Udviklingsministeren: Ny redegørelse skal skabe folkelig debat og engagement i Danmarks udviklingspolitik
Den årlige udviklingspolitiske redegørelse er et nyt initiativ i forlængelse af Danmarks udviklingspolitiske strategi ”Fælles om Verden” fra juni 2021, som otte af Folketingets partier står bag. Redegørelsen følges op af en debat i Folketinget den 11. maj 2022.
Udviklingsminister Flemming Møller Mortensen udtaler:
”For mig var det en utrolig vigtig del af aftalen bag ”Fælles om Verden", at vi besluttede at få en årlig redegørelse og efterfølgende debat med i aftalen. Det er en måde at tage temperaturen på udviklingssamarbejdet og reflektere over, hvad der sker, når vores prioriteter rammer virkeligheden. Som følge af Ruslands invasion af Ukraine står vi lige nu med den hurtigst voksende flygtningekrise i Europa siden 2. Verdenskrig, og krigen har kastet lange skygger ind i 2022 allerede. Det kan man også se i redegørelsen.”
”Det skal være mit håb, at redegørelsen er med til at skabe en bredere debat om udviklingssamarbejdet og om, hvordan Danmark hjælper i nærområder til krise og konflikt rundt om i verden. En debat, som jeg håber, civilsamfundet og danskerne vil tage del i.”
Redegørelsen til Folketinget viser med udvalgte eksempler, hvordan prioriteterne i den udviklingspolitiske strategi er blevet omsat til praksis siden strategiens vedtagelse i juni 2021 og til og med første kvartal af 2022. Den giver indblik i, hvordan Danmarks udviklingssamarbejde udrulles i samarbejde med lokale og globale partnere. Og den viser, hvordan partnerskaber med bl.a. civilsamfundet, EU, internationale organisationer, myndigheder og danske virksomheder bidrager til, at Danmarks udviklingssamarbejde er blandt de bedste i verden.
”Flere mennesker end nogensinde før er på flugt. Derfor er jeg også tilfreds med, at redegørelsen viser, at udviklingssamarbejdet er drejet markant i retning af de mest skrøbelige lande og regioner, hvor Danmark er fast besluttet på at hjælpe flere bedre og bekæmpe fattigdom, ulighed, klimaforandringer, konflikt og irregulær migration,” siger udviklingsministeren.
Samtidig viser redegørelsen, hvordan Danmark med sit grønne lederskab skubber på i kampen for klimaet. Regeringen har særligt haft fokus på at fremme dansk lederskab, når det kommer til at skabe modstandsdygtighed over for og tilpasning til klimaforandringerne blandt verdens fattigste. I takt med at klimakrisen tager til, er det afgørende for dem, der rammes hårdest af klimaforandringerne, at de kan omstille sig og skabe en bæredygtig fremtid.
”På mange måder er verden af lave. Derfor bliver udviklingspolitikken også mere og mere vigtig. Den er en direkte investering, Danmark som et lille land kan gøre for at skabe en bedre verden for verdens mange fattige og samtidig en mere retfærdig og tryg verden for os selv,” siger udviklingsministeren.
Redegørelsen kan danner grundlag for en debat i Folketinget 11. maj. Redegørelsen og den udviklingspolitiske strategi ”Fælles om verden” er vedhæftet herunder
For yderligere information
Pressevagten@um.dk, tlf. 61 97 92 47
Vedhæftede filer
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester6.11.2025 12:26:09 CET | Nyhed
Det danske formandskab leverer resultater. Onsdag aften lykkedes det formandskabet at lukke en foreløbig aftale med Europa-Parlamentet om forslaget om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester.
Det danske EU-formandskab lander aftale om yderligere EU-investeringer i forsvar6.11.2025 12:22:09 CET | Nyhed
Det danske EU-formandskab, Europa-Parlamentet og Europa-Kommissionen har landet en aftale om, at yderligere midler i det nuværende EU-budget skal anvendes på forsvar. I praksis betyder det, at en række eksisterende EU-programmer er blevet tilpasset, så de over de kommende to år i større grad kan anvendes til at finansiere forsvarsrelaterede projekter og således understøtte Europas oprustning.
Kommissionens årlige udvidelsesrapport viser positive fremskridt blandt en række kandidatlande5.11.2025 16:06:47 CET | Pressemeddelelse
Kommissionen har tirsdag den 4. november fremlagt sin årlige udvidelsesrapport.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn4.11.2025 12:33:28 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 5. november 2025 kl. 14.00.
Danmark giver 100 mio. kr. til klimatilpasning i udsatte storbyer i Afrika og Asien3.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byerne er en del af C40-samarbejdet, hvor borgmestrene har forpligtet sig til at mindske udslippet af drivhusgasser samt gøre byerne mere modstandsdygtige over for klimaforandringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
