Vaccineinvitationer på vej til gruppen af særligt sårbare borgere i Region Sjælland
- Nogle borgere har allerede modtaget invitationen, mens andres er på vej. Det kan desværre godt tage et par dage, før både breve og e-breve kommer frem, fortæller direktør i det nære sundhedsvæsen, Trine Holgersen.
Derfor opfordrer Region Sjælland borgere i denne gruppe til at holde godt øje med invitationerne og booke en tid hurtigst muligt.
- Vi har vaccinerne klar. Derfor vil vi gerne opfordre denne gruppe af særligt sårbare borgere til at logge ind på vacciner.dk og booke en tid. Der er ledige tider i weekenden og i den kommende uge, siger direktør i det nære sundhedsvæsen, Trine Holgersen.
Direktøren pointerer, at hvis man ikke kan booke en tid på vacciner.dk, så er det fordi man ikke er i gruppe 5 – af særligt sårbare, der er vacciner til nu. Så skal man forsat vente på en invitation i sin e-Boks.
Region Sjælland har vaccineret cirka 1000 ud af 16.000 borgere i gruppe 5.
Borgere i gruppe 5 (Kilde: Sundhedsstyrelsen)
For personer i gruppe 5 gælder det, at de ud, over at have en sygdom, der øger risiko for at blive alvorligt syg af COVID-19, også for eksempel:
- Har den pågældende sygdom i særligt alvorlig grad
- Har en høj alder
- Har flere sygdomme samtidig
- Tager meget forskellig medicin
- Personer i gruppe 5 er særligt kendetegnet ved, at de typisk bliver behandlet for deres sygdomme på sygehuset
Sundhedsstyrelsen påpeger, at stigende alder er en selvstændig og væsentlig risikofaktor. (Kilde: Sundhedsstyrelsen)
Sådan booker du tid, hvis du har Nem-Id
- Gå ind på vacciner.dk
Sådan booker du tid, hvis du ikke har Nem-Id
- Ring til Corona Callcenters hotline til bookinger uden Nem-Id på telefon 70 20 42 33
- Hav papir og kuglepen klar, inden du ringer
- Gør dig gerne nogle tanker om, hvor du vil vaccineres og hvornår
- Har du brug for hjælp til transport, tag fat i din kommune først
Kontakter
Trine Holgersen, direktør i Det Nære Sundhedsvæsen, Region Sjælland, 21 16 23 45
Information om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Motorvejsforbindelse mellem Næstved, Slagelse og Kalundborg er en god forretning for samfundet14.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland har i samarbejde med Næstved, Slagelse og Kalundborg kommuner fået udført en samfundsøkonomisk analyse og kortlagt gevinsterne for borgerne ved anlæg af den Sjællandske Tværforbindelse – en motorvejsforbindelse mellem de 3 byer. Hovedresultatet er, at den Sjællandske Tværforbindelse har en positiv samfundsøkonomisk værdi. Tiden er inde til at komme videre med etableringen.
Sjællands Universitetshospital får nyt hus til forskning og innovation10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På få år er antallet af forskningsmedarbejdere på Sjællands Universitetshospital firedoblet, og nu får de et helt nyt hus på over 1.300 m2 til deres rådighed.
Kræftpatienter får færre komplikationer med hjælp fra kunstig intelligens26.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Patienter, der har gennemgået en operation for tarmkræft, får færre alvorlige komplikationer og færre genindlæggelser, når et AI-værktøj støtter beslutninger om behandlingen, viser ny forskning. Værktøjet kan potentielt spare sundhedsvæsenet mange penge.
Sygehusene udvider 96-timers behandlingsansvar til flere patienter24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland udvider sit ansvar for behandlingen op til 96 timer efter indlæggelse til at omfatte flere patienter. Primo 2026 vil det også gælde udvalgte psykiatriske patienter, der har været indlagt mindst et døgn, har Regionsrådet netop besluttet. Samtidig forbereder regionen, at ældre patienter på plejecentre med ophold i akutmodtagelsen under 24 timer omfattes.
Har du hørt om Region Østdanmark?22.9.2025 06:31:09 CEST | Pressemeddelelse
To regioner bliver til én. I 2027 bliver Region Sjælland og Region Hovedstaden til Region Østdanmark – og 18. november 2025 får mere end to millioner borgere mulighed for at stemme om, hvem der skal sidde i det samlede regionsråd. Ny kampagne gør opmærksom på den kommende region forud for regionalvalget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum