Vejen er banet mod en ny og bedre læreruddannelse
13.9.2022 17:07:05 CEST | KL | Pressemeddelelse
Tirsdag har et bredt politisk flertal landet en aftale om en ny læreruddannelse. Med aftalen får læreruddannelsen bl.a. et stort økonomisk løft, som betyder, at de studerende kan få flere undervisningstimer, mere og bedre praktik og en stærkere kobling mellem det, der sker på uddannelsesstederne og det, der sker på skolerne. Derudover indeholder aftalen også, at man gør op med modulopbygningen og genindfører specialpædagogik og dansk som andetsprog som undervisningsfag.
”Jeg tror, at vi med aftalen får et markant løft af læreruddannelsen. Det er tiltrængt. For dygtige lærere er afgørende for, at vi kan lykkes med folkeskolen og ruste børn og unge til fremtiden,” siger Thomas Gyldal Petersen, formand for KL’s Børne- og Undervisningsudvalg.
Sammen med Danmarks Lærerforening, Danske Professionshøjskoler og Lærerstuderendes Landskreds har KL leveret en række anbefalinger til partierne, som langt hen ad vejen er afspejlet i aftalen.
”Jeg er glad for, at vi nu står med endnu en aftale på skoleområdet, hvor Christiansborg-politikerne har lyttet til parterne på området. Uddannelsesinstitutionerne, lærerne, de studerende og vi som arbejdsgivere i kommunerne kender virkeligheden derude og har den bedste fornemmelse for både de ting, der skal bygges videre på, og de ting der kræver forandringer. Skal vi udvikle folkeskolen og dem, der føder ind til denne, er det den helt rette vej at gå at inddrage os.”
Lagt op til drøftelse i økonomiforhandlingerne
Thomas Gyldal Petersen ærgrer sig dog over, at der ikke er fundet nye penge til permanent at finansiere en styrkelse af den tid, de studerende er i praktik på skolerne. I stedet er der valgt en model, hvor midlerne til læreruddannelsen skal findes inden for en uændret økonomisk ramme i folkeskolen efter drøftelse i næste års økonomiforhandlinger mellem regeringen og KL.
”Det betyder dybest set, at man finansierer lærernes uddannelse ved at omprioritere penge, vi allerede bruger på at lave god og vigtig undervisning for eleverne. Det synes vi ikke er optimalt. Men vi er selvfølgelig klar til at tage den drøftelse med regeringen i næste års økonomiforhandlinger,” siger Thomas Gyldal Petersen.
Nøgleord
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Information om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Kommunerne har allerede leveret historiske resultater i den grønne trepart24.5.2026 08:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom opgaven er enorm og uden fortilfælde, er den grønne trepart kommet rigtig godt fra start, og der har været en massiv vilje til handling hos både kommuner, lokale treparter og lodsejere. Det viser en ny statusrapport fra KL.
KL og kommunerne vil styrke det lokale demokrati22.5.2026 07:00:32 CEST | Pressemeddelelse
Over de næste fire år vil KL sammen med kommunerne og en række aktører udvikle og gennemføre indsatser over hele landet, der sætter fokus på, hvorfor det lokale demokrati er så vigtigt, og hvordan vi i fællesskab kan gøre det endnu stærkere i fremtiden.
Aalborg vinder KL’s Forebyggelsespris 20267.5.2026 21:09:17 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver Aalborg Kommune, som løber med KL’s Forebyggelsespris 2026 for indsatsen Aalborg Try Out, der skaber en enkel og tryg indgang til fællesskaber for unge.
Kommunerne løfter velfærden med over fire mia. kr.24.4.2026 09:18:54 CEST | Pressemeddelelse
Kommunernes regnskaber for 2025 viser, at den lokale velfærd landet over er blevet løftet med over fire mia. kr. siden 2024. Samtidig peger regnskaberne dog også på, at der stadig er en udfordring med stærkt stigende udgifter på det specialiserede socialområde.
Thisted Kommune vinder KL’s Klimapris 202617.4.2026 12:39:14 CEST | Pressemeddelelse
Thisted Kommune vinder årets Klimapris med Thy-modellen. Med tidlig borgerinddragelse og lokal opbakning har de gjort flere vedvarende energiprojekter til virkelighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
