Uheldig BMX-rytter skal til sit andet OL
9.6.2021 12:00:00 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse

Fælles pressemeddelelse fra DIF og Team Danmark
Simone Tetsche Christiansen kommer ikke med en medaljeproklamation forud for legene i Tokyo. BMX-rytteren, der netop er blevet udtaget af DIF’s bestyrelse til sit andet OL, lægger nemlig ikke skjul på, at forløbet frem mod Tokyo-legene har været udfordrende.
”Jeg skal i Tokyo stå i den bedst mulige form i forhold til de kort, som jeg nu engang har fået tildelt. Men jeg aner ikke, hvor jeg ligger i forhold til konkurrenterne, da jeg ikke har kørt mod dem i meget lang tid,” siger Simone Tetsche Christiansen.
På grund af coronanedlukningen og en række skader har hun stort set ikke konkurreret i næsten to år. Senest har hun brækket en knogle i underarmen, og kun kunne først i går genoptage træningen på BMX-banen.
”Hvis man skal se positivt på det, så har min krop i det mindste fået ro. Men jeg vil ikke lægge skjul på, at det har været en hård periode, og jeg har taget mine tudeture, for jeg duer ikke til at sidde stille. Jeg har brækket mange knogler i mit liv, jeg tror det er 15 eller 16, men den her periode har været ekstra udfordrende – også mentalt,” sige hun og fortsætter:
”Min sportspsykolog har dog hjulpet mig meget, så jeg ikke har gravet mig ned i et hul, og jeg glæder mig virkelig til at konkurrere i Tokyo. Jeg har gode minder fra Rio-legene, og i Tokyo vil jeg give alt, hvad jeg har. Så må vi se, hvor langt det rækker.”
En fighter af guds nåde
Hos DIF, der er Danmarks Olympiske Komité, glæder OL-chef de mission, Søren Simonsen, sig over, at Simone Tetsche Christensen nu er en del af det danske hold.
”BMX er en seværdig, spændende og underholdende idrætsgren, og jeg er glad for, at konkurrencerne bliver med dansk deltagelse i skikkelse af Simone,” siger Søren Simonsen.
Hos Team Danmark krydser man fingre for, at den danske BMX-kører får et godt OL.
”Simone Tetsche er en fighter af Guds nåde. Hun har kæmpet med skader, men selv ikke brækkede knogler slår hende ud. Jeg ved, at hun har et tæt samarbejde med en af vores sportspsykologer, hvor de blandt andet taler om modgang, og hun har, siden hun kom hjem fra Schweiz, sammen med forbundet arbejdet på at styrke miljøet omkring BMX i Danmark. Så ud over, at hun er en rytter på højeste niveau, er hun også med til at udvikle BMX-miljøet og inspirerer de unge ryttere. Hun fortjener et rigtig godt OL i Tokyo,” fortæller Lars Balle Christensen, der er chef for forbundssamarbejde i Team Danmark.
Fakta om Simone Tetsche Christensen
Født: 10. februar 1994
Disciplin: BMX
Tidligere OL-deltagelser: 2016 i Rio (semifinale)
Udvalgte resultater: Bronze VM 2015, guld European Games 2015, sølv EM 2015, bronze EM 2014
Få overblikket over det danske hold og download atletbilleder til redaktionelt brug på www.ol.dk. Følg det danske hold til OL i Tokyo via @danmarktilol på Facebook og Instagram.
Fotokredit: Lars Møller/BESTSELLER for DIF og Team Danmark
Kontakter
Lars HestbechKommunikationskonsulent
43262041
Billeder
Information om Danmarks Idrætsforbund

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Team Danmark og DIF indgår partnerskab med Club La Santa12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Team Danmark, DIF og sportsresortet Club La Santa på Lanzarote har indgået et treårigt partnerskab, der skal give danske eliteatleter stærke træningsfaciliteter og styrke uddannelsen af trænere i dansk idræt.
Fond sikrer Idrættens Sociale Pris11.3.2026 07:25:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Grundfos Fonden står bag Idrættens Sociale Pris, der de seneste tre år er blevet uddelt i forbindelse med Sportsgallaen på DR. Nu forlænger de to parter samarbejdet om prisen.
Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har DIF og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen. Succesen har nu fået parterne til at forlænge samarbejdet.
18-årig svømmer er Årets Fund i dansk idræt 202525.2.2026 14:14:45 CET | Pressemeddelelse
En prominent navneliste bliver nu udvidet med svømmeren Martine Damborg, der i dag har modtaget Danmarks ældste idrætspris, Årets Fund, som uddeles af Politiken, Danmarks Idrætsforbund og Team Danmark.
Ny undersøgelse: De unge søger socialt fællesskab i idrætsforeningerne24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mens to ud af tre unge højst ses med deres venner én gang om ugen i fritiden, så er billedet et andet i idrætsforeningerne. Her er de unge dem, der oftest hænger ud før og efter træning. Derfor investerer DIF i de gode sociale rammer i foreningerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



