Undersøgelse: Københavnske foreninger er bekymrede for fremtiden
5.7.2021 15:49:18 CEST | Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen | Pressemeddelelse
En undersøgelse foretaget af Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommune viser, at byens foreninger er bekymrede for de langsigtede konsekvenser af en coronatid med økonomisk tab som følge af dalende medlemstal og lavt aktivitetsniveau.
Undersøgelsen er en spørgeskemaundersøgelse sendt ud til kommunens folkeoplysende foreninger i foråret 2021.
”Undersøgelsen har haft til formål at kortlægge foreningernes oplevede konsekvenser af coronasituationen. Foreningsaktiviteterne er vigtige i forhold til både fastholdelse og rekruttering af medlemmer. Derfor kan det også at have langsigtede konsekvenser for foreningslivet, hvis der er færre eller slet ingen aktiviteter. Det er den bekymring, foreningerne udtrykker i vores undersøgelse,” siger formand for Folkeoplysningsudvalget i Københavns Kommune Karina Vestergaard Madsen (Ø).
Folkeoplysningsudvalget har netop udmøntet en pulje på 4,5 millioner kroner øremærket aktiviteter i Københavns folkeoplysende foreninger med fokus på børn og unge under 25 år.
Jakob Næsager (C), der var med til at afsætte pengene i den såkaldte overførselssag i marts, glæder sig over udsigten til flere foreningsaktiviteter:
”Foreningerne varetager en enormt vigtig opgave i samfundet, og der er ingen tvivl om, at også de er ramt af coronasituationen. Derfor er jeg godt tilfreds med, at vi allerede i marts fik afsat midler til netop foreningsaktiviteter, som vi nu sort på hvidt i undersøgelsen kan se, der er hårdt brug for. Nu skal pengene ud på arbejde, og det glæder mig meget.”
Puljen på 4,5 millioner kroner er øremærket aktiviteter i de folkeoplysende foreninger og udmøntes af Folkeoplysningsudvalget i København. Pengene er afsat af partierne bag kommunens budget 2021 i den såkaldte overførselssag i marts 2021.
Fakta
- Puljen på 4,5 millioner kroner er øremærket aktiviteter i godkendte folkeoplysende foreninger i Københavns Kommune. Midlerne er afsat af partierne bag kommunens budget i den såkaldte overførselssag i marts 2021. Af de 4,5 millioner anvendes 150.000 kroner til administration.
- Midlerne udmøntes af Folkeoplysningsudvalget, der har truffet afgørelse om tildeling af i alt 4,35 millioner kroner i støtte fordelt på 47 foreninger.
- Folkeoplysningsudvalget i Københavns Kommune udsendte i april 2021 en spørgeskemaundersøgelse til kommunens 1078 godkendte folkeoplysende foreninger. Undersøgelsen omhandlede foreningernes oplevede konsekvenser af coronasituationen.
Kontakter
Spørgsmål kan rettes til:
Formand for Folkeoplysningsudvalget i Københavns Kommune Karina Vestergaard Madsen via Kultur- og Fritidsforvaltningens pressetlf. 3366 2345.
Information om Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Rådhuspladsen 1
1599 København V
+45 33 66 33 66https://www.kk.dk/kff
Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Nyt nattested tilbyder ro og hjælp i byens natteliv30.4.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I et samarbejde med Københavns Kommunes Natteværter udvider Fairhuset København i Skindergade 26 åbningstiden og giver unge i byens natteliv et sted, hvor de kan finde ro, hjælp og nærvær.
Bedre adgang til svømmehaller skal få flere børn i vandet20.4.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ændrede åbningstider i tre svømmehaller skal give flere børn mulighed for at lære at svømme i København.
Hvilket byggeri fortjener københavnernes hyldest?20.4.2026 09:02:35 CEST | Pressemeddelelse
Et kulturhus, en kirke, en skole og flere boligprojekter er blandt de nominerede til Publikumsprisen, når Københavns Kommune hædrer årets byggerier. Nu har du mulighed for at få indflydelse på, hvilket projekt der skaber størst værdi for byen.
Kirsebæralléen på Bispebjerg Kirkegård er sprunget ud17.4.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den ikoniske allé står nu i fuldt flor og forventes igen at tiltrække tusindvis af besøgende. I år er det særligt nødvendigt at følge skiltning og anvisninger til og fra alléen, da der er et større anlægsarbejde i gang på kirkegården.
Bred aftale styrker kulturliv og fritidstilbud i København10.4.2026 07:06:00 CEST | Pressemeddelelse
Politikerne på Københavns Rådhus har landet en aftale om overskydende midler i sidste års budget, som blandt andet prioriteres til flere initiativer for Københavns kreative miljøer, foreningslivet og byens børn og unge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum