Udvalgsformand: PLO går i den helt forkerte retning i deres udspil til fremtidens lægevagt
PLO har opsagt aftalen med Region Syddanmark om lægevagt i regionen. Lige nu forhandler parterne om en ny aftale, og forleden kom det frem, at PLO ønsker at lukke 14 af 21 lægevagter i regionen – herunder lægevagten i Haderslev. Det ærgrer formand for Senior- og Sundhedsudvalget, Allan Emiliussen, der udover at være udvalgsformand i Haderslev Kommune også sidder i Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen i Region Syddanmark.
”Jeg tænkte først – det er løgn. Det kan de ikke. Det giver overhovedet ikke mening at lukke lægevagten i Haderslev. Vi har netop sammen med Region Syddanmark udvidet Sundhedscenter Haderslev, fordi det er vigtigt, vi har det nære sundhedsvæsen tæt på borgerne, mens de specialiserede områder er samlet på supersygehusene. PLO arbejder fuldstændig imod det med det udspil, de kommer med”, siger Allan Emiliussen og fortsætter:
”Hvis PLO ensidigt går videre med at lukke et antal lægevagter, herunder Haderslev, kan det kun opfattes som overenskomstbrud.”
Allan Emiliussen mener, at udspillet vil få store konsekvenser for sundheden i Haderslev Kommune, og at det er direkte modstridende med den retning PLO selv siger, de vil i.
”PLO siger, de lægger vægt på, at der skal være familielæger tilgængelige for borgerne, fordi det forbedrer den generelle sundhed, når vi prioriterer den nære sundhed. Ved at foreslå lukningen af de lokale lægevagter gør de det sværere for de svageste borgere at komme til lægevagten, og det går de direkte imod tanken om det nære sundhedsvæsen. Det får konsekvenser for de svageste borgere, som vil have svært ved at blive tilset af en læge uden for familielægens åbningstid. Deres sundhed bliver dårligere, deres livskvalitet bliver dårligere og det vil i sidste ende øge trækket på det kommunale sundhedsvæsen i stedet”, siger Allan Emiliussen og fortsætter:
”Hvis PLO mener, at man ikke kan opretholde alle lokaliteter for lægevagten, så må de i stedet komme med et udspil, der på anden vis sikrer den nære sundhed, for eksempel ved at gøre familielægerne mere tilgængelige hen over døgnet.”
”Vi kan se på tallene for i år, at der ikke er en nedgang i antallet af konsultationer i lægevagten i Haderslev. Sidste år besøgte 2.200 borgere lægevagten i Haderslev og i år har 1.200 borgere til og med august besøgt lægevagten, så der er ikke tale om et fald i antallet af konsultationer, tvært imod”, siger Allan Emiliussen.
Han ser med bekymring på fremtiden, hvis ikke PLO medvirker i at løse de kommende års sundhedsudfordringer.
”PLO vil med en lukning af lægevagterne flytte sundhedsopgaver ud i kommuner, hvor vi i forvejen har udfordringer med en dårlig folkesundhed set i forhold til vores demografiske sammensætning. Det bidrager i sidste ende til at det bliver sværere for os at tiltrække og fastholde nye borgere, fordi vi bliver opfattet som et udkantsområde, når vi ikke har de nære sundhedstilbud i kommunen”, siger Allan Emiliussen.
Kontakter
Allan EmiliussenFormand, Senior- og Sundhedsudvalget
Tlf:40 22 52 80Rolf Dalsgaard JohansenDirektør, Voksen og Sundhed
Tlf:40 15 95 72rolf@haderslev.dkInformation om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev Kommune køber hotel i Gram til nedrivning25.6.2025 10:58:50 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune besluttede på deres møde tirsdag at købe Hotel Gram. Bygningen er registreret som bevaringsværdig, men har vist sig at være i så dårlig stand, at den er egnet til nedrivning.
Haderslev Idrætscenter får ny leder med rødder i det lokale20.6.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Nørup Schmidt er den nye mand i spidsen for Haderslev Idrætscenter. Han har solid erfaring med idrætsfaciliteter fra henholdsvis Vejle, Kolding og senest Aabenraa Kommune. Og så er han født og opvokset i Haderslev.
Haderslev Kommune klar til Ældreloven19.6.2025 09:05:24 CEST | Pressemeddelelse
Når den nye ældrelov træder i kraft 1. juli skal landets kommuner tilbyde sammenhængende helhedspleje til kommunens borgere. I Haderslev Kommune har plejepersonalet allerede igennem en længere periode arbejdet i mindre, tværfaglige teams, der selv koordinerer og planlægger arbejdet ud fra borgernes behov.
Haderslev er værter for stort cykelløb10.6.2025 08:23:06 CEST | Pressemeddelelse
Til august er Haderslev Kommune vært ved endnu et cykelløb. Det er fremtidens cykelstjerner, der gæster Haderslev, når kommunen lægger veje til Danmarksmesterskaberne for U23 og børne- og ungdomsklasserne i enkeltstart og linjeløb.
KAMMA SVENSSON – illustrationernes foregangskvinde3.6.2025 13:19:36 CEST | Pressemeddelelse
Den 16. juni åbner Historie Haderslevs udstilling om den sønderjyske kunstner Kamma Svensson. Udstillingen indeholder originale værker, skitser, illustrationer, trykplader, plakatudkast, samt en række centrale citater om Kamma Svenssons liv og virke.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum