Undgå at sprede fugleinfluenza, hvis du kører med fjerkræ eller rugeæg

Fugleinfluenza slog i slutningen af oktober ned i Danmark igen. Foreløbig er både en stor professionel kalkunbesætning og et mindre hobbyhønsehold ved Slagelse blevet ramt af sygdommen, der næsten uden undtagelse er dødelig for fuglene.
Fugleinfluenza truer både dyrevelfærden og dansk eksport af æg og fjerkræ. Flere lande har da også allerede sat grænsebommen ned for dansk fjerkræeksport, selvom myndighederne hurtigt rykkede ud og aflivede de 28.000 kalkuner og den mindre hobbybesætning på Slagelsekanten.
Hvad kan du gøre
Som vognmand er det utrolig vigtigt, at du lever op til EU-reglerne for transport af fjerkræ og rugeæg, og på den måde bidrager til, at du hverken kører smitten ind i Danmark eller transporterer den rundt herhjemme eller i vores nabolande.
’Uanset om du kører i Danmark eller i udlandet, er det vigtigt, at du ikke kører ind i de zoner, landene opretter rundt om et udbrud, uden at du har en tilladelse fra de nationale myndigheder’, forklarer sektionsleder i Fødevarestyrelsen Signe Balslev.
Hun understreger, at det er lovpligtigt, at du sikrer, at den lastbil du kører i, altid bliver rengjort og desinficeret både indvendigt og udvendigt og hurtigst muligt, efter du har afleveret dyr - uanset om det sker i Danmark eller udlandet.
’Husk også, at du skal føre optegnelser over rengøring og desinfektion og kunne fremvise dem til Fødevarestyrelsen under en kontrol’, understreger Signe Balslev.
Uanset, hvor du kører med fjerkræ og rugeæg, er det vigtigt, at du tænker over, hvad du kan gøre for ikke at få eksempelvis ekskrementer fra dyrene med på dit fodtøj og arbejdstøj. Rens gerne, så vidt det er muligt, dit arbejdstøj, fodtøj og redskaber, inden du sætter dig bag rattet og kører videre. Så er du med til at begrænse risikoen for, at fugleinfluenzaen bliver spredt i Europa.
Se zoner, der oprettes i Europa i forbindelse med udbrud af fugleinfluenza her. Husk at vælge den seneste konsoliderede udgave.
Yderligere oplysninger
Journalister kan kontakte Fødevarestyrelsens pressetelefon 22 84 48 34.
Nøgleord
Billeder

Information om Fødevarestyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Fødevarestyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fødevarestyrelsen
Modermælkserstatning mistænkes for alvorlig sundhedsrisiko18.12.2025 15:09:11 CET | Pressemeddelelse
Som følge af mulige sundhedsrisici opfordrer Fødevarestyrelsen og Statens Serum Institut alle forældre, der har købt modermælkserstatningen Nestlé Nan Expertpro Sensilac 1, 800 g i dåse, til straks at kassere produktet eller returnere det til butikken.
Fugleinfluenza på ny konstateret - denne gang i et lille hobbyhold ved Mariager17.12.2025 15:53:34 CET | Pressemeddelelse
Der er i år konstateret flere udbrud af fugleinfluenza end i de seneste år. Senest er et hobbyhold ved Mariager blevet smittet. Fødevarestyrelsen har derfor oprettet en beskyttelses- og restriktionszone i en radius af 3 og 10 km fra et lille hønse- og duehold syd for Mariager, for at begrænse risiko for smittespredning i området.
Fødevarestyrelsen har beslaglagt omkring 50.000 tons korn hos Danish Agro efter fund af skadedyr, mug og skimmel10.10.2025 16:44:30 CEST | Pressemeddelelse
Forekomst af mus og rotter, mug og skimmel hos Danish Agro i Dalmose har fået Fødevarestyrelsen til at beslaglægge alt korn på virksomheden. Kornet er uegnet som fødevarer. Fødevarestyrelsen undersøger nu forholdene på andre af Danish Agros lokaliteter.
Hønsebesætning ved Fredericia er ramt af fugleinfluenza8.10.2025 08:06:04 CEST | Pressemeddelelse
Fødevarestyrelsen har konstateret den smitsomme sygdom fugleinfluenza i en besætning med ca. 150.000 høns ved Fredericia. Besætningen aflives onsdag. Udbruddet er det første i en dansk fjerkræbesætning siden april 2025. Fjerkræavlere og hobbybesætninger i en radius af 10 km fra den smittede besætning bliver omfattet af restriktioner.
Hundesnoren skal bruges med omtanke – og kun midlertidigt1.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
1. juli træder nye regler i kraft for, hvornår og hvordan hundeejere må binde deres hunde. Målet er at sikre bedre dyrevelfærd og undgå, at hunde står bundet i lang tid uden opsyn.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum