
Utilsigtet deling af følsomme personoplysninger er firdoblet på fire år
Antallet af sager om utilsigtet deling af følsomme personoplysninger eller anden følsom information er siden 2017 firdoblet. I 2017 rapporterede blot 12 % om en utilsigtet deling af følsomme oplysninger, mens det er vokset til 38 % i 2020. Det viser PwC’s seneste Cybercrime Survey.

På fire år er der sket en firdobling i antallet af hændelser, hvor følsomme personoplysninger eller anden følsom information utilsigtet er blevet delt. Mens 12 % i 2017 rapporterede om, at følsomme oplysninger utilsigtet var blevet delt, er antallet af hændelser vokset til 17 % i 2018, 29 % i 2019 og 38 % i 2020.
“Det er en betydelig stigning og uheldig udvikling, som man skal se alvorligt på. Som både privat og offentlig organisation bør man målrettet arbejde med at uddanne sine medarbejdere til at kunne håndtere udefrakommende angreb og trusler, da en ubevidst handling fra bare en enkelt medarbejder kan få stor betydning og i værste fald store økonomiske konsekvenser,” siger Mads Nørgaard Madsen, partner og ekspert inden for cybersikkerhed i PwC. Han henviser samtidig til, at flere og flere virksomheder bliver ramt af cyberangreb.
Behov for en øget indsats
PwC’s Cybercrime Survey viser desuden, at andelen af danske virksomhedsledere og it-chefer, der vurderer, at deres virksomheder er rustet til at beskytte deres personoplysninger, ligger på niveau med de seneste to år. I 2020 svarer 88 % således, at virksomhedens personoplysninger i nogen eller i høj grad er tilstrækkeligt beskyttet i henhold til persondataforordningen (GDPR) mod 89 % i 2019 og 84 % i 2018.
“Det er bekymrende, at virksomhederne i så stor høj grad vurderer, at de er i stand til at beskytte deres persondata, når en så betydelig større andel oplever flere hændelser, hvor følsomme oplysninger utilsigtet bliver delt. Det vidner om en ubalance og et behov for en øget indsats for at mindske databrud. Vores erfaring er, at de fleste har kortlagt personoplysningsprocesser og implementeret et GDPR-projekt, mens de færreste er overgået til en reel driftsfase, hvilket er nødvendigt for at sikre en tillidsfuld håndtering,” fortæller Mads Nørgaard Madsen.
Ansattes ubevidste handlinger udgør virksomhedernes næststørste trussel i relation til cyber- og informationssikkerhed, hvor knap 7 ud af 10 netop angiver dette som en markant udfordring. Organiserede kriminelle er med 72 % virksomhedernes største trussel, mens hacktivister (38 %) udgør den tredjestørste udfordring.
Om undersøgelsen
326 danske virksomhedsledere, it-chefer og sikkerhedsspecialister har deltaget i PwC’s Cybercrime Survey 2020. Undersøgelsen er igen i år gennemført med opbakning fra Center for Cybersikkerhed, DI Digital, Finans Danmark, Dansk Erhverv, IT-Branchen, Dansk It, KITA, Rådet for Digital Sikkerhed, ISACA og Bestyrelsesforeningen. Analysen bygger på onlinebesvarelser.
Nøgleord
Billeder

Vedhæftede filer
Information om PwC
Om PwC
I PwC arbejder vi for at styrke tilliden i samfundet og være med til at løse væsentlige problemstillinger. Det gør vi med udgangspunkt i vores viden inden for revision, skat og rådgivning. Vores kunder kommer fra alle dele af erhvervslivet og den offentlige sektor, og vi er ca. 2.500 medarbejdere og partnere, som brænder for at gøre en positiv forskel for kunder og kolleger. Globalt er vi over 280.000 PwC'ere i 155 lande, og i Danmark er vi markedsledende. Mød os over hele landet. Vi er der, hvor du er.
Succes skaber vi sammen …
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
PwC: Væksten stiger med rekordhast i 2021, men den bliver uensartet22.1.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I det nye år vender udviklingen, og væksten vil stige med rekordhast, ligesom nye investeringer kan markere et vendepunkt i kampen mod klimaændringer. Samlet set forventes den globale økonomi at vende tilbage til før-krise-niveau inden udgangen af 2021 eller i begyndelsen af 2022, lyder det i PwC’s Global Economy Watch 2021.
Vil du sikre en korrekt løn i januar og undgå at betale for meget i skat?20.1.2021 07:49:14 CET | Pressemeddelelse
Ønsker du at undgå at begynde året med en forkert skattebetaling, er det nu sidste chance for at tjekke din forskudsopgørelse og rette i dine oplysninger hos Skat, så du får en korrekt løn i januar, fortæller skatteekspert hos PwC.
Positive takter i C25-selskabernes regnskaber for 3. kvartal 202022.12.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
C25-selskaberne har oplevet en positiv udvikling i både indtjening og investeringer i 3. kvartal 2020 både i forhold til samme kvartal sidste år og første halvår af 2020. COVID-19-krisen påvirker dog fortsat de danske C25-selskaber, og 3. kvartal bød derfor på lav vækst i omsætningen i forhold til samme periode sidste år. Det viser en ny analyse ‘C25 by Numbers’ fra PwC.
8 gode juletips til at få styr på skatten21.12.2020 08:41:45 CET | Pressemeddelelse
Har du styr på, hvordan feriepengene påvirker din restskat? Har du overvejet at spare penge i skat ved at indbetale ekstra til din pension? Har du tjent eller tabt på de turbulente aktiemarkeder i COVID19--sommeren? Få svar på disse og andre relevante spørgsmål i PwC’s 8 gode juletips til at få styr på skatten.
6 ud af 10 danske virksomheder ramt af cyberangreb17.12.2020 07:28:14 CET | Pressemeddelelse
I det seneste år har 6 ud af 10 danske virksomheder været udsat for minimum én sikkerhedshændelse, hvilket er det højeste niveau i fire år. Virksomhederne bliver særligt ramt af de såkaldte phishing-angreb, hvor et ud af tre er relateret til COVID-19-pandemien. Det viser PwC’s Cybercrime Survey 2020.
Det københavnske marked for ejendomsinvesteringer er blevet mere attraktivt15.12.2020 08:08:23 CET | Pressemeddelelse
Investering i fast ejendom er en af de få investeringsformer, der stadig giver afkast på et tidspunkt med lave eller negative renter. København indtager i år en 18. plads på listen over Europas foretrukne byer til ejendomsinvesteringer i 2021 og er dermed blevet én tand mere attraktiv sammenlignet med sidste år. Det viser en ny rapport udgivet af PwC og Urban Land Institute (ULI).