Unge skal inspirere rådgiverbranchen
11.3.2022 11:22:08 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Rådgiver-branchen må nødvendigvis være i forreste linje, især når det gælder bæredygtig omstilling af både det offentlige og private virksomheder. Så for at styrke den progressive linje har bestyrelsen i DI Rådgiverne nu nedsat et såkaldt ’Ungepanel’, eller advisory board af unge rådgivere. De 15 unge rådgivere, der afholdt første møde i går, skal inspirere og rådgive branchen med de nyeste tanker omkring den grønne omstilling og verdensmålene.
Chef for DI Rådgiverne Katrine Ellersgaard Nielsen, har store forhåbninger til at få skubbet til sin egen verdensforståelse fra de unge rådgivere.
- Rådgiverbranchen har en ægte ambition om at gå forrest i den grønne omstilling, og den bruger meget energi på det. Men viljen og energien er ikke nok. Tankerne fra den unge generation, der modsat de fleste rådgivere er opvokset i en digital verden og med en ændret verdensforståelse, skal med. Kun sådan kan vi rådgive med de nyeste tanker, siger katrine Ellersgaard Nielsen.
Et af medlemmerne i i det nye advisory board er Pernille Krieger, specialist i Energi, Indeklima & Bæredygtighed i MOE. Hun peger på, at unge rådgivere ser komplekse problemstillinger fra et andet perspektiv end mere erfarne rådgivere.
- Vi er vokset op i en digitaliseret verden under konstant forandring. Vi kommer derfor med andre kompetencer, og vi kan forhåbentlig give et andet perspektiv på den eksisterende praksis og de udfordringer, vi som branche står overfor, siger Pernille Krieger.
Forslagene fra de unge skal tage udgangspunkt i de unges blik på branchen, være tænkt ”ud af boksen” og kunne ”fyre op” under branchen og branchefællesskabet. Advisory Board drøfter emner, som DI Rådgivernes bestyrelse har besluttet. Bestyrelsen kan eventuelt bede Advisory Board om på sigt at tage andre emner op end bæredygtighed og FN’s verdensmål.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere kontakt chef for DI Rådgiverne Katrine Ellersgaard Nielsen, 2333 1817
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI om 2035-plan: Fremtiden skal ikke betales af højere skatter24.2.2026 10:20:07 CET | Pressemeddelelse
Der er gode elementer i regeringens 2035-plan, men der mangler desværre fokus på, hvor pengene til fremtidens vækst og velfærd skal komme fra, lyder det fra Dansk Industri, der kritiserer, at flere partier i stedet vil hæve skatterne.
DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark23.2.2026 07:47:23 CET | Pressemeddelelse
Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en landsdækkende kampagne om sikker innovation.
DI: Regeringen tager ansvar og gør europæisk energisikkerhed til en topprioritet22.2.2026 16:10:41 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag taget første skridt til at udnytte Nordsøaftalens fulde potentiale og forlænge olie- og gaslicenserne. Det møder stor ros fra Dansk Industri (DI), der understreger nødvendigheden i at prioritere europæisk energisikkerhed.
DI: Regeringen tager et første vigtigt skridt på vej mod totalberedskab20.2.2026 11:03:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringens udspil til et dansk totalberedskab rammer et akut behov for at styrke Danmarks sikkerhed i en mere usikker verden. Udspillet får en varm velkomst i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri.
Udspil går til kamp for en samlet beredskabsplan for Danmarks kulturinstitutioner20.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri og Dansk Kulturliv lancerer nu et fælles udspil med konkrete forslag til at styrke beredskabet i det danske kulturliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

