Vandsektorlov skal sikre værdi for samfundet
27.5.2021 10:30:00 CEST | Danva | Pressemeddelelse

Hvert år i slutningen af maj afholder DANVA sit årsmøde. Sådan er det også i år, men ligesom i 2020 sker det på grund af corona som et virtuelt arrangement.
”Vandselskaber effektiviserer løbende deres forretning og vil gerne have sparekrav. Men vi skal have fjernet effektivisering på alle udbudte opgaver, fordi vandselskaberne dermed ikke får dækket deres omkostninger. Den ansvarlige bestyrelse i et vandselskab eller et hvilket som helst andet selskab kan ikke forsvare at investere i noget, der medfører økonomiske problemer. Vandselskaberne er sat i verden for at tage sig af drikkevand, spildevand og effekterne af klimaforandringer. Men i dag hæmmes de i at foretage investeringer, som løfter den opgave,” siger direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen.
DANVAs Årsmøde, der har deltagelse af miljøminister Lea Wermelin, står i vandsektorlovsrevisionens tegn. Politisk kommentator samt tidligere minister og medlem af Folketinget, Hans Engell, er ordstyrer for en debat, der omhandler rammerne for vandbranchens regulering.
”Vi kan konstatere, at lovgivningen ikke er fulgt med tiden og den udvikling, der er sket, siden loven blev indført. Forventningerne har ændret sig i takt med, at der er stadig flere vandopgaver, der skal løftes. Der er et påtrængende behov for at tænke nyt og få en regulering, som giver værdi for samfundet” siger Carl-Emil Larsen.
Principper, som branchen ønsker for fremtidens regulering, bliver præsenteret af formand for DANVAs bestyrelses strategiudvalg, Lasse Frimand Jensen.
Til at debattere DANVAs forslag deltager en række politiske aktører:
Carsten Kissmeyer, klima-, energi- og forsyningsordfører for VenstreSøren Egge Rasmussen, klima-, energi- og forsyningsordfører for EnhedslistenMarie Stærke, borgmester i Køge Kommune og næstformand i SocialdemokratietThor Gunnar Kofoed, viceformand i Landbrug & Fødevarer
Jesper Daugaard, formand i DI-Vand
Jens Brandt Bering, formand for Miljø- og Klimaudvalget i FRI
Nøgleord
Billeder
Information om Danva
Følg pressemeddelelser fra Danva
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danva
Giv renseanlæg mulighed for at sikre vandmiljøet mod medicinrester26.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse viser, at flere ton lægemiddelstoffer hvert år ender i det danske havmiljø. Vandselskabernes brancheorganisation, DANVA, appellerer derfor til en hurtigere prioritering af, hvor der skal indføres avanceret rensning, som forurenerne skal være med til at betale. DANVA efterlyser politisk handling, klare rammer og en hurtigere udrulning.
Spildevandsselskaber politianmeldt for at mangle tilladelser, de har søgt om13.8.2026 12:58:16 CEST | Pressemeddelelse
19 spildevandsselskaber er meldt til politiet for at mangle udledningstilladelser, de har søgt om. DANVA mener, at sagsbehandlingen er gået i stå i et system præget af uklare regler, manglende vejledning og utilstrækkelige ressourcer.
Salg af ulovlige pesticider kalder på stramninger30.6.2026 09:59:37 CEST | Pressemeddelelse
DANVA rejser krav om skærpede regler for pesticider for at beskytte mennesker, miljø og det grundvand, vi indvinder til drikkevand. Det sker i lyset af alarmerende tal om overtrædelser hos virksomheder, der håndterer eller sælger pesticider.
DANVA opfordrer alle til at bruge vandet med omtanke29.6.2026 09:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det varme, tørre vejr får os til at bruge mere vand, og typisk på samme tid. DANVA, der er brancheorganisation for Danmarks vandselskaber, opfordrer til at bruge vandet med omtanke, så der er nok til alle.
Grøn klimatilpasning kan styrke naturen men reglerne spænder ben11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vandselskaberne kan give mere plads til naturen, når de klimatilpasser Danmark. Men værdierne af blandt andet styrket biodiversitet og CO₂-reduktioner tæller stadig ikke med, når det skal vurderes, om milliardprojekterne er hensigtsmæssige i forhold til samfundsøkonomi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


