Vi forlænger Sorterendebroens levetid
I de kommende weekender udfører Vejdirektoratet vedligeholdelsesarbejder på Sorterendebroen ved Avedøre for blandt andet at beskytte broen mod fugt og forlænge dens levetid.
Vejdirektoratet forventer, at arbejdet kan medføre kø for trafikanterne, og derfor bør trafikanter planlægge deres rute og holde sig orienteret om kødannelse på trafikinfo.dk.
Afdelingsleder Lene Højris Jensen, Vejdirektoratet, siger:
”Belægningen og fugtisoleringen på den del af Sorterendebroen - altså den nordlige bro, der fører trafikanter fra Amager til Avedøre, er slidt efter mange års brug. Den skal gerne holde i mange år endnu, og derfor går Vejdirektoratet nu i gang med at skifte både isolering og belægning. Det kommer til at skabe nogle gener for trafikafviklingen, men vi gør det så intensivt og skånsomt som muligt.”
Arbejdet foregår i weekenderne omkring den 16. til den 18. september og fra den 23. til den 25. september. Derudover er weekenden fra den 30. september til den 2. oktober i reserve, hvis for eksempel dårligt vejr betyder udsættelse.
Tidsrummet for arbejdet vil være fra fredag aften kl. 24.00 til mandag morgen kl. 05.00.
Sådan foregår arbejdet
Entreprenøren arbejder hovedsageligt med én brohalvdel ad gangen. Først bliver den gamle belægning fræset af, så bliver den eksisterende fugtisolering skiftet og en ny belægning lagt på.
Information til trafikanterne
Arbejdet betyder, at der kun vil være passage i to spor ved arbejdsstedet med hastighedsnedsættelse til 50 km/t. I nattetimerne mellem fredag og lørdag vil der være korte perioder med kun et farbart spor.
På et almindeligt weekenddøgn kører der cirka 49.000 biler over broen, så broarbejdet må forventes at give kødannelser i vestgående retning.
Derfor opfordrer Vejdirektoratet til, at de trafikanter, der med minimal ekstra rejsetid har mulighed for at finde alternative ruter i forhold til strækningen fra Amager til Avedøre, gør det.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet kan medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på vejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Læs mere på Trafikinfo.dk
Nøgleord
Kontakter
Lene Højris JensenAfdelingslederVejdirektoratet
Tlf:7244 7053lhj@vd.dkBrian ChristensenKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:72 44 37 55bch@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder
Information om Vejdirektoratet

Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Den gamle bro over E45 ved Horsens N <55> rives ned den 27. og 28. september – motorvejen spærres i aften- og nattetimerne17.9.2025 15:35:45 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor, skal den gamle bro på Østbirkvej over motorvejen ved Horsens N <55> rives ned. Det giver omkørsler og forlænget rejsetid for trafikanterne på motorvejen og i lokalområdet imens.
Rute 11 får ny asfalt ved Korskro17.9.2025 08:20:45 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Rute 11 syd for Esbjergmotorvejen ved frakørsel 73 Korskro. Arbejdet forventes at tage omkring en uge.
Aalborgvej får ny asfalt ved Viborg17.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra torsdag den 25. september og cirka en uge frem vil Vejdirektoratet udskifte to kilometer asfalt på Aalborgvej lige nord for Viborg.
Rute 16 får ny asfalt øst for Viborg16.9.2025 11:03:46 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 18. september begynder Vejdirektoratet at udskifte tre kilometer asfalt på Rute 16 øst for Viborg. Arbejdet udføres i nattetimerne for at give færrest gener for trafikanterne.
Ramper og veje spærres ved Randers N <39> og Sdr. Borup <43> i september16.9.2025 08:50:34 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udføre arbejde i tilslutningsanlæggene Randers N <39> og Sdr. Borup <43> på E45 Nordjyske Motorvej. Derfor spærres flere ramper og vejstrækninger mellem den 17. og 24. september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum