Vibeke Koushede professor i mental sundhedsfremme

Vibeke Koushedes professorat lægger sig i forlængelse af hendes hidtidige forskning, der er fokuseret på at bygge bro mellem forskning, policy og praksis og af at arbejde i partnerskaber.
”Hvis vi skal gøre os håb om at vende den negative udvikling, som vi har set i mental sundhed henover de seneste 10-15 år, er vi nødt til at samarbejde på tværs af organisatoriske og faglige skel med en stærk involvering af civilsamfundet for at fremme mental sundhed i DK. Dette vil jeg fortsat arbejde for. Derudover skal vi fremme viden i befolkningen, det offentlig og private om, hvordan man kan styrke egen og andres mentale sundhed. Og så skal vi forske i beskyttende faktorer for mental sundhed og udvikle og validere mål for at kunne måle positive aspekter af mental sundhed, ” udtaler Vibeke Koushede
Hun er oprindeligt uddannet jordemoder i England på Brighton University i 1999 og vendte tilbage til Danmark året efter for at arbejdede som jordemoder, først på Rigshospitalet og siden på Hvidovre hospital frem til 2006.
Fra 2005- 2007 læste hun MPH dvs. Master of Public Health ved Københavns Universitet, og i perioden 2008-2010 færdiggjorde hun samme sted ved Farmaceutisk Fakultet sin ph.d.-afhandling om sammenhængen mellem stress, coping og brug af smertestillende medicin.
I 2011 blev Vibeke Koushede ansat ved Statens Institut for Folkesundhed, Syddansk universitet (SDU), hvor hun først udviklede, implementerede og evaluerede et fødsels- og forældreforberedelses forløb blandt 1760 par med fokus på at styrke mental sundhed blandt nybagte forældre. Undervisningen blev varetaget af jordemødre og sundhedsplejersker.
I 2014 tog hun initiativ til ABC for mental sundhed – en mental sundhedsfremmeindsats målrettet hele befolkningen. Her er hun projektchef og leder indsatsen og partnerskabet. I ABC for mental sundhed arbejdes der i et stort partnerskab med over 40 stærke partnere herunder 23 kommuner og en række stærke organisationer bl.a. DGI, DDS, Psykiatrifonden, Røde Kors, DOF, Friluftsrådet, Hjerteforeningen etc. på at fremme befolkningens mentale sundhed. De arbejder ud fra tre pejlemærker, som man fra forskningen ved er afgørende for mental sundhed og trivsel: gør noget aktivt, gør noget sammen, gør noget meningsfuldt. ABC er for mental sundhed, hvad KRAM (kost, rygning, alkohol og motion) er for fysisk sundhed.
Vibeke Koushede er netop kommet med i et advisory board for TALK, som er en uafhængig tænketank, der har til formål at udvikle tiltag og projekter, der kan fremme et bæredygtigt samfund med fokus på større trivsel i Danmark. Og så rådgiver hun indimellem organisationer og laver myndighedsbetjening for bl.a. Sundhedsstyrelsen.
Vibeke Koushede er gift med Søren Koushede. Sammen har de fire drenge i alderen 12-22 år. I sin fritid elsker hun at gå lange ture i naturen med familien, læser meget skønlitteratur og går til mange koncerter og festivaler.
Nøgleord
Kontakter
Vibeke Koushede
Fødselsdato: 23-05-1974.
Rentemestervej 19 A, 2400 Kbh. NV
Mobil: 2093 2716
Mail: vibe@si-folkesundhed.dk
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Mikroalger og kunstig intelligens kommer Østersøen til undsætning23.10.2025 10:23:22 CEST | Pressemeddelelse
Med mikroalger som levende sensorer vil et ambitiøst dansk-tyskt forskningsprojekt bygge en digital tvilling af Østersøen – og give politikere og borgere et demokratisk værktøj til at teste, hvilke løsninger der rent faktisk virker mod iltsvind og algeopblomstring.
Splittede forældre har svært ved at navigere i deres børns skærmbrug23.10.2025 09:32:41 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie viser, at forældre kæmper med at finde balancen i deres børns skærmbrug: For meget skærm opleves som bekymrende og i modstrid mod forældrenes værdier og opfattelse af det gode børneliv – omvendt kan skærmen også give børnene noget godt.
Erfaren universitetsdirektør fortsætter på SDU21.10.2025 14:39:34 CEST | Pressemeddelelse
SDU’s bestyrelse har forlænget ansættelsen af universitetsdirektør Thomas Buchvald Vind, der siden 2017 har stået i spidsen for universitetets administration.
Stephen King hædres med særlig H.C. Andersen-pris10.10.2025 08:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Stephen King modtager en særlig H.C. Andersen-pris for sin fantasifulde og mørke fortællekunst, der har tryllebundet millioner af læsere verden over. Prisen markeres med et offentligt arrangement i Odense den 17. november.
Hedebølger i havet kan få oceanerne til at udlede mere CO29.10.2025 08:47:03 CEST | Pressemeddelelse
Vi ved allerede, at marine hedebølger kan skade havets dyr og koralrev. Nu viser et nyt studie, at de også kan svække havets evne til at lagre kulstof.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
