Unge skal inspirere rådgiverbranchen

Rådgiver-branchen må nødvendigvis være i forreste linje, især når det gælder bæredygtig omstilling af både det offentlige og private virksomheder. Så for at styrke den progressive linje har bestyrelsen i DI Rådgiverne nu nedsat et såkaldt ’Ungepanel’, eller advisory board af unge rådgivere. De 15 unge rådgivere, der afholdt første møde i går, skal inspirere og rådgive branchen med de nyeste tanker omkring den grønne omstilling og verdensmålene.
Chef for DI Rådgiverne Katrine Ellersgaard Nielsen, har store forhåbninger til at få skubbet til sin egen verdensforståelse fra de unge rådgivere.
- Rådgiverbranchen har en ægte ambition om at gå forrest i den grønne omstilling, og den bruger meget energi på det. Men viljen og energien er ikke nok. Tankerne fra den unge generation, der modsat de fleste rådgivere er opvokset i en digital verden og med en ændret verdensforståelse, skal med. Kun sådan kan vi rådgive med de nyeste tanker, siger katrine Ellersgaard Nielsen.
Et af medlemmerne i i det nye advisory board er Pernille Krieger, specialist i Energi, Indeklima & Bæredygtighed i MOE. Hun peger på, at unge rådgivere ser komplekse problemstillinger fra et andet perspektiv end mere erfarne rådgivere.
- Vi er vokset op i en digitaliseret verden under konstant forandring. Vi kommer derfor med andre kompetencer, og vi kan forhåbentlig give et andet perspektiv på den eksisterende praksis og de udfordringer, vi som branche står overfor, siger Pernille Krieger.
Forslagene fra de unge skal tage udgangspunkt i de unges blik på branchen, være tænkt ”ud af boksen” og kunne ”fyre op” under branchen og branchefællesskabet. Advisory Board drøfter emner, som DI Rådgivernes bestyrelse har besluttet. Bestyrelsen kan eventuelt bede Advisory Board om på sigt at tage andre emner op end bæredygtighed og FN’s verdensmål.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere kontakt chef for DI Rådgiverne Katrine Ellersgaard Nielsen, 2333 1817
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Europæiske erhvervsorganisationer med DI i spidsen efterlyser klimahandling9.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
EU skal følge sine klimamål op med handling. Det gavner både erhvervslivet og EU’s konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet i en fælles erklæring fra europæiske erhvervsorganisationer fra Danmark, Tyskland, Frankrig, Irland, Sverige, Norge og Finland, som Dansk Industri har taget initiativ til.
DI: Hvor skal de ældre bo om 15 år?9.7.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om kun 15 år er antallet af ældre over 80 år i Middelfart, Svendborg, Rebild, København, Helsingør Holbæk, Horsens, Odder, Silkeborg, Halsnæs, Skanderborg og Aarhus kommuner steget med over 60 procent, viser nye tal. Det kræver flere ældreboliger og plejehjem, som kommunerne allerede nu skal planlægge og reservere penge til. Friplejehjem kan være kommunernes redning, mener DI.
DI: Hvor skal de ældre bo om 15 år?9.7.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om kun 15 år er antallet af ældre over 80 år i Middelfart, Svendborg, Rebild, København, Helsingør Holbæk, Horsens, Odder, Silkeborg, Halsnæs, Skanderborg og Aarhus kommuner steget med over 60 procent, viser nye tal. Det kræver flere ældreboliger og plejehjem, som kommunerne allerede nu skal planlægge og reservere penge til. Friplejehjem kan være kommunernes redning, mener DI.
DI: Ny EU-kvantestrategi er et stort spring fremad2.7.2025 15:35:25 CEST | Pressemeddelelse
Kommissionen har i dag fremlagt udspil til ny kvantestrategi, der lægger en ramme for hvordan vi omsætter kvanteteknologi til værdi i virksomhederne. Strategien vil styrke vores europæisk konkurrenceevne på området – men den kunne godt være endnu mere ambitiøs, mener DI.
DI: bøvl og byrder er største udfordring for konkurrencekraften1.7.2025 07:56:25 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), offentliggør i dag Danmarks hidtil mest omfattende studie af de administrative byrder, der dagligt rammer virksomhederne – og hvordan byrderne bremser vækst, skaber frustrationer og hæmmer europæisk konkurrencekraft og udviklingsmuligheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum