Unge vil have Lars Løkke i tale om Moderaternes utilstrækkelige klimapolitik

“Næste valgperiode vil være afgørende for, om Danmark lever op til sine klimamål, og det er essentielt, at vi får en grøn regering. Lars Løkke står som potentiel kongemager efter folketingsvalget. Derfor er det dybt bekymrende, at Moderaterne med deres nye klimaudspil slår fast, at de vil videreføre højrefløjens nølende klimaprojekt” udtaler Jens Bünemann Emborg, aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse.
Den Grønne Ungdomsbevægelse kritiserer især, at Moderaterne ikke har beregnet CO2-reduktionerne af deres forslag, samt at de ikke støtter målet om 50-54 % CO2-reduktion i 2025. De eneste reduktioner, partiet foreslår for henholdsvis landbrugs- og transportsektoren, er en CO2-afgift og en flyafgift.
“Det er dybt utilstrækkeligt, at Moderaterne ikke fremlægger en samlet plan for omstilling af landbrugs- og transportsektoren, der tilsammen står til at udgøre 90 % af Danmarks udledninger i 2030. CO2-afgiften er der allerede konsensus om, og flyafgiften er alt for lav til at adfærdsregulere i tilstrækkelig grad. De har rystet posen og hevet fem tilfældige forslag op, der angiveligt skulle kunne løse klimakrisen. Den kommende regeringens allervigtigste opgave er reduktioner her og nu, og dem har Moderaterne intet bud på”, lyder det fra Eske Bentsen.
“Deres forslag er hullet som en si. Der mangler tal for reduktioner, der mangler, at de forpligter sig på nogle helt konkrete projekter. Det er fx nærmest en joke at en temmelig lav flyafgift er det eneste virkemiddel, der adresserer transporten. Hvor er infrastrukturen, fossilbilerne, den kollektive transport? Jeg er utroligt bange for, at en regering, der er afhængig af Lars Løkke, vil lade klimaet i stikken til fordel for skattelettelser og gamle venner,” siger Mette Susgaard og fortsætter: “Men vi kommer til at være på pladsen hele dagen, og vi håber virkelig, at Løkke vil komme forbi og lytte til vores bekymringer og give os nogle svar.”
Den Grønne Ungdomsbevægelse vil være til stede foran Christiansborg fra klokken 07.00 til klokken 19.00 i håbet om et møde.
Kontakter
Eske Bentsen
Tlf:60534059Jens Emborg Bünemann
Tlf:81615459jenseb02@gmail.comMette Susgaard
Tlf:26 25 22 25kontakt@dgub.dkBilleder
Information om Den Grønne Ungdomsbevægelse

Grundtvigs Sidevej 2
1865 Frederiksberg C
+45 30 63 66 36https://www.dgub.dk/
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Rekordmange klimaaktivister på Folkemødet i år2.6.2025 12:03:37 CEST | Pressemeddelelse
Rekordmange unge fra Den Grønne Ungdomsbevægelse sejler til Folkemødet 2025. De 70 aktivister bliver svære at overse i Allinge - de kommer både til at deltage i debatter, afholde egne events på deres scene og bidrage med kreative demokratiske indspark rundt omkring på folkemødepladsen.
Den Grønne Ungdomsbevægelse holder oliefest foran PFA28.5.2025 07:17:32 CEST | Pressemeddelelse
PFA er den sorteste pensionskasse i Danmark og tjener nu endnu flere penge på kontroversielle olieaktiviteter fra deres milliardinvestering i TotalEnergies. Derfor holder Den Grønne Ungdomsbevægelse oliefest foran PFAs hovedkontor for at stille skarpt på, hvordan pensionskassen tjener penge på at drive klimakrisen.
Lige nu: Aktivister trænger ind i Mærsk13.5.2025 09:55:02 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu befinder over 50 aktivister – heriblandt svenske Greta Thunberg – sig i kontorerne hos Maersk Tankers, Mærsks datterselskab dedikeret til fragt af fossile brændsler. Aktionen er en del af aktionsrækken May:hem, som i løbet af 10 dage og på tværs af Europa sætter fokus på Mærsks rolle i klimakrisen og Israels krigsforbrydelser
Aktivister befinder sig på Statens Museum for Kunst og protesterer mod Mærsk, som har finansieret ny udstilling11.5.2025 14:36:33 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu er en større gruppe af klima- og Palæstina-aktivister gået ind på Statens Museum for Kunst for at gøre opmærksom på, at museets Michelangelo-udstilling er finansieret af Mærsk, som aktivisterne beskylder for at være medskyldige i klimakollaps og folkemord. Fredag aften befandt aktivister sig ligeledes i Operaen. Aktionerne er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk
Klima- og palæstinaaktivister protesterer under forestilling i Operaen9.5.2025 22:07:46 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu er Mærsk-kritiske aktivister gået ind i Operaen med bannere og megafoner for at gøre gæsterne opmærksomme på, at Operaen er finansieret af Mærsk, som ifølge aktivisterne også faciliterer folkemord og klimakrise. Aktionen er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk, og som får Palæstina- og klimabevægelser i København og Aarhus til at afholde demonstrationer lørdag
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum