Udvalg anbefaler en ny tilgang i dialogen om en fredning af Marbæk
Esbjerg Kommune og Danmarks Naturfredningsforening har tidligere været i dialog omkring et samarbejde om en fredning af Marbæk, men Danmarks Naturfredningsforening ønskede at gå videre med en fredningssag uden kommunal involvering.
Esbjerg Kommune ejer størstedelen af det område, som fredningsforslaget omfatter, og der er mange interessenter i området herunder Forsvaret, som også gerne vil involveres i evt. planer for området. Netop afdækningen af Forsvarets behov og vægtningen af disse ser udvalget ikke som en sag for Esbjerg Kommune, men derimod en oplagt opgave for Fredningsnævnet, samtidig med at nævnet også skal vurdere de klimamæssige konsekvenser af at nedlægge skovdriften i fredningsforslaget.
”Vi har haft nogle gode diskussioner i udvalget, som har gjort, at vi i fællesskab har fundet frem til et konstruktivt forslag. Et forslag som muliggør en fredning, der dog hviler på en anden balance mellem forandring og bevaring end det, vi umiddelbart ser i fredningsforslaget fra Danmarks Naturfredningsforening. Den linje er der bred opbakning i udvalget”, fortæller Jørgen Ahlquist, formand for Klima & Miljøudvalget.
Efter mødet står det klart, at udvalget vil arbejde for, at Esbjerg Kommune skal gå ind i en forhandling af forslaget med henblik på at skabe en anden balance mellem forandring/bevaring. Det er vigtigt for udvalget, at der tages afsæt i den allerede vedtagne Marbæk Plan, hvorefter der arbejdes hen mod naturnær skovdrift, men med mulighed for plantagedrift for dele af arealet, og en prioritering af at skabe korridorer mellem naturområder for at understøtte biodiversitet. Derudover kan det i en evt. fredning overvejes at udvide med evt. potentialer for biodiversitet, som ikke har væsentlige driftsmæssige konsekvenser for plantagen.
Kontakter
Formand for Klima & Miljø, Jørgen Ahlquist, 27 24 52 82 eller jahl@esbjerg.dk.
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
100 billetter til Royal Run i Ribe er uddelt til sociale formål9.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Royal Run er for alle. Også personer, som ellers ville have svært ved at være med, skal have mulighed for at deltage. Derfor er i alt 100 gratis billetter til Royal Run i Ribe uddelt til børn og unge, som bor på døgninstitution, mennesker med et usynligt handicap eller udviklingshandicap, studerende og unge, som søger fællesskab igennem bevægelse.
Fra mørke tanker til mod på livet: Thea fik hjælp i ungegruppen5.5.2025 08:31:54 CEST | Pressemeddelelse
I en af Esbjerg Kommunes ungegrupper fandt 15-årige Thea Jørgensen den forståelse og støtte, der hjalp hende tilbage til et godt ungdomsliv. Hendes forløb viser, hvordan De Åbne Behandlingstilbud i Esbjerg Kommune kan gøre en forskel for børn og unge, der har det svært.
Erfaren historiker bliver ny chef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv25.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juni 2025 tiltræder Lulu Anne Hansen som arkivchef på Esbjerg Byhistoriske Arkiv. Den nye chef har stor erfaring med både forskning, undervisning og ledelse og er klar til at føre Esbjergs arv videre.
Hvordan skal Esbjerg Kommune udvikle sig frem mod 2038?10.4.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Bæredygtig byudvikling, mobilitetsknudepunkter, klima, Esbjerg Havn, oplevelser, kultur og byliv. Det er vigtige temaer for Esbjerg Kommunes fremtidige udvikling, som forslaget til Kommuneplan for 2026-38 tager fat i, og som du måske også har en holdning til?
Sidste skoledag fejres med et brag af en fest på Tobakken10.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På årets sidste skoledag byder UngEsbjerg alle afgangselever i 9. og 10. klasse i Esbjerg Kommune til fest, fællesskab og oplevelser. Som noget nyt bliver festlighederne alkoholfri, på Tobakken - og federe end nogensinde før.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum