Verdens førende energibyer vælger ny dansk præsident fra Esbjerg

I disse dage samles borgmestrene fra den globale sammenslutning af energibyer i Houston, USA. På dagsordenen i World Energy Cities Partnership (WECP) er blandt andet valget af ny præsident. I den forbindelse har borgmester Jesper Frost Rasmussen fra Esbjerg Kommune valgt at stille sig til rådighed for foreningen.
Esbjerg blev optaget i foreningen i 2013 efter en nominering fra Stavanger, som også er Esbjergs venskabsby. Dengang blev Esbjergs kandidatur enstemmigt godkendt under den årlige generalforsamling i Dongying, Kina. Siden har Esbjerg været en yderst aktiv partner i sammenslutningen, og medlemskabet har understreget Esbjergs identitet som den ubestridte danske EnergiMetropol.
Opbakning til de danske ambitioner
Afgående præsident og borgmester i Aberdeen, Barney Crockett og borgmester Sylvester Turner fra Houston bakker begge op om Jesper Frost Rasmussens præsident-kandidatur. Jesper Frost Rasmussen har de seneste to år fungeret som vicepræsident, og kender derfor særdeles godt til organisationen.
Esbjerg har ved flere lejligheder budt velkommen til delegationer fra de andre medlemsbyer. Det skyldes, at Esbjerg på trods af byens størrelse har spillet en vigtig rolle i at udvide WECP’s fokus fra udelukkende at være på olie og gas til også at omfatte vedvarende energi og omstilling til mere bæredygtige energikilder.
”Jeg er glad og stolt over den tillidserklæring, som de andre medlemsbyer viser ved enstemmigt at pege på mig som præsident. For Esbjerg har medlemskabet fungeret som et unikt udstillingsvindue, hvor vores grønne omstilling i den grad har inspireret de andre byer. Selvom Esbjerg størrelsesmæssigt ikke kan måle sig med nogle af de andre medlemsbyer, så er der blevet lyttet opmærksomt, når jeg har fortalt om, hvad vores virksomheder kan og hvor langt Danmark er klar til at gå i forhold til at nå konkrete klimamål”, siger borgmester Jesper Frost Rasmussen.
Udover at deltage i WECP møderne vil borgmester Jesper Frost Rasmussen også besøge det danske generalkonsulat i Houston og virksomheden RelyOn Nutecs, som både er til stede i Houston og Esbjerg.
Besøg i præsidentens hjemby
Næste officielle arrangement i WECP skal foregå i Esbjerg til oktober i år, og som præsident og vært ser Jesper Frost Rasmussen frem til at byde velkommen til delegationerne ledet af byernes borgmestre.
Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen sagde ved offentliggørelsen af værtskabet for organisationens årsmøde:
”Det er et kæmpe skulderklap til Esbjergs grønne arbejde, at byen næste år er vært for mødet mellem verdens førende energibyer. Esbjerg har udviklet sig til en grøn energimetropol i Nordeuropa, ligesom esbjergenserne går forrest for en retfærdig grøn omstilling, når tusinder af oliejobs i de kommende år skal udskiftes med arbejdspladser inden for blandt andet vindindustrien og grønne brændstoffer. Jeg er sikker på, at mødet mellem verdens førende energibyer kan inspirere til endnu flere grønne løsninger på Vestkysten og ude i verden".
Det overordnede tema for årsmødet i 2022 bliver: Energiomstilling baseret på offentlige og private partnerskaber. Med det udgangspunkt bliver der rig mulighed for at vise nogle af de unikke løsninger frem, der i disse år er på vej i Esbjerg.
Fakta om World Energy Cities Partnership
World Energy Cities Partnership opstod i 1995, og i dag tæller sammenslutningen følgende byer:
Esbjerg, Danmark
Stavanger, Norge
Aberdeen, Storbritannien
St. John’s, Canada
Halifax, Canada
Calgary, Canada
Houston, USA
Villahermosa, Mexico
Barranquilla, Colombia
Perth, Australien
Cape Town, Sydafrika
Luanda, Angola
Dammam, Saudi-Arabien
Kobe, Japan
Ulsan, Sydkorea
Daqing, Kina
Dongying, Kina
Karamay, Kina
Atyrau, Kasakhstan
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, borgmester, mail jesra@esbjerg.dk eller telefon 27 24 18 00.
Billeder


Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Hjælp os med at gøre Esbjerg Festuge endnu bedre2.7.2025 09:42:45 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 er netop afsluttet efter ni festlige og farverige dage, der har været med til at løfte fællesskabet i hele byen – og vi vil gerne høre din mening!
Kleveparken tager form – ny grøn oase midt i Esbjerg på vej2.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommunes store byomdannelsesprojekt i Bymidte Vest bevæger sig nu ind i næste fase. Kleveparken – en ny bynær park og et grønt åndehul – begynder snart sin transformation fra asfalteret p-plads til rekreativt område med stiforbindelser, natur og nye opholdsrum.
Esbjerg Kommune etablerer ekstra parkeringsplads til traktorbusser ved Vadehavscentret1.7.2025 12:01:36 CEST | Pressemeddelelse
For at skabe mere ro og sikkerhed omkring trafikken ved Vadehavscentret, etablerer Esbjerg Kommune ekstra mulighed for parkering for traktorbusser. Herefter er det forventningen, at regler og aftaler bliver overholdt.
Tilbud og praksis på rusmiddelområdet sættes nu under lup. Samtidig skal en ny økonomisk værktøjskasse bidrage til at styre økonomien mere effektivt på hele det specialiserede voksenområde i Esbjerg Kommune.1.7.2025 09:59:13 CEST | Pressemeddelelse
Der er behov for at vurdere tilbud og praksis på rusmiddelområdet yderligere, for at det igen kan drives sikkert, ligesom økonomistyringen på hele det specialiserede voksenområde i Esbjerg Kommune skal tilrettelægges på en helt ny måde. Forvaltningen går nu i gang med begge dele i tæt samarbejde med medarbejdere og samarbejdspartnere.
Scenen er sat i Byparken: Kom med til indvielsen1.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny scene og en poetisk kunstrute sætter spot på fællesskab, kultur, kunst og bevægelse i Esbjergs grønne hjerte, Byparken. Den 5. august bliver det hele indviet med et farverigt program, der viser alt det, scenen kan.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum