Uhyggelige tal: December er højsæson for farlige ulykker i hjemmet

Hvert år oplever hundredvis af danskere, at julehyggen i hjemmet bliver afbrudt af ild, der kommer ud af kontrol og udvikler sig til en decideret brand, der kan koste både liv og materielle skader i hjemmet.
”Ifølge tal fra Gjensidige stiger skadeanmeldelser efter brande i hjemmet nemlig med omkring 50 procent, når kalenderen viser december, og den voldsomme stigning gør, at danskerne bør være langt mere opmærksomme på risikoen for farlige ulykker i julemåneden”, lyder advarslen fra skadedirektør i Gjensidige, Henrik Sagild.
”Der er i mange tilfælde tale om såkaldte 'lige ved og næsten-brande', der som navnet antyder er uhyre tæt på at udvikle sig til deciderede brande med den medfølgende fare for massive materielle skader og vigtigst af alt, risiko for at koste menneskeliv”, forklarer Henrik Sagild, der peger på, at stearinlys og julepynt er blandt de helt store risikofaktorer.
Mange hjem uden røgalarmer
Og selvom opmærksomhed kan afværge mange farlige situationer i hjemmet, bør man også tage sig nogle andre forholdsregler, lyder hans råd. Desværre viser en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har lavet for Gjensidige, at hver femte hjem ikke har røgalarmer, og at hver anden dansker kun skifter batterierne, når røgalarmen giver signal om, at batteriet er ved at løbe tør. Og det er et problem.
”Det er helt oplagt at bruge denne her periode til at anskaffe sig røgalarmer, og hvis man allerede har dem i hjemmet, bør man tjekke batterierne mindst én gang om året. For man kan ikke bare stole blindt på, at røgalarmen nok skal give lyd fra sig, når batterierne skal skiftes. Derudover vil en pulverslukker gøre en kæmpe forskel, hvis uheldet er ude,” lyder rådet fra Henrik Sagild.
Gjensidige Forsikring har følgende gode råd til at undgå brandulykker i hjemmet:
1. Gå batterierne efter i røgalarmerne eller køb nye. Sørg for at de findes i alle hjemmets rum.
2. Lad ikke stearinlys brænde helt ned af sig selv. Den smeltede stearin kan få ilden til at brede sig til eventuel gran og juledekorationer i umiddelbar nærhed.
3. Brug brandhæmmende spray på gran og juledekorationer og sæt stanniol i bunden af lyset.
4. Hav altid vand eller pulverslukker i nærheden af åben ild.
5. Gå ALDRIG fra et rum med levende lys tændt.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige blandt 1673 repræsentativt udvalgte danskere i september 2020.
Har du én eller flere røgalarmer i dit hjem?
- Ja 82%
- Nej 18%
- Ved ikke 0%
Nøgleord
Kontakter
Andreas Mortensen
Kommunikationsmedarbejder
Billeder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2019, mens forvaltningskapitalen udgjorde 112 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Næsten dagligt er der optræk til en ulykke ved overskæringer på jernbanen9.7.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der registreret over 700 forløbere til ulykker ved overskæringer på jernbanenettet, hvor der har været ved at ske en kollision eller påkørsel. Det viser nye tal, som Trafikstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Bank og forsikringsselskab advarer mod dette på udlandsferien8.7.2025 14:31:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Sparekassen Kronjylland og Gjensidige, viser, at næsten hver tredje dansker foretrækker at betale med kontanter, når de er på ferie i udlandet. Det kan være en dårlig idé, advarer Sparekassen Kronjylland og Gjensidige.
Mange danskere kender ikke anbefalingerne: Betalinger i udlandet kan give ekstraregning6.7.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver anden dansker kender ikke deres banks anbefalinger for betaling med kort i udlandet, og det kan føre til en ærgerlig ekstraregning på ferien, lyder advarslen fra Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.
Hedebølge resulterer i dehydrering for danske feriegæster3.7.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens der opleves rekordhøje temperaturer og hedebølge i Europa, er det alfa omega at danskerne husker at drikke rigeligt med væske og sørge for saltbalancen, når de er på ferie. Sådan lyder opfordringen.
Boligkøbere drømmer om et godt energimærke: Men mange boliger lever ikke op til ønskerne2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun 12 procent af landets boligejere ville vælge et hus med et lavt energimærke, hvis de skulle købe i dag. Men over halvdelen af de danske boliger har energimærke D eller lavere. Det viser en ny undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum