Udenrigsministeriet ansætter Karen Clement som særlig rådgiver for udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen
20.12.2022 20:49:53 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Lars Løkke Rasmussen udtaler i forbindelse med ansættelsen:
”Karen har stor analytisk kapacitet, et godt politisk boldøje og erfaring med udenrigs- og sikkerhedspolitik. Derfor er jeg meget glad for, at hun har takket ja til at blive særlig rådgiver for mig. Jeg er sikker på, at Karen bliver en dygtig rådgiver, og jeg ser frem til samarbejdet med Karen og andre gode kræfter i Udenrigsministeriet.”
Karen Clement kommer fra en stilling som chef for PR og kommunikation i Netcompany. Hun har tidligere været pressechef i Forsvarsministeriet og ledende pressesekretær i Statsministeriet samt reporter på TV2.
Karen Clement er uddannet journalist fra Danmarks Journalisthøjskole i 2008
Karen Clement er tiltrådt stillingen i dag, den 20. december 2022.
For yderligere pressespørgsmål, kontakt: Pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn20.10.2026 10:13:33 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 20. oktober kl. 15.45.
Dansk udviklingsbistand skaber resultater - for partnerlandene og for Danmark8.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny redegørelse gør status for dansk udviklingssamarbejde i 2025 – et år, hvor den globale udviklingsbistand oplevede det største fald nogensinde på 23 procent. Danmark har valgt en anden kurs og fastholder FN-målsætningen om at bruge 0,7 procent af BNI på udviklingsbistand.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn7.10.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 7. oktober kl. 15.00.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn7.10.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 7. oktober kl. 14.00.
Kongeriget Danmarks 7. ICCPR-rapport5.10.2026 14:26:57 CEST | Nyhed
Kongeriget Danmark har fremsendt sin 7. periodiske ICCPR-rapport til FN’s Menneskerettighedskomité. Rapporten kan læses nedenfor.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
