Vejdirektoratet udvider to motorvejsbroer langs E45 ved Aarhus
5.7.2023 08:46:39 CEST | Vejdirektoratet | Nyhed
Som en del af udvidelsen af E45 skal de eksisterende motorvejsbroer gøres bredere, så der er plads til de ekstra spor. Vejdirektoratet er netop gået i gang med udvidelsen af to broer ved Aarhus, som har stor betydning for naturen i området.

Der er fortsat fuld gang i forberedelserne til udvidelsen af E45 Østjyske Motorvej, og trafikanterne har allerede fået en forsmag på de mange vejarbejdere, der er i vente de kommende år.
Nu har Vejdirektoratet sat gang i endnu et vejarbejde ved Aarhus, hvor de første to motorvejsbroer skal udvides for at gøre plads til de kommende spor.
Arbejdet medfører smallere kørespor og hastighedsnedsættelser til 80 km/t på en knap tre kilometer lang strækning nord for Aarhus S <49> og op til motorvejskrydset ved Aarhus Vest.
En sikker passage for natur og dyreliv
De to broer blev i sin tid bygget for at tage hensyn til det omkringliggende landskab og fungerer som store faunapassager, hvor vandløb og dyreliv kan passere sikkert under motorvejen. De har derfor stor betydning for biodiversiteten og for spredning af arter i området.
Broerne bærer motorvejen over henholdsvis Aarhus Ådal og Lyndbygård Å.
Da de to åer er særligt sårbare over for blandt andet oversvømmelser, håber Vejdirektoratet at kunne udnytte de milde sommermåneder til at komme godt fra start med udvidelsesarbejdet.
Arbejdet bliver udført af jord- og anlægsentreprenør MJ Eriksson.
Trafikale konsekvenser fortsætter frem mod 2026
Vejdirektoratet har sat hastigheden ned til 80 km/t og indsnævret køresporene på strækningen nord for Aarhus S <49> og op til motorvejskrydset ved Aarhus Vest. Efter sommerferien starter endnu to broudvidelser op ved Hørning <50> samt ved Hasselager V <1> langs Aarhus Syd Motorvejen.
Vejdirektoratet gør desuden trafikanterne opmærksomme på, at der fra nu af løbende vil være vejarbejde på strækningen mellem Aarhus Syd og Aarhus Nord, og at hastighedsnedsættelserne derfor vil være permanente frem mod 2026.
I en ny kampagne opfordrer Vejdirektoratet bilisterne til at lette på speederen ved vejarbejder og vise hensyn til de vejarbejdere, der skal færdes i arbejdsområdet. Der er mere at holde øje med, når vejen ikke er, som den plejer – og det gælder derfor om at følge de anvisninger, der gives på stedet. Læs mere om kampagnen på: paspåos.dk
Information om konkrete vejarbejder og restriktioner for trafikken kan altid ses på Vejdirektoratets trafikkort sammen med øvrige relevante vej- og trafikmeldinger. Læs mere på trafikinfo.dk
Kontakter
Robin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkTrine Bruus HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
E45 spærres periodevis ved Horsens V <56a>6.2.2026 11:26:27 CET | Pressemeddelelse
Østjyske Motorvej spærres skiftevis i nord- og sydgående retning under Silkeborgvej ved Horsens V <56a> fra 16.-20. februar i aften- og nattetimerne. Trafikanterne bliver ledt over Silkeborgvej via fra- og tilkørselsramperne.
Spærring af Hønnerupvej forlænges til marts6.2.2026 09:58:39 CET | Pressemeddelelse
En uventet kold start på året har medført, at udbedringsarbejdet på ny bro ved Hønnerupvej er blevet forsinket.
E45 totalspærres i 16 timer ved Horsens på grund af bronedrivning den 21. og 22. februar5.2.2026 14:05:41 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor, skal den gamle bro på Rådvedvej over motorvejen mellem Horsens V <56a> og Horsens N <55> rives ned. Det giver omkørsler og forlænget rejsetid for trafikanterne på motorvejen og i lokalområdet imens.
Vejdirektoratet sender milliardprojekter i udbud3.2.2026 09:55:56 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 3. marts samler Vejdirektoratet landets entreprenører i Middelfart, hvor kommende milliardinvesteringer i dansk infrastruktur bliver præsenteret – fra store motorvejsprojekter til lokale cykelstier og støjskærme.
Spærringen af til- og frakørsel i sydgående retning ved Horsens C <56b> forlænges2.2.2026 14:36:01 CET | Pressemeddelelse
Trafikanter i sydgående retning, som skal til eller fra E45 Østjyske Motorvej ved Horsens C <56b>, skal benytte alternative ruter frem til den 13. marts 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum