Vejen er banet for Københavns nye busterminal

Tusindvis af fjernbuspassagerer, som kører til eller fra København, kan nu se frem til at få en helt ny busterminal i sommeren 2023.
Det står klart, efter at Københavns Borgerrepræsentation torsdag den 2. juni sikrede en ekstrabevilling på i alt 29 millioner kroner til at opføre Busterminal København.
Projektet var i foråret sendt i udbud, hvor de to indkomne tilbud viste sig at være væsentligt højere, end bevillingen lød på.
Projektleder Niels Arend Koefoed, Vejdirektoratet, siger:
”Vi ser rigtig meget frem til, at vi i et fortsat tæt samarbejde med Københavns Kommune kan komme i gang med anlægsprojektet, og sammen forventer vi, at der inden for meget kort tid kan skrives kontrakt med entreprenøren CG Jensen A/S, som har vundet udbuddet. Det bliver godt, at vi nu, hvis alt går planmæssigt, allerede næste år kan se de første langtursbusser køre ind på Busterminal København.”
En stor del af de fjernbusser, der kører til og fra København, læsser i dag passagerer af og på ved DGI Byen på Vesterbro, og det giver stor trængsel og trafikkaos for busser, biler, passagerer og cyklister på Ingerslevsgade.
Med den nye busterminal ved Dybbølsbro kan buspassagererne nu se frem til en nemmere og mere sikker adgang til fjernbusserne, og cyklister vil ikke længere skulle zigzagge for at komme forbi buspassagererne på cykelstien.
Fakta om projektet
Vejdirektoratet anlægger i samarbejde med Københavns Kommune og Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen en busterminal ved Dybbølsbro i København. Terminalen skal samle de mange fjernbusser, der hver dag kører ind og ud af Danmarks hovedstad og give de cirka 1,4 millioner årlige fjernbuspassagerer en lettere, smartere og mere sikker rejse.
Den nye busterminal skal på et hverdagsdøgn kunne servicere cirka 195 busser og placeres under Dybbølsbro Station mellem jernbanen og Carsten Niebuhrs Gade langs IKEA’s grund og Cabinn.
Målet med den nye busterminal er at samle fjernbustrafikken ét sted i København tæt på anden kollektiv trafik. På den måde sikres en let og sikker tilgængelighed for de mange fjernbuspassagerer, som rejser ind og ud af København fra hele Danmark.
Projektet er nu budgetteret til at koste 146 millioner kroner, og finansieres med 20 millioner kroner fra staten og 126 millioner kroner fra Københavns Kommune, hvoraf 86 millioner kroner indhentes over 15 år via brugerbetaling fra busoperatørerne.
Nøgleord
Kontakter
Niels Arend KoefoedProjektlederVejdirektoratet
Tlf:22 46 05 83nak@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder
Information om Vejdirektoratet
VejdirektoratetCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Foreninger og virksomheder får 27,7 mio. til at dele elbil12.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Puljemidlerne skal skabe grobund for et grønt alternativ til bilejerskab uden for de store byer og går til etablering af el-delebilsordninger, ladeinfrastruktur og udviklingsprojekter.
Djurslandsmotorvejen skal have nye striber ved Aarhus N og spærres derfor kortvarigt11.12.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 15. december - samt to dage i januar - vil Djurslandsmotorvejen være spærret i aften- og nattetimerne, mens Vejdirektoratets entreprenør lægger nye striber på vejen. Trafikanter må i perioden ud på en omkørsel.
Reparation af fuge på Vejlefjordbroen natten mellem torsdag og fredag10.12.2025 15:38:42 CET | Nyhed
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem torsdag den 11. december og fredag den 12. december for at genere trafikanterne mindst muligt.
E45 spærres i nordgående retning mellem Skanderborg N <51> og Hørning <50> i to gange seks timer26.11.2025 09:05:49 CET | Pressemeddelelse
E45 Østjyske Motorvej og tilkørslen herfra til Aarhus Syd Motorvejen spærres i nordgående retning fra Skanderborg N <51> til Hørning <50> i to nætter mellem klokken 22:00 og 04:00 fra mandag den 1. december til onsdag den 3. december.
En weekend med vejarbejde på Vejlefjordbroen20.11.2025 08:42:34 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Det betyder vejarbejde på broen i den kommende weekend den 21. – 24. november 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

