberne, hvis de bliver presset så hårdt økonomisk af de høje elpriser, at de ikke kan stille de nødvendige garantier, siger Kristian Jensen adm. direktør i Green Power Denmark.
- Det er altafgørende, at Folketinget har ageret hurtigt i denne situation. Vi har oplevet en stor lydhørhed og vilje fra politisk side om at holde hånden under et turbulent energimarked. En garantistillelse gennem lån fra staten og bankerne er et effektivt værktøj, som kan forhindre at ellers sunde virksomheder bliver presset ud over kanten, siger Kristian Jensen.
Energivirksomheder, som sælger el i markedet, kan nu få adgang til lånerammen på op til 100 milliarder kroner. Virksomhederne er udfordrede af de høje energipriser, da det er påkrævet, at der stilles en økonomisk sikkerhed. Sikkerhedsstillelserne er steget i takt med energipriserne, hvilket udfordrer selskabernes likviditet.
- Når energivirksomhederne stiller en økonomisk sikkerhed ved køb af energi, er der normalt tale om beløb i millionklassen. Men grundet de høje energipriser løber det sig nu op i milliard beløb. Derfor er denne aftale nødvendig, hvis energipriserne forsætter med at stige, siger Kristian Jensen.
-Sikkerhedsnettet er både til gavn for energivirksomhederne og forbrugerne. Den risiko og de store usikkerheder, der er, når man skal stille økonomisk sikkerhed i milliardklassen, kan øge markedsprisen på el og reducere aktiviteten på markedet. Sikkerhedsnettet kan være med til at stabilisere markedet og dermed også dæmpe stigningen i forbrugerpriserne, siger Kristian Jensen
Nøgleord
Kontakter
Claus Kaae-NielsenSenior presserådgiver
Tlf:35 30 04 02Tlf:23 32 68 29ckn@greenpowerdenmark.dkInformation om Green Power Denmark
Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.
Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.
Følg pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Tyskland vil støtte dansk brint med 10 mia. kroner17.11.2025 18:11:58 CET | Pressemeddelelse
Det vækker begejstring hos erhvervsorganisationen Green Power Denmark, at Tyskland vil bidrage med markant støtte til import af grøn brint i rør fra Danmark.
Kommuner, som lægger jord til solceller og vindmøller, skal have en større del af skatteindtægterne16.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når en kornmark bliver omdannet til en mark med grøn energiproduktion, stiger de samlede skattebetalinger og lokale bidrag voldsomt. Men kommunernes andel af selskabsskatteindtægterne havner langt fra altid i den kommune, som lægger jord til grøn energiproduktion. Det skal laves om, mener Green Power Denmark, som foreslår, at skatteindtægterne bliver fordelt efter, hvor anlæggene er placeret. Den model bliver allerede brugt for ubemandede tankstationer.
Alle nye bygninger bliver gjort klar til fibernet10.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra næste år vil alt nybyggeri – villaer, rækkehuse og etagebyggeri – få etableret fibernet på lige fod med el og vand. De kommende beboere vil dermed kunne få en lynhurtig dataforbindelse, som er nødvendig i en verden, der bliver mere og mere digital. Fiberalliancen introducerer samtidig branchemærket ”Fiber Forberedt”, som viser, at bygningen er født med fibernet og forberedt på fremtiden.
Politisk flertal fremtidssikrer landevejen til Esbjerg Havn31.10.2025 08:41:38 CET | Pressemeddelelse
Tårne, naceller og andre store vindmølledele bliver transporteret fra virksomheder i blandt andet Brande og Give til Esbjerg Havn. Herfra bliver de sejlet ud til Europa og resten af verden. Green Power Denmark har længe arbejdet for en tiltrængt opgradering af landevejen for at aflaste naboerne og styrke udviklingsmulighederne for de lokale arbejdspladser i Midtjylland.
Farvel til elafgiften: En kæmpe hjælp til husholdninger med lave indkomster23.10.2025 13:08:44 CEST | Pressemeddelelse
Som en del af finanslovsaftalen fjerner regeringen og Det Konservative Folkeparti elafgiften i to år. Det gør det væsentligt mere attraktivt at bruge strøm i stedet for olie og benzin. Samtidig giver det danskerne flere penge mellem hænderne – især husholdninger med lave indkomster.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
