Ulven er kommet til Vorbasse!

I en tid med COVID-19 er langt flere begyndt at bruge deres lokalområde til at gå på opdagelse i sammen med familien og den nærmeste omgangskreds. Den udvikling har skabt grobund for et nyt oplevelsestilbud i Vorbasse for hele familien. Langs byens blå hjertesti (4,5 km) kan man møde ulven gennem lege og videoer udarbejdet af Billund Kommunes kultur- og fritidstilbud. Ved hver af rutens ti poster kan man lege sig til læring om ulven og dens betydning for området gennem bevægelse, historie og quizzer.
Træn som en ulvejæger og få viden om rovdyret
Billund Fritidscenter og Vorbasse Fritidscenter har lavet ti poster med videoer, hvor man skal træne som en ulvejæger. Her skal man bruge hele kroppen og alle sanserne på vej til næste post. Man får pulsen op og bevæger sig gennem kulturlandskabet på ægte ulvejæger-manér. Billund Kommunes Museer har fundet den lokale historie frem om ulven, og den er lige så spændende som de kendte eventyr med ulven som hovedperson. Billund Kulturskole og Billund Bibliotekerne har sammen udarbejdet sjove quizzer, hvor man får sat sin viden om ulve på prøve. Aktiviteterne passer til alle aldre og man bestemmer selv, hvor mange poster man gennemfører.
”Vi vil gerne bidrage til at skabe oplevelser og formidle historie i borgernes lokalmiljøer. Med ’Ulven Kommer!’ gør vi en vant gårute til en ny oplevelse for hele familien, der tager udgangspunkt i netop Vorbasses særegne og stedbundne kvaliteter. Derfor har vi som kultur- og fritidsinstitutioner hver gjort, hvad vi er bedst til, men vi har gjort det sammen! Det har skabt et helt nyt slags tilbud til borgerne, som vi virkelig håber, de vil tage godt i mod,” siger museumsinspektør på Billund Kommunes Museer Anna Louise Siggaard.
Startskuddet på endnu mere samarbejde
Og netop dét, at kommunens kultur- og fritidstilbud har udviklet tilbuddet på tværs og i en tid, hvor de kun har kunne mødes digitalt, er kultur- og fritidschef Rasmus Kaufmann stolt af:
”I en tid, hvor vi har været på afstand af hinanden, er det alligevel lykkedes at finde sammen i et nyt spændende samarbejde. Derfor er jeg glad for at se, at kommunens kultur- og fritidsinstitutionerne nu sammen er kommet i mål med at skabe et nyt kultur- og fritidstilbud for Vorbasses borgere og besøgende. Jeg håber, at mange - både borgere og besøgende - har lyst til at afprøve ruten, og at den er startskuddet for langt flere samarbejdsprojekter på tværs af kultur- og fritidsområdet.”
FAKTA
- Den 4,5 km lange rute er udviklet af Billund Kommunes kultur-og fritidsinstitutioner; Billund Fritidscenter, Vorbasse Fritidscenter, Billund Bibliotekerne, Billund Kulturskole og Billund Kommunes Museer, mens kræfterne bag hjertestierne i Vorbasse har hjulpet med opsætning af skilte.
- Det kræver en smartphone med adgang til QR-scanner for, at man kan lege med i ’Ulven kommer!’
- Få mere info om den blå hjertesti på http://vorbasse.dk/turist/hjertestier/blaa-rute.html.
Nøgleord
Kontakter
Anna Louise SiggardMuseumsinspektørBillund Kommunes Museer
Tlf:79 72 74 91Tlf:29 63 62 68als@billund.dkBilleder




Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Afspærringer i Billund, lørdag den 20. september 202510.9.2025 13:11:19 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Hero Run vil dele af Billund bymidte samt omkringliggende gader i en periode være afspærret uden nogen mulighed for kørsel i området.
Bredt budgetforlig landet i Billund Kommune9.9.2025 17:22:26 CEST | Pressemeddelelse
Budgettet for Billund Kommunes økonomi i 2026-2029 er nu faldet på plads. Alle partier har valgt at være med i forliget.
Billund Kommune flot placeret i brugerundersøgelse af hjemmehjælpen5.9.2025 12:21:34 CEST | Pressemeddelelse
I en ny undersøgelse udarbejdet af Danmarks Statistik for Ældreministeriet indtager Billund Kommune en 6. plads over brugernes tilfredshed på hjemmehjælpsområdet. Det gode resultat glæder borgmester og udvalgsformand.
Billund Kommune er højdespringer i årets DI-måling over kommunal erhvervsvenlighed4.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune ligger i år nr. 2 på Dansk Industris (DI) årlige liste over erhvervsvenlighed i de danske kommuner. Det er et spring op ad listen fra sidste års 11. plads og forrige års 21. plads. Det er en flot placering, lyder det fra både Billund Kommune og Billund Erhverv.
DI: Billund Kommune ligger i top, når det gælder sagsbehandling30.8.2025 10:05:57 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort en af delkategorierne i den årlige undersøgelse, der handler om kommunernes erhvervsvenlighed – og det er gode nyheder for Billund Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum