Unge talenter skal gøre skoleelever nysgerrige på erhvervsuddannelser i nyt projekt

Der er brug for, at flere unge tager en erhvervsuddannelse. Et nyt projekt skal udvikle rollemodeller, som skal fortælle om deres passion for faget, og hvorfor de har valgt en erhvervsuddannelse – både ved besøg på skoler, ved messer og online. Rollemodellerne er alle deltagere i DM i Skills.
”Vi samler hvert år 300 af de dygtigste unge i Danmark, der alle er seriøse om ambitiøse om deres fag og arbejder hårdt på at dygtiggøre sig. De viser deres evner og faget frem ved DM i Skills, men der er også et stort potentiale i at lade flere komme ud og inspirere andre unge til at tage en erhvervsuddannelse. Derfor starter vi det her projekt, hvor vi undersøger, hvordan det bedst kan lade sig gøre, og hvordan vi bedst får de unge til at synes, at det er fedt at fortælle andre unge om deres fag”, siger direktør i SkillsDenmark, Simon Neergaard-Holm.
Projektet er et samarbejde mellem SkillsDenmark og Erhvervsskolernes Elevorganisation med støtte fra Tuborgfondet. SkillsDenmark har kontakten til de unge og onlineeksponeringen, og EEO står for at uddanne, administrere og booke besøg for de unge rollemodeller samt skabe et fællesskab blandt de frivillige. EEO trækker på deres store erfaring med rollemodeller, fra deres faste rollemodelkorps.
”SkillsDenmark er et en af de største eksponenter for faglig stolthed på erhvervsuddannelserne. Derfor er vi glade for at, det med hjælp fra Tuborgfondet, er lykkedes at få et samarbejde. Samarbejdet betyder, at der er endnu flere grundskoler der i år kan få besøg af en rollemodel. Besøgende giver eleverne nysgerrighed på at tage en erhvervsuddannelse og er med til at flytte de unges ideer om hvad de skal efter grundskolen," Siger Albert Janssens, Næstformand i EEO.
”I Tuborgfondet har vi et fokus på, at flere unge kommer godt i gang med arbejdslivet. Netop erhvervsuddannelserne har brug for, at vi som samfund gør en ekstra indsats for at flere unge vælger den vej – og jeg er glad for at vi i Tuborgfondet kan bidrage til netop det,” siger Peter Giacomello, sekretariatschef i Tuborgfondet
Fakta om projektet
- Projektet skal finde mindst 20 unge, der gerne vil engagere sig som frivillige rollemodeller, og lade dem fortælle andre unge om deres uddannelse ved skolebesøg og på events rundt om i landet.
- Derudover skal projektet også afdække et potentiale i at lade de unge fungere som ”digitale rollemodeller”, idet der produceres præsentationsmateriale til sociale medier for hver unge rollemodel.
- Tuborgfondet har efter en ansøgning fra SkillsDenmark og EEO valgt at støtte projektet, der løber i hele 2022, med godt 1,6 mio.
Kontaktinfo:
Tuborgfondet: Kommunikationsansvarlig Anni Riedel-Lyngskær, M: 20738076, E: al@tuborgfondet.dk
SkillsDenmark: Kommunikationschef Rudi Raahauge Damkjær, 20 92 34 64 / rda@skillsdenmark.dk
EEO: Kommunikationsmedarbejder Christopher E. B. Ilfeldt M: 25 10 00 44 / E: Christopher@eeo.dk
Nøgleord
Billeder

Information om SkillsDenmark
Følg pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SkillsDenmark
Rekordstor medaljehøst til Danmark ved EuroSkills Herning 202513.9.2025 22:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske Skillslandshold har gjort en eminent indsats på hjemmebane under EuroSkills Herning 2025 og er kommet hjem med hele 27 medaljer - 1 guld, 6 sølv, 6 bronze og 14 Medallion for Excellence.
H.M. Kongen besøgte EuroSkills Herning 2025: Et vindue til Europas fremtidige faglærte11.9.2025 15:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Efter en første konkurrencedag med mere end 30.000 gæster fik EuroSkills Herning 2025 torsdag fornemt besøg af H.M. Kongen. Under rundvisningen oplevede han de mange konkurrencer, hvor unge faglærte fra hele Europa demonstrerer deres talent, præcision og fremtidens kompetencer. Besøget understregede, at EuroSkills Herning 2025 er mere end en konkurrence – det er en europæisk bevægelse, der samler unge på tværs af landegrænser og sætter fokus på erhvervsuddannelserne som fundamentet for Europas fremtid. På sin rundtur mødte Kongen fire danske fagatleter: tjeneren August Lynge Jensen, elektrikeren Casper Kærvang Pedersen, møbelsnedkeren Niels Næraa-Nicolajsen samt makkerparret Sofie Nørremark Rasmussen og Magnus Holmgaard Jørgensen, begge automatikteknikere. De unge fagatleter viste deres håndværk frem, mens H.M. Kongen interesseret fulgte med i deres præstationer. For formand for SkillsDenmark, Søren Heisel, var besøget en vigtig markering af de unge faglærtes betydning for Danmark: “Nå
H.M. Kongen besøger EuroSkills Herning 202528.8.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hans Majestæt Kongen deltager i EuroSkills Herning 2025, som afholdes i MCH Messecenter Herning den 10.-12. september.
Presseinvitation til EuroSkills Herning 20254.8.2025 08:52:51 CEST | Pressemeddelelse
Invitation til redaktionen: Danmark er vært ved det officielle europamesterskab for unge faglærte, EuroSkills Herning 2025, 9.-13. september.
Vejle bliver vært for DM i Skills 2027 – Næstved får 202818.6.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
To kommuner bliver i dag offentliggjort som kommende værtsbyer for DM i Skills. Kæmpe-eventet foregår i Vejle i 2027 og i Næstved i 2028. Det afgjorde SkillsDenmarks bestyrelse på et møde tirsdag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum