Vi øger sikkerhed og kørekomfort på to sydfynske broer
6.10.2022 12:29:28 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse

Belægningen på Svendborgsundbroen og Siøsundbroen har fået nogle mindre skader, som Vejdirektoratet nu tager fat på at reparere. Arbejderne på Svendborgsundbroen omfatter reparationer af asfaltbelægningen på kørebanen.På Siøsundbroen er det kunststofbelægningen på dækslerne til nogle af mandehullerne, som skal repareres. Et mandehul er en adgang til at efterse broen indvendig.
Projektleder Line Faxøe, Vejdirektoratet, siger:
”Der er tale om mindre skader i belægningen, som vi tager hånd om med det samme, så de ikke vokser sig store og bliver mere krævende at reparere. Reparationen er en del af vores løbende arbejde med at passe godt på vores broer, så de kan holde mange år frem.”
Arbejdet begynder mandag den 10. oktober, og varer nogle uger frem. Reparationerne er dog meget vejrafhængige, så det er svært at angive det mere præcist, hvornår arbejderne udføres.
Vejdirektoratet udfører arbejdet i aften og nattetimerne, og for trafikanterne vil der være et enkelt spor farbart forbi arbejdsområdet, og en lysregulering i hver ende af broen styrer trafikken.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet kan medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på vejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Kontakter
Line Faxøe Enghave LauridsenProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 26 24Tlf:61 34 88 85lfel_k@vd.dkBrian ChristensenKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:51 21 37 55bch@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder

Information om Vejdirektoratet
VejdirektoratetCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Kom til informationsmøde om nye støjskærme langs Helsingørmotorvejen i Gentofte27.1.2026 08:32:03 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal etablere nye støjskærme langs Helsingørmotorvejen ved Kildegårds Plads i Gentofte Kommune. Nu inviteres naboer og borgere til et informationsmøde om projektet. Mødet bliver afholdt på Gentofte Rådhus torsdag den 5. februar kl. 17.00-18.30.
En weekend med reparation af fuge på Vejlefjordbroen16.1.2026 09:29:30 CET | Nyhed
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem fredag den 16. januar og søndag den 18. januar for at genere trafikanterne mindst muligt.
Vejdirektoratet udfører broarbejde på Kalundborgmotorvejen15.1.2026 10:41:55 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet vil betyde nedsat hastighed og indsnævrede kørebaner.
Vejdirektoratet inviterer til borgermøde om udfletning af den 3. Limfjordsforbindelse til E45 Nordjyske Motorvej14.1.2026 11:17:56 CET | Pressemeddelelse
Borgermødet bliver holdt tirsdag den 27. januar, og omhandler kun det sydlige udfletningsanlæg ved Dall, som Vejdirektoratet foreslår ændret i forhold til anlægsloven for den 3. Limfjordsforbindelse. Ændringen skal skabe en bedre trafikafvikling og mindske naturpåvirkningen i området.
Stadig risiko for glatte veje13.1.2026 15:21:55 CET | Pressemeddelelse
Kombinationen af tøvejr, regnvejr, kolde veje og temperaturer omkring frysepunktet kan stadig medføre vanskelige forhold og glatte veje overalt i landet i aften- og nattetimerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum