Urimeligt at oppustede tal står i vejen for et godt dagpengesystem
31.5.2022 12:36:41 CEST | HK Danmark | Pressemeddelelse
De Økonomiske Råd har i dag offentliggjort en rapport, som slår fast, at der er problemer med den måde, Finansministeriets beregninger er skruet sammen på, når det gælder dagpenge. Finansministeriet indregner såkaldte ”tilgangseffekter”, som gør det markant dyrere at hæve dagpengene.
Men ifølge De Økonomiske Råd fylder tilgangseffekterne alt for meget i Finansministeriets beregninger – meget mere, end der er belæg for. Den konklusion bør Finansministeriet tage til sig, lyder det fra HK Danmarks næstformand Mads Samsing:
- Det er fuldstændigt urimeligt, at forslag om at hæve dagpengene kommer til at se meget dyrere ud, end de egentlig er, fordi Finansministeriets regnemetoder ikke holder. Så vi glæder os meget over, at De Økonomiske Råd slår ned på et ømt punkt. Det er afgørende for vores samfundsmodel, at vi har et ordentligt sikkerhedsnet for ledige. Det skal kunstigt oppustede tal ikke stå i vejen for.
Nøgleord
Kontakter
Line SmedKommunikationsrådgiver
Tlf:51438724line.smed@hk.dkInformation om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
HK styrker sin politisk-strategiske ledelse26.3.2026 11:00:49 CET | Pressemeddelelse
Søren Andersen Kinnerup bliver ny stabschef for Center for Politik, Organisation og Kommunikation i HK Danmark. Han kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Erhvervsministeriet.
HK lancerer KollegaKarma: En ny indgang til dialog om arbejdsmiljø5.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et godt kollegaskab kan ikke stå alene – men det spiller en rolle. Nu relancerer HK kampagnen KollegaKarma og sætter fokus på den del af arbejdsmiljøet, der handler om relationer i hverdagen.
HK: Velfærden må ikke ende som økonomisk buffer24.2.2026 10:53:52 CET | Pressemeddelelse
Regeringens 2035-plan tegner en mere stram økonomisk situation. Lønmodtagerne har skabt et råderum, der nu er ved at være brugt. De kommende prioriteringer skal komme velfærden og lønmodtagerne til gode, mener HK.
HK: Lille merudgift for arbejdsgiverne kan give hurtigere svar til arbejdsskaderamte9.2.2026 08:39:45 CET | Pressemeddelelse
HK foreslår en akut løsning, der kan forkorte ventetiderne for arbejdsskaderamte: et ekstra bidrag på 500 kr. pr. sag, som skal gå direkte til flere sagsbehandlere.
HK: Aftalen om moms er usikker og for langt ude i fremtiden28.1.2026 10:25:35 CET | Pressemeddelelse
Aftalen om at nedsætte momsen på fødevarer er et usikkert tiltag, der træder i kraft for sent. Der er brug for hurtigere og mere sikre løsninger, mener HK.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum