Udenrigsministerens første rejse går til Berlin
Danmark og Tyskland har et nært og stærkt forhold. Samtidig er Tyskland en helt central spiller i Europa. Det er regeringens ambition at styrke den dansk-tyske alliance yderligere. Derfor går første rejse for udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Berlin.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
”Det er ikke tilfældigt, at min første rejse går til Berlin. Tyskland er blandt Danmarks allertætteste allierede, både når det kommer til sikkerhed, handel og klima. Derfor ser jeg meget frem til at møde mine tyske kollegaer i dag. Det er klart, at krigen i Ukraine kommer til at stå øverst på dagsordenen. Der er brug for, at vi europæiske naboer tager ansvaret på os. Og så er besøget en god anledning til at tale om, hvordan vi kan arbejde videre med handlingsplanen for et styrket dansk-tysk samarbejde.”
Under sit besøg skal udenrigsministeren mødes med den tyske udenrigsminister Annalena Baerbock. Her vil fokus være på Ruslands krig i Ukraine, energi og handlingsplanen for styrket dansk-tysk samarbejde, som blev lanceret i København i tidligere på året. Planens mange tiltag på energi, grøn omstilling, sundhed, digitalisering, stabilisering mv. skal nu omsættes til handling.
Udenrigsministeren skal også mødes med den tyske europa- og klimaminister Anna Lührmann. Her vil fokus særligt være på de EU-sager, hvor Tyskland som en af Europas mest toneangivende aktører, står helt centralt.
For yderligere kontakt: Ledende presserådgiver for udenrigsministeren Victor Boysen // 20 18 95 93 // vicboy@um.dk
Nøgleord
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark øger støtten til jordskælvsofrene i Syrien18.3.2023 10:55:41 CET | Pressemeddelelse
Behovet for støtte til de jordskælvsramte områder i Syrien er enormt. Ifølge FN er cirka 500.000 personer blevet fordrevet på grund af jordskælvene, der ramte Syrien den 6. og 20. februar. Mange af de mennesker er i forvejen flygtet fra deres oprindelige hjem på grund af den 12 år lange borgerkrig i Syrien.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn16.3.2023 12:21:24 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 17. marts kl. 13.30.
Nu er det blevet nemmere at få MitID, hvis man er dansker og bor i udlandet, eller hvis man er udlænding og har tilknytning til Danmark.15.3.2023 11:09:25 CET | Pressemeddelelse
Siden juni 2022 har det været muligt at oprette MitID direkte i MitID appen, hvis man havde et gyldigt dansk, grønlandsk eller færøsk pas. Nu er der kommet en opdatering, så man også kan bruge udenlandske pas eller ID-kort med chip til at oprette MitID direkte i appen.
Regeringens Ukraine-fond skal give virksomheder større rolle i genopbygningen i Ukraine15.3.2023 10:35:12 CET | Pressemeddelelse
Regeringen, SF, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige er i dag blevet enige om at etablere en Ukraine-fond, som skal sikre, at Danmark fortsat er blandt de største donorer til Ukraine relativt til vores størrelse.
Dansk eksport i januar 202313.3.2023 12:54:08 CET | Pressemeddelelse
I januar 2023 faldt Danmarks samlede eksport 5,6 pct. i forhold til december 2022, men var 7,1 pct. højere end i januar 2022. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, faldt til 27,6 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum